بایدن: احتمال توافق عادی‌سازی روابط تل‌آویو-ریاض وجود دارد

رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد که احتمال توافق با ریاض برای عادی‌سازی روابط با تل‌آویو وجود دارد اما جزئیات بیشتری در این‌باره ارائه نکرد.

به گزارش سلام کمیجان :به نقل از فارس، بعد از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر شکست تلاش‌های آمریکا برای وادار کردن عربستان سعودی به برقراری رابطه دیپلماتیک با رژیم موقت صهیونیستی، واشنگتن مدعی احتمال حصول این توافق شد. «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا بامداد شنبه و پس از گفتگوهای «جِیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید با مقامات سعودی در جده، مدعی شد که احتمال توافق با ریاض برای عادی‌سازی روابط با تل‌آویو وجود دارد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، بایدن طی سخنرانی انتخاباتی در جمع هواداران و حامیان خود در شهر «فری‌پورت» واقع در ایالت مِین، بدون ارائه جزئیات بیشتر، ادعا کرد: «شاید عادی‌سازی روابط در حال انجام‌شدن باشد».

پیش از این خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی درباره سفر اخیر سالیوان به عربستان سعودی با هدف متقاعدکردن ریاض برای عادی‌سازی با تل‌آویو نوشت: «تاکنون تلاش‌های کاخ‌سفید به موفقیت خاصی منجر نشده‌اند».

کاخ سفید در بیانیه‌ای کوتاه درباره این سفر اعلام کرده بود که سالیوان روز پنجشنبه برای گفت‌وگو با ولی‌عهد و دیگر مقامات سعودی وارد جده شد. این گفت‌وگوها طیف گسترده‌ای از موضوعات درباره ابتکاراتی جهت «ترویج چشم‌انداز مشترک صلح‌آمیز برای خاورمیانه‌ای، امن، مرفه و با ثبات» را شامل شده است.

سفر سالیوان پس از سفر «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا به عربستان سعودی در ماه گذشته انجام می شود که هدف آن سفر هم «ترویج عادی‌سازی بین اسرائیل و عربستان سعودی» بود. 

«فیصل بن فرحان»، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در جریان سفر اخیر بلینکن تصریح کرده بود که عادی‌سازی با رژیم اشغالگر بدون «پیدا کردن راهی برای صلح با مردم فلسطین»، «مزایای محدودی» خواهد داشت.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =