حمله اوکراین به رزمناو روسی تائید شد/ نشانه های تغییر معادلات جنگ

در پنجاهمین روز حمله روسیه به اوکراین، حمله اوکراین به یک رزمناو روسی علاوه بر برجای گذاشتن خسارت، منجر به آشکار شدن نشانه های تغییر معادله جنگ شد.

در پنجاهمین روز جنگ اوکراین، روسیه حمله به رزمناو خود از سوی اوکراین را تائید کرد. این خود نشان می‌دهد که صحنه و معادله جنگ اصلاً آنچنان که روسیه پیش بینی می‌کرد به پیش نرفته است.

تحولات لحظه به لحظه اوکراین را می‌توانید در این گزارش دنبال کنید:

۰۴:۵۵ مسکو حمله ارتش اوکراین به ناو روسی را تائید کرد

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که تمامی خدمه کشتی جنگی «مسکوا» که اواخر شب چهارشنبه توسط اوکراین در دریای سیاه مورد اصابت موشک کروز قرار گرفت، پس از انفجار مهمات که منجر به آتش سوزی در کشتی شد، تخلیه شده‌اند.

رسانه‌های دولتی روسیه به نقل از وزارت دفاع روسیه گزارش دادند که رزمناو «مسکووا» در نتیجه انفجار مهمات پس از آتش‌سوزی، آسیب جدی دید و خدمه آن تخلیه شدند.

عصر چهارشنبه اوکراین اعلام کرده بود که یک کشتی جنگی روسیه را در دریای سیاه هدف قرار داده و به آن آسیب رسانده است. «الکسی آرستویچ»، دستیار رئیس جمهور اوکراین گفت که این ناو جنگی روسیه احتمالاً تا ۵۱۰ خدمه به همراه داشته است.

۰۳:۳۷ خودداری ماکرون از به کاربردن «نسل‌کشی» درباره اوکراین

«امانوئل ماکرون»، رئیس جمهور فرانسه از تکرار و حمایت از اظهارات «جو بایدن»، همتای آمریکایی خود درباره اقدامات ارتش روسیه در اوکراین به عنوان «نسل کشی» خودداری کرد.

ماکرون روز چهارشنبه در گفتگویی با تلویزیون ۲ فرانسه بدون اشاره به اظهارات روز گذشته بایدن علیه روسیه گفت که حملات و تنش لفظی به صلح بیشتر در اوکراین کمک نمی‌کند.

بایدن یک روز قبل از این در سخنرانی خود در آیووا با حمله لفظی به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و خطاب به خانوارهای آمریکایی گفته بود: «بودجه خانواده‌ها و توانایی شما برای پرکردن مخازن سوخت ماشین تان، نباید بستگی به اعلان جنگ یک دیکتاتور در نیمه دیگر جهان داشته باشد که در حال نسل کشی است.»

بایدن پیشتر هم رهبر روسیه را «جنایتکار جنگی» خوانده و گفته بود که این مرد «نمی‌تواند در قدرت بماند.»

۰۲:۵۷ وزیر خزانه داری آمریکا خواستار تحریم روسیه از سوی دیگر کشورها شد

«جانت یلن»، وزیر خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه در یک سخنرانی در شورای آتلانتیک گفت که کشورهایی که با تهاجم روسیه به اوکراین همراه هستند ممکن است با انزوای جهانی روبرو شوند.

پیشتر نیز آمریکا از چین خواسته بود که کمک به روسیه را کاهش دهد و از کشورهایی مانند هند خواسته که موضع سخت‌تری در قبال روسیه اتخاذ کنند.

وزیرخزانه داری آمریکا همچنین با اشاره به موقعیت چین و در خواست از این کشور برای پای بندی به تحریم روسیه افزود: «ما نمی‌توانیم به کشورها اجازه دهیم از موقعیت خود در بازار در مواد خام، فناوری یا محصولات کلیدی استفاده کنند تا بتوانند اقتصاد ما را مختل کنند یا از اهرم‌های ژئوپلیتیکی ناخواسته استفاده کنند.»

۲۳:۲۰ تناقض گویی رؤسای جمهور آلمان و اوکراین علیه یکدیگر

زلنسکی در یک نشست مطبوعاتی درباره دیدار خود با رهبران لهستان و سه کشور دیگر حوزه بالتیک گفت: «رئیس جمهور آلمان یا دفتر رئیس جمهور آلمان برای سفر به طور رسمی به ما مراجعه نکردند.»

«اشتاین مایر»، یکی از حامیان آشتی اوکراین با روسیه، پیشتر گفته بود که مقامات اوکراینی از ملاقات با او خودداری کرده اند.

یک مقام اوکراینی هم اظهارات اشتاین مایر را رد کرده است.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − یازده =