هم پیمان روزهای سخت

هفته گذشته رئیس‌جمهور کشورمان در سفری دو روزه به دمشق، با رئیس‌جمهور، علما، اندیشمندان و فعالان اقتصادی سوریه دیدار و گفت‌وگو کرد. بشار اسد از آقای رئیسی استقبال ویژه‌ای انجام داد

🔹هفته گذشته رئیس‌جمهور کشورمان در سفری دو روزه به دمشق، با رئیس‌جمهور، علما، اندیشمندان و فعالان اقتصادی سوریه دیدار و گفت‌وگو کرد. بشار اسد از آقای رئیسی استقبال ویژه‌ای انجام داد و مردم سوریه هم استقبال گرمی از رئیس‌جمهور کشورمان داشتند. یکی از بخش‌های مهم این سفر، امضای برنامه جامع همکاری‌های راهبردی و بلندمدت ایران و سوریه و ۱۴ سند همکاری دیگر بود.


🔸سفر آقای رئیسی به سوریه اولین سفر پس از ۱۳ سال یعنی سال ۲۰۱۰ است و یکی از علل اهمیت آن هم به همین موضوع بر می‌گردد. چرا که در طول بیش از یک دهه گذشته منطقه غرب آسیا از ابعاد گوناگون سیاسی، نظامی و اقتصادی دستخوش تحولات فراوان و تغییرات گسترده‌ای شده است. البته پیشینه روابط حسنه تهران و دمشق به بیش از چهار دهه قبل، درست ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بر می‌گردد.


🔹«حافظ اسد» رئیس‌جمهور پیشین سوریه نه تنها با مواضع اصولی جمهوری اسلامی در زمینه مبارزه با نظام سلطه و دفاع از مردم مظلوم فلسطین همراه بود، بلکه حتی در دوران دفاع مقدس هم که عمده کشورهای عربی در کنار رژیم بعث عراق ایستاده بودند و از عراق پشتیبانی می‌کردند، یکی از معدود دولت‌های عربی بود که از ایران اسلامی حمایت کرد. چرا که به خوبی متوجه اهداف شوم قدرت‌های فرامنطقه‌ای و برخی کشورهای منطقه‌ای برای مقابله با جمهوری اسلامی شده بود.


🔸از این‌رو وقتی در سال ۲۰۱۱ کشور سوریه با بحران مواجه شد و با طراحی‌های پیچیده آمریکایی‌ها و با حمایت صهیونیست‌ها و برخی دولت‌های عربی قرار بود سوریه را فتح بابی برای تشکیل دولت به اصطلاح شام و عراق کنند و سپس ایران را هدف این طراحی پیچیده قرار دهند، جمهوری اسلامی تمام‌قد در کنار ملت و دولت سوریه ایستاد و با تدبیر و فرماندهی سردار بزرگ جهان اسلام حاج قاسم سلیمانی و با جانفشانی مدافعان حرم از ایران و کشورهای مختلف منطقه، رؤیای آشفته دشمنان اسلام و ایران را باطل کردند.


🔹این سفر واکنش‌ها و بازتاب‌های متفاوتی در سطح منطقه و جهان داشت که شاه بیت همه آنها اذعان و اعتراف به روابط دیرینه و راهبردی دو کشور داشت. اما نگرانی غربی‌ها و هم‌پیمانان‌شان این است که این قبیل رفت و آمدها و تقویت روابط در کنار آورده‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی آن، به تقویت صلح و امنیت در منطقه کمک کند و هزینه‌های هنگفت آنها برای ناامن‌سازی منطقه را بر باد دهد که نگرانی بی‌جایی هم نیست.

✍🏻علی حیدری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =