حساب‌های اصلی شرکت‌های بزرگ به استان مرکزی منتقل شود

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس با بیان اینکه ساز و کار انتقال دفاتر و حساب‌های اصلی شرکت‌های بزرگ به استان مرکزی فراهم شود گفت: انتقال حساب‌های شرکت‌های بزرگ استان مرکزی به داخل استان جدی گرفته شود.

به‌گزارش سلام کمیجان؛ به نقل از تسنیم، علی اکبر کریمی شامگاه جمعه در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اظهار داشت: عملکرد خوب دولت در رشد مالیات و شناسایی مودیان جدید مورد تائید بنده و همه مسئولان کشور است و امر پسنده‌ای است اما آنچه که باید در خصوص مالیات در کشور دنبال شود که جای تقدیر دارد و دولت در دوسال گذشته برای کاهش مالیات درآمد اشخاص حقوقی را در دو مرحله ۵ درصد و ۲ درصد را کاهش داد، و الان ۷ درصد از ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است. 

وی افزود: در ماده ۲۷ لایحه قانون برنامه هفتم پیش بینی شده که سالانه یک درصد بر مالیات بر ارزش افزوده اضافه و یک درصد از مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی کم شود که این یک رویکرد مثبتی است و انتظار داریم دولت این امر را برای کاهش مالیات اشخاص حقوقی و فعالان اقتصادی دنبال کند.  

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همه دنیا مالیات را از مصرف دریافت می‌کنند نه از تولید؛ اما سال‌های اخیر دراستان مرکزی مالیات در چند بُعد فشار زیادی را به تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی که عمدتا مودیان زیر تیغ امور مالیاتی هستند؛ وارد کرده است. 

کریمی عنوان کرد: در خصوص مبالغ مصوب درآمدهای مالیاتی در طول چند سال گذشته بیش از رقم ۱۰۰ درصد مصوب، عملکرد داشتیم به طوری که در سال ۱۴۰۱ نیز ۱۲۷ درصد عملکرد نسبت به رقم مصوب داشته‌ایم که این به مودیان و فعالان اقتصادی موجود فشار وارد می‌کند. 

وی ادامه داد: رشد بی‌رویه درآمد مالیاتی استان از دیگر چالش‌ها است، از سال ۹۹ تا سال ۱۴۰۲ تقریبا درآمد مالیاتی استان ۵ برابر شده است، و مالیات عملکرد وصول شده در سال ۹۹ این رقم معادل ۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده و در سال ۱۴۰۲ نیز ۲۴ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که این رقم سنگینی است و باید توجه شود تا فشار بی اندازه به تولیدکنندگان وارد نشود.   

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: پشتیبانی اداری و فضای فیزیکی گمرک و اموال تملیکی مشکلاتی وجود دارد و نیاز است برای گمرک اراک فضای مناسب و جای جدید پیش بینی شود ضمن اینکه ما فاقد انبارهای مناسب در گمرک هستیم، اکثر واحدهای تولیدی بزرگ با همکاری گمرک از انبارهای خود به عنوان انبارهای تحت نظارت گمرک استفاده می‌کنند هرچند این اقدام مناسبی است اما این امر به جهت نبود فضای مناسب در گمرک اتفاق افتاده است بنابراین نیاز است این مهم مورد توجه قرار گیرد.  

کریمی بیان کرد: برای مهار تورم سیاست‌های انقباضی در سال‌های اخیر اعمال شده است اما الان این سیاست منجر به قفل شدن فعالیت‌های اقتصادی شده و بسیاری از واحدهای تولیدی به شدت در تامین سرمایه در گردش مشکل دارند این در حالی است که ارز سه هزار تومانی در سال‌های اخیر به حدود ۵۰ هزار تومان رسیده است و این نیازمند سرمایه در گردش بسیاری است که واحدهای تولیدی در این زمینه مشکل دارند، این رقم تناسبی با نیاز واقعی امروز صنایع تولیدی ندارد و نیاز است در این زمینه تمهیداتی اندیشیده شود.  

وی خاطرنشان کرد: انتقال حساب‌های شرکت‌های بزرگ جدی گرفته شود، اما شرکت‌های بزرگ وقتی به استان منتقل می‌شوند خواسته‌های آنها برآورده نمی‌شود  و باید همزمان علاوه بر الزام انتقال حساب‌ها و گردش حساب‌ها به سیستم بانکی استان؛ سازو کار ویژه‌ای مانند تسهیلات و مزایا برای آنها دیده شود تا انگیزه پیدا کنند تا گردش مالی بزرگ خود را وارد استان کنند.  

تولیدکنندگان با مشکلات بسیاری مواجه هستند

ولی‌الله بیاتی، رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی نیز در این آیین اظهار داشت: مجلس برای تسریع در صدور مجوز و حمایت از سرمایه‌گذاری و مولد سازی قانون کافی تصویب کرده است، مهار تورم و رشد تولید اتفاق نمی افتد مگر اینکه تولید در کشور رونق پیدا کند. 

وی افزود: امروز تولید در کشور جایگاه خود را از دست داده و تولیدکنندگان با مشکلات بسیاری مواجه هستند و بخش عمده مشکلات با بانک‌هاست و باید منابع مردم را جمع آوری کنند و در اختیار تولید قرار دهند اما متاسفانه تشویق‌های روسای شعب ومدیرکل‌های استان زمانی صورت می‌گیرد که بتوانند پول بیشتری را جذب کنند اما در در واگذاری برای تولید فرایند بسیار سختی را پیش گرفته‌اند. 

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی عنوان کرد: در راستای رونق تولید نیاز است فرایند سخت و قوانین دست و پاگیر بانک‌ها برداشته شود و بانک موظف شود منابع ملی را در اختیار تولید قرار دهد، همچنین تسهیل در صدور مجوز، سرعت در صدور مجوز، حمایت از سرمایه‌گذار و… در راستای رشد و رونق تولید باید مورد توجه قرار گیرد.   

باید برای افرادی که فرار مالیاتی دارند تصمیم گیری شود

محمدحسن آصفری، نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین اظهار داشت: سهم استان مرکزی از واریز ارزش افزوده در سال گذشته بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان است و رتبه ششم در این زمینه را داریم و در تملک دارایی جزو رتبه آخر از رتبه ۲۳ تا ۲۶ هستیم. 

وی افزود: امروز مدرسه پروین اعتصامی با ۸ هزار میلیارد تومان ارزش افزوده که سهم استان مرکزی افتتاح می‌شود و باید مشخص شود که با چه عدالتی روبرو است و چطور می‌توانیم به مردم بگوییم مالیات پرداخت کنید اما کار عمرانی در استان انجام نشود مانند بیمارستان ولیعصر ۵۰۰ تختخوابی بیش ۱۲ الی ۱۳ سال نیمه تمام باقی مانده است، همچنین سالن موزه مرکزی اراک نزدیک به ۱۰ سال و کتابخانه مرکزی نزدیک به ۷ سال است و هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: برای کمربندی شمالی اراک طبق ماده ۵۶ مصوب شده که ۲۰ میلیارد تومان یکی از بانک‌ها پرداخت کنند تا راه اندازی شود اما هنوز هیچ یک از بانک‌ها زیر بار پرداخت نرفته‌اند، چندین سال است که اعلام کرده‌ایم که فرودگاه اراک به دلیل نزدیکی به تهران جوابگو نیست و باید راه آهن اراک دوخطه شود اما در این سال‌ها اتفاقی نیفتاده است با این وضعیت نباید توقع داشته باشیم اتفاقی صورت گیرد. 

آصفری بیان کرد: تاکنون چند درصد از تبصره ۱۸ برای اشتغالزایی و حل مشکل اشتغال عملیاتی شده است؟ حجم زیادی از جوانان درجای جای استان بیکار هستند و نیاز است اقدامی در این زمینه انجام شود همچنین ظرفیت‌های استان و کارخانه‌ها حفظ شوند. 

وی خاطرنشان کرد: فشار زیادی بر اصناف و کسبه ما وارد شده است در ایام کرونا که با مشکل مواجه بودند و مداوم تعطیل بودند و امروز هم با دریافت مالیات‌های بسیار با مشکل مواجه هستند، اگر به هر دلیلی قرار باشد از مردم مالیات دریافت کنیم به طور حتم تورم زا خواهد بود، تاکید رهبری، نظام و دولت بر فرار مالیاتی است نه اینکه به کسانی که مالیات پرداخت می‌کنند فشار بیاوریم بلکه باید برای افرادی که فرار مالیاتی دارند تصمیم گیری شود. 

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + شانزده =