وابستگی رژیم پهلوی به آمریکا منجر به تصویت کاپیتولاسیون شد

غفاری مسئول بسیج جامعه زنان استان مرکزی گفت: مقابله همه جانبه با دولت آمریکا، استکبار ستیزی و دشمن شناسی و تحلیل درست از مواضع‌های صحیح حضرت امام بود که با شعار مرگ بر آمریکا آن را در بین مردم نهادینه کرد.

به گزارش سلام کمیجان؛ خانم غفاری مسئول بسیج جامعه زنان استان مرکزی در گفتگو با سلام کمیجان گفت؛ درخصوص واقعه چهارم آبان ماه تصویب قانون و طرح کاپیتولاسیون درزمان پهلوی که یکی از جنایت‌های بارز رژیم پهلوی در کشور ایران بود. همه ما می‌دانیم بدون شک آمریکا بزرگترین دشمن اسلام و انقلاب و ایران است.

وی افزود: شناخت ماهیت رژیم مستکبر و متجاوز از نظر امامین انقلاب و اتخاذ سیاست‌های حکیمانه ایشان در مقابل این رژیم بر مبنای دیدگاه های امام هست که در برهه‌های حساس انقلاب از زبان ملت و دولت ما را با این آرمان‌های اصیل انقلاب پیوند زده و باعث تداوم این انقلاب شده است.

وی ادامه داد: پیش از پیروزی انقلاب، آمریکا نزدیک به چند ده هزار مأمور خودش را در ایران به کار گرفته بود در مواضع امنیتی نظامی حتی در مجموعه‌های مدیریتی در ایران، این‌ها در ایران، در بخش‌های گوناگون برنامه‌ریزی می‌کردند و پول و مزد خودشان را به صورت مضاعف از ایران می‌گرفتند و برای آمریکا کار می‌کردند
درزمان رژیم پهلوی به خاطر وابستگی شدیدی که این رژیم منحوس به آمریکا داشت متاسفانه یک قانونی را تصویب کردند و آن را توسط رژیم پهلوی به مجلس شورای ملی و مجلس سنای آن روز بردند و در آن طرح آمده بود که مأموران آمریکایی در دادگاه های ایران و امکانات قضایی و امنیتی ایران باید معاف شوند.

مسئول بسیج جامعه زنان در ادامه بااشاره به تصویب قانون و اینکه اگر جرمی را انجام دهند ولو اینکه این جرم بزرگ باشد حتی در بحث قتل باشد، دادگاه‌های ایران حق ندارند آنها را محاکمه بکنند و این را کاپیتولاسیون نامیدند. که این نهایت ضعف و وابستگی یک ملت را به بیگانگان نشان می‌داد، در این کشور هر کار دلشان می‌خواست می‌کردند و دادگاه یک کشور پلیس یک کشور اجازه نداشت به آنها حتی تعرض بکند و متاسفانه رژیم طاغوت دو دستی این طرح را قبول کردند و تقدیم آمریکا کردند.
غفاری خاطرنشان کرد: در چهارم آبان ماه ۱۳۴۳ امام خمینی با ایراد سخنرانی مهیج و کوبنده خود در خصوص این بحث علیه استکبار غرب و شرق ذهن مردم را نسبت به این قضیه روشن کرد و انتقاد به بحث رژیم پهلوی و آمریکا نمود، در تاریخ و سند ها آمده است که امام (ره) فرمودند:این سند وحشی بودن ملت مسلمان را به آمریکا داد قلم سیاه کشید بر جمیع مفاخر اسلامی و ملی ما اهانت به ارتش ما کرد، حیثیت دادگاه های ما را پایمال کرد.
وی افزود: لذا دولت منحوس پهلوی نمی‌تواند این روشنگری حضرت امام را ببیند و در ۱۳ آبان اقدام به دستگیری حضرت امام می‌کند و ایشان را به ترکیه تبعید می‌کند
که بحث تصویب کاپیتولاسیون و تبعید امام نخستین اقدامی بود که شروع هیجانات مردمی و نهایتاً سرانجام با پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن به پیشنهاد هیئت وزیران و تصویب شورای انقلاب که در۲۳اردیبهشت ۵۸بود، حق کاپیتولاسیون و امتیازات و ملحقات آن به طور نهایی درایران لغو شد.
وی درپایایان با بیان اینکه همه این‌ها نشان می‌دهد در طول تاریخ این رژیم منحوس پهلوی چه وابستگی شدیدی به آمریکا داشت حتی اجازه هیچ کاری را در داخل ایران نداشت اگر قرار بود کوچک‌ترین اقدامی را برای مردم انجام دهد باید قبلش حتماً از عوامل بیگانه و خارجی به خصوص آمریکا اجازه می‌گرفت و اقداماتی را به عنوان حاکمیت در ایران انجام دهد.

وی اظهارداشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ما شاهد بودیم که روحیه استکبار ستیزی هم در بین حکمرانی کشور ایران هم در بین مردم به وفور دیده شد و مردم آگاه شدند به خیانت‌هایی که آمریکا این چهل سال و اندی به اسلام و کشور ما و همچنین خیانت‌هایی که رژیم پهلوی در مدتی که حکومت ایران در دستش بود نسبت به مردم و کشور داشتند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =