حادثه تروریستی«شاهچراغ» باردیگر کام ملت را تلخ کرد

حادثه شاه‌چراغ ادامه جنگ ترکیبی اتاق‌های فکر دشمن با نقاب داعش است تا با ایجاد ناامیدی در مردم، انتخابات سال جاری و شیرینی رکورد شکنی در مرحله پیش ثبت نام متقاضیان را بی‌اهمیت کنند.

.

به گزارش سلام کمیجان؛ گروه سیاست؛ رامین عبدالله‌شاهی: یک جنایت تروریستی در شاه‌چراغ بار دیگر کام ملت را تلخ کرد. هنوز اخبار رکوردشکنی داوطلبان متقاضی در انتخابات مجلس دوازدهم تمام نشده بود که یک حادثه تروریستی از نوع داعشی و در حرم شاه‌چراغ شیراز، کشور را تحت شعاع خود قرار داد. در واقع حادثه شاه‌چراغ ادامه جنگ ترکیبی اتاق‌های فکر دشمنان با نقاب داعش و برای ایجاد ناامیدی در مردم است. آنها به دنبال آن هستند تا انتخابات سال جاری و شیرینی رکورد شکنی در مرحله پیش ثبت نام متقاضیان را بی‌اهمیت کنند.

همه چیز در حدود ساعت ۱۹ در ورودی حرم مطهر شاه‌چراغ علیه السلام در شیراز اتفاق افتاد. یک فرد مسلح که قصد ورود به حرم شاه‌چراغ را داشت به زائران حمله کرد که در پی آن یک نفر به نام «غلام‌عباس عباسی» که از خادمان حرم بود در محل حادثه به شهادت رساند و هشت نفر را مجروح کرد که یک آنها به نام محمد جهانگیری پس از دو بار عمل جراحی به علت شدت جراحات وارده و علی رغم تلاش‌های صورت گرفته کادر درمان به درجه رفیع شهادت نائل آمد. محمد جهانگیری متأهل، اهل مرودشت و از مأمورین امنیتی حرم مطهر بود که در درگیری با عامل تکفیری تروریستی به دلیل اصابت گلوله مجروح شده بود.

به گفته «محمد هادی ایمانیه» استاندار فارس تروریست‌ها اسم این اقدام را انتقام گیری از اعدام دو داعشی گذاشته بودند. در عین حال حجت الاسلام «سید کاظم موسوی» رئیس کل دادگستری استان فارس در خصوص حال مجروحان حادثه تروریستی عصر یکشنبه (۲۲ مرداد ۱۴۰۲) در حرم شاه‌چراغ گفته است که حال آنها وخیم نیست و همگی تحت درمان قرار دارند؛ ضمن آنکه بازپرسی از ضارب حادثه شاه‌چراغ آغاز شده و در سریع‌ترین زمان ممکن رسیدگی به این موضوع انجام خواهد شد. در عین حال «اسماعیل قزلسفلی» معاون سیاسی امنیتی استاندار فارس نیز در سخنانی مطرح کرده است که تروریست مسلح نتوانست وارد حرم شود و به صورت کور شروع به تیراندازی کرد.

به گزارش مهر، ابعاد این حادثه تروریستی قابل تأمل و بررسی دقیق است. این جنایت تروریستی درست دقایقی پس از انتشار اخبار رسمی ستاد انتخابات کشور، از رکوردشکنی متقاضیان داوطلبی ثبت نام انجام شد تا نشان دهد دشمنان برای به زمین زدن ایران و افزایش مشکلات کشور از هیچ جنایتی فروگذار نیستند.

در واقع اتاق‌های فکر دشمنان و طراحان جنگ ترکیبی در پاییز گذشته و آنان که فشار حداکثری را بر ملت ایران روا داشتند، سرمایه‌گذاری وسیعی برای ناامید کردن مردم و نیز ایجاد شکاف میان ملت و حاکمیت انجام داده‌اند. بمباران تبلیغاتی و انتشار اخبار تحریف شده و کذب در کانال‌های فارسی زبان و فضای مجازی همگی برای آن بود که امیدوار باشند مشارکت مردم در انتخابات کاهش جدی یابد. حضور نزدیک به ۴۹ هزار نفر به عنوان متقاضی داوطلبی انتخابات مجلس شورای اسلامی که سه برابر ثبت نام کنندگان در مجلس قبلی بود اتفاق کوچکی نبود و دشمنان را غافلگیر کرد.

موضوعی که نشان از ورود به انتخاباتی پر شور و رقابتی را می‌دهد لذا دشمنان از هم اکنون توپخانه خود را برای تحت الشعاع قرار دادن انتخابات در ایران نشانه گیری کرده‌اند لذا حادثه شاه‌چراغ در ادامه این خط فکری آنان است. از طرفی ثبت نام افراد فرهیخته با مدارک دانشگاهی معتبر و بالا، شرکت فعال بانوان و به نیز جوانان در فرآیند پیش ثبت نام انتخابات مجلس، نشان از آن دارد که مردم قصد دارند به جای حضور بی‌فایده برخی در کف خیابان‌ها با رجوع به صندوق‌ها و با استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای حل مشکلات کشور اقدام کنند. دشمن هم تاب تحمل این اخبار و تحولات مثبت از داخل ایران را ندارد به همین خاطر تلاش کرد تا حلاوت این شیرینی را تلخ کند و سنگی بیاندازد و برود.

تروریست‌های داعشی در زمان حیات حکومت خود در عراق و سوریه به مجلس و حرم امام خمینی (ره) در ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ حمله تروریستی انجام دادند. همچنین یک حمله مسلحانه نیز در محوطه حرم شاه‌چراغ شیراز اتفاق افتاد که در ۴ آبان ۱۴۰۱ و مقارن با چهلمین روز درگذشت مهسا امینی بود. در نتیجه آن حمله خونبار ۱۳ نفر کشته و بیش از ۲۰ نفر زخمی شدند به گونه‌ای که دبیرکل سازمان ملل متحد این حادثه را تروریستی دانست.

این بار دومی است که تروریست‌ها با هدف برهم زدن ثبات کشور مرتکب جنایتی دیگر در این حرم مطهر می‌شوند. آنها که مسئولیت این دو حمله را بر عهده گرفتند این بار موفقیت چندانی را نداشتند. هوشیاری نیروهای انتظامی و امنیتی و در عین حال یک تروریست با ۲۶۰ فشنگ همراه دستگیر شد که قصد حمله به صفوف نمازگزاران را داشت. همچنین شدت خسارات جانی را نسبت به دوره قبل کاهش یافته هر چند شهید و زخمی شدن حتی یک هموطن هم زیاد است.

برخلاف شایعاتی که از سر ناآگاهی به دنبال آن است که بگوید کار، کار خودشان است فیلم‌های و تصاویر دوربین‌ها به خوبی منتشر شده و نشان می‌دهد که ماجرا از چه قرار است و نقش داعش چگونه است از طرفی داعش که دست پرورده آمریکایی‌ها است رسماً مسئولیت این حادثه را برعهده گرفته است در نتیجه برخی گمانه زنی‌های نخ نما شده جز بر هم زدن آرامش و امنیت روانی جامعه سودی ندارد.

تاکید رئیس جمهور بر شناخت و مجازات عاملان این جنایت

رئیس‌جمهور در تماس با وزیر کشور و استاندار فارس بر بکارگیری همه امکانات درمانی برای مداوای مجروحان و همچنین شناسایی و تعقیب همه عوامل این جنایت تأکید کرد.

رئیسی به وزیر کشور مأموریت داد ابعاد امنیتی این موضوع را با قاطعیت و فوریت بررسی و نتیجه را گزارش کند و بر ضرورت شناسایی و مجازات همه عوامل دخیل در این جنایت نیز تأکید کرد.

عاملان و حامیان حمله تروریستی شاه‌چراغ (ع) به عقوبت اعمالشان می‌رسند

احمد وحیدی وزیر کشور که صبح دوشنبه (۲۳ مرداد ۱۴۰۲) برای بررسی ابعاد مختلف حادثه تروریستی حرم مطهر شاه‌چراغ (ع) به شیراز سفر کرده است، گفت: عاملان و پشتیبانی کنندگان این حمله تروریستی به عقوبت اعمالشان خواهند رسید.

وی افزود: این حادثه تروریستی که در آن تعدادی از هموطنان و زائران حرم مطهر شاه‌چراغ (ع) مجروح و یک نفر شهید شدند، از طرف دشمنان قسم خورده ما است.

وحیدی ادامه داد: اگر دشمنان تصور کنند که با این حرکت‌های بزدلانه و آتش گشودن بر روی مردم می‌توانند امنیت و ثبات ایران را به خطر بیندازند، سخت در اشتباه هستند چرا که ملت ما استوار است.

وزیر کشور سکوت مجامع بین المللی و کشورهای مدعی حقوق بشر را مروج اینگونه اعمال تروریستی دانست و گفت: سال گذشته نیز شاهد همین اتفاق در حرم مطهر بودیم که گروهی از عزیزان شهید شدند و تمام مجامع بین المللی و کشورهای مدعی حقوق بشر سکوت کردند؛ همین سکوت و حمایت‌های آنها مروج اینگونه اعمال تروریستی است.

دشمن خواست حلاوت ثبت نام انتخابات را تلخ کند

معاون سیاسی سابق وزارت کشوردرگفتگو با مهر و در خصوص حادثه تروریستی شاه‌چراغ گفت: حادثه تروریستی اخیر شاه‌چراغ شیراز را باید مرتبط با این چند روز انجام مرحله پیش ثبت‌نام انتخابات مجلس دانست. چون دشمن تحمل نکرد و درست در روز پایانی پیش ثبت نام‌ها خواست حلاوت و شیرینی حضور مردم را از بین ببرد.

وی افزود: بنده معتقدم شبکه‌های بی بی سی فارسی، اینترنشنال و بعضی از جریان‌های داخلی به دنبال تحریم در انتخابات بودند ولی دعوت‌هایی که از طرف رسانه ملی و خبرگزاری‌ها و وزارت کشور از عموم مردم در فراخوان انتخابات مجلس و پیش ثبت نام‌ها انجام شد، با استقبال بی‌نظیر مردم مواجه شد.

غلامرضا بیان کرد: علی رغم همه تلاشی که دشمن و عوامل آنها در داخل انجام دادند، الحمدالله مردم یک رکورد بی‌سابقه را به جای گذاشتند و حضور باشکوهی در مرحله پیش ثبت نام‌ها داشتند. این حضور باشکوه نشان از یک رقابت تنگاتنگ و نزدیک در انتخابات پیش رو می‌دهد.

امتداد خطی واحد از اینترنشنال تا داعش

معاون سیاسی سابق وزارت کشور در خصوص جزئیات امنیتی این حادثه تروریستی اذعان کرد: معمولاً جزئیات امنیتی از طرف معاون امنیتی وزارت کشور و نیز استانداری و معاون امنیتی آنها اعلام می‌شود، اما اینکه داعش آمده است و مسئولیت این عمل تروریستی را پذیرفته نشان از یک خطی است که از بی بی سی فارسی و اینترنشنال شروع شده و تا گروه‌های تکفیری و تروریستی امتداد یافته است.

وی ادامه داد: حضور مردم و تعداد بالا و رکورد ثبت نام‌ها برای دشمن خیلی غافلگیر کننده بود و همه سرمایه‌گذاری آنان را از قبل و بعد از اغتشاشات نقش بر آب کرد. دشمن دست روی نقطه امید مردم گذاشته بود اما غافلگیر شد.

غلامرضا در خصوص ترکیب جمعیتی داوطلبان ثبت نام کننده در انتخابات مجلس بیان کرد: وقتی مردم آمدند و این گونه در مرحله پیش ثبت نام حاضر شدند آن‌هم در شرایطی که ترکیب جنسیتی، تحصیلات و حضور جوانان بسیار چشمگیر بود، دشمن ناامید شد.

مردم پای انقلاب ایستادند

وی افزود: ملت ما مانند همیشه نشان دادند که در شرایط سخت پای انقلاب و نظام ایستاده و شگفتی‌ساز هستند و باید از این بابت خدا را شاکر بود.

غلامرضا با اشاره به مسئولین گفت: مسئولین باید قدر این مردم را بدانند. البته بنده خود را مسئول نمی‌دانم، بنده خود را خادم، نوکر و سرباز ملت می‌دانم و مردم نشان دادند که پای نظام ایستاده و دشمن را ناامید می‌کنند.

تردیدی در ماهیت تروریستی بودن حادثه شاه‌چراغ وجود ندارد

معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا در نیز گفتگو با خبرنگار مهر با تسلیت حادثه تروریستی حرم شاه چراغ و شهادت عده‌ای از هم‌وطنانمان در این حادثه اظهار داشت: آنچه مسلم است اصل این اقدام تروریستی است و دلیل آن نیز این است که دقیقاً مشابه تروری است که سال گذشته در همین حرم مطهر رخ داده بود و گروه تروریستی داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفته بود. آن بار نیز حتی اگر داعش مسئولیت آن را به عهده نمی‌گرفت نوع اقدام نشان می‌داد که این حرکت یک حرکت تروریستی است.

وی ادامه داد: از قبل نیز همزمان با اعدام عوامل تروریستی قبلی، داعش اعلام کرده بود که انتقام آنها را خواهد گرفت. این اقدام بعد از تهدید داعش صورت گرفت لذا در ماهیت تروریستی بودن آن هیچ تردیدی وجود ندارد ضمن آنکه با توجه به مکانی که این حادثه رخ داد، آنها تصورشان این بود که با استفاده از شرایطی که برای زیارت زائران در حرم شاه چراغ فراهم است با سهولت و هزینه بسیار کم دست به چنین جنایتی زده و به اهداف پلید خود برسند.

سنایی راد با اشاره به زمان انتخاب شده برای این اقدام تروریستی گفت: هنگام اذان که ورودی‌ها به حرم مطهر شلوغ تر است تعجیل و ضرورت ورود سریع‌تر نمازگزاران و زائران به حرم، موجب می‌شود حساسیت نسبت به ترددها متفاوت با دیگر زمان‌ها باشد. انتخاب این ساعت برای اقدام تروریستی مشخص می‌کند که طراحی حساب شده بوده و تصور آنها این بوده که نقطه ضعف امنیتی وجود دارد که از آن استفاده می‌کنند و بعد از اذان، نماز برگزار می‌شود که اگر موفق می‌شد در زمان برگزاری نماز از حلقه دوم عبور می‌کرد و به صفوف نمازگزاران می‌رسید مسلماً می‌توانست تلفات بیشتری بگیرد.

وی با بیان اینکه میزان مهمات در اختیار فرد تروریست در حرم مطهر شاه چراغ نشان می‌دهد او عنصر اِنغِماسی است، افزود: عنصر اِنغِماسی صرفاً انتحاری نیست بلکه یک فرد ورزیده و توانمند است که برای کشتن و گرفتن تلفات به محل اعزام می‌شود. به همین دلیل میزان مهماتی که در اختیار دارد نشان می‌دهد او فردی آموزش دیده است که معمولاً در گروه‌های تکفیری بیشتر به کار گرفته می‌شود. آنچه در زاهدان هم اتفاق افتاد شبیه ماجرای شاه چراغ بود و چهار نفری که به کلانتری هجوم بردند یک عملیات انتظاری را انجام دادند و تصور آن‌ها این بود که افراد دیگری به آن‌ها ملحق خواهد شد، به همین دلیل مهمات کافی در اختیار داشتند و نحوه استفاده از مهمات را به شکلی تنظیم کرده بودند که بتوانند زمان را افزایش و فرصت را برای الحاق دیگران فراهم کنند که خوشبختانه با برخورد قاطع نیروهای امنیتی و انتظامی آن ماجرا هم آن‌گونه که تصور می‌کردند پیش نرفت و تروریست‌ها به درک واصل شدند.

سردار سنایی راد در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر  پیرامون عملکرد خوب نیروهای امنیتی و انتظامی نسبت به حادثه آبان ماه سال گذشته و جلوگیری از ورود تروریست به صحن اصلی حرم مطهر شلوغ، گفت: فرد تروریست قبل از ورود به حرم شروع به شلیک کردن کرد تا در بین افراد حاضر در آن محیط وحشت ایجاد کند. اصرار او بر شلیک به کیوسک نگهبانی به خاطر این بود که بتواند از آن مانع امنیتی عبور کند اما با هوشیاری و اقدام به موقع نیروهای امنیتی و حاضرین در محل مجروح و سپس دستگیر شد.

دستگیری تروریست خنثی کننده خط القایی و تبلیغی ضد انقلاب است

وی ادامه داد: این مهم نشان می‌دهد که آمادگی به میزان قابل قبولی وجود داشته است، در غیر این صورت اگر با این میزان مهمات می‌توانست به صحن‌های اصلی که جمعیت نمازگزار و زائران در آنجا حضور داشتند می‌رسید مسلماً می‌توانست فاجعه بزرگ‌تری را رقم بزند و این نشان می‌دهد اشراف حفاظتی نسبی وجود داشته و به همین دلیل در همان ورودی تروریست مورد اصابت قرار گرفت و اسارت فرد مسلح نیز ارزش به مراتب بالاتری از هلاکت او داشت زیرا اعتراف‌های این تروریست می‌تواند به کشف سرنخ‌هایی منجر شود و این ذهنیت احمقانه‌ای که عناصر ضد انقلاب و جاده صاف کن داعش در فضای مجازی به نظام منتسب می‌کنند دیگر موضوعیت ندارد و این دستگیری خنثی کننده این خط القا و تبلیغی ضد انقلاب و همکار داعش بود. پس باید نمره قابل قبولی را به نیروهای مدافع داد که از رسیدن فرد تروریست به صحن اصلی حرم مطهر جلوگیری کرده و هم او را زنده دستگیر کردند که دستگیری فرد تروریست ارزش امنیتی قابل توجهی دارد.

سردار سنایی راد در پاسخ به سوالی پیرامون اقدامات رسانه‌ای بیگانگان و تلاش آن‌ها برای ایجاد یک حرکت و اقدام در سالگرد حوادث سال گذشته نیز گفت: مسلماً همزمان این اقدام تروریستی با فراخوانی برای سالگرد مرحومه امینی و دنبال کردن خط احیای آشوب و نا امنی در ایران می‌تواند ارتباطاتی را در پشت این رویدادها و خطوط امنیتی میان سران گروهک‌های برانداز نشان دهد.

کما اینکه در همین هفته‌های اخیر ما شاهد تلاش برای نا امن سازی و در هم شکستن هیمنه امنیتی و اقتدار دفاعی نظام جمهوری اسلامی ایران هستیم؛ به عنوان مثال تیراندازی به نیروهای راهور و شلیک شوتی ها به نیروهای پلیس انتظامی و گیت های ایست و بازرسی اینها نشان می‌دهد که یک هماهنگی احمقانه میان آنها وجود دارد.

وی ادامه داد: قبل از این هم ما همزمان با اغتشاشات سال گذشته شاهد بودیم که در اقلیم کردستان عراق منطقه‌ای را برای ارتباط گیری عناصر تجزیه طلب کردی و هماهنگی با سایر گروهک‌های ضد انقلاب اختصاص داده بودند و با حضور عناصری از سرویس‌های جاسوسی و امنیتی فرا منطقه‌ای امید به این بسته بودند که بتوانند یک ائتلاف تاکتیکی صورت دهند و با تهدید به کشته گیری و کشته سازی نیروهای مدافع را مرعوب کنند و یک بستری برای عناصر آشوب طلب فراهم کنند. با توجه به همزمانی این اقدام با فراخوان‌ها به نظر می‌رسد که این تصور در جریان ضد انقلاب و برانداز پدید آمده که این اقدامات می‌تواند به سرعت و سهولت برای بازگشت به اغتشاشات به آن‌ها کمک کند.

دشمن دنبال ناامنی و بی‌ثباتی در ایران است

محمدصالح جوکار در گفتگو باخبرنگارمهر با اشاره به حمله تروریستی به حرم شاه‌چراغ (ع)، اظهار داشت: این جنایت تکرار حرکت‌های وحشیانه تروریستی قبلی در حرم شاه‌چراغ (ع) بود و نشان داد دشمنان جمهوری اسلامی ایران فاقد هر گونه استراتژی و راهبرد هستند و تنها هدفشان آن است که مردم بی دفاع و بی گناه را مورد حمله قرار دهند.

وی بیان کرد: در دهه اول انقلاب هم منافقین چنین رویکردی را دنبال می‌کردند و مردم بی دفاع و مظلوم را مورد حمله خود قرار می‌دادند، اما دیدیم نتوانستند به اهداف خود برسند و دشمنان که این روزها همان رویکرد منافقین را دنبال می‌کنند، بدانند راه به جایی نخواهند برد و مردم ما مقابل آنان ایستادگی می‌کنند.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس تصریح کرد: یکی از علل حمله تروریستی به حرم شاه‌چراغ (ع) آن است که کشورهای غربی و دشمنان ملت ایران با وجود تمام تلاش‌ها و هزینه‌هایی که برای اغتشاشات در ایران کردند به اهداف خودشان نرسیدند و به همین دلیل این روزها از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کنند تا پروژه ناامن سازی را در کشورمان دنبال کنند، اما بدانند نیروهای امنیتی ما هوشیار هستند و توطئه‌های آنان را خنثی می‌کنند.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دشمنان جمهوری اسلامی ایران با حمایت از گروه‌های تروریستی می‌خواهند باعث بی ثباتی و ناامنی در کشورمان شوند، اما باید به آنان گفت زهی خیال باطل چرا که ملت ما هوشیار هستند و در مقابل دشمنان به خوبی ایستادگی می‌کنند.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما در کمیسیون شوراها با حضور مسئولان ذیربط ابعاد این حمله تروریستی را مورد بررسی قرار می‌دهیم و گزارش آن را به صحن مجلس ارائه می‌کنیم.

انتهای خبر/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − ده =