رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

برداشت هندوانه پیوندی اولین بار در کمیجان+تصاویر

نمایش خبر : 349 | تاریخ انتشار : 13 شهریور 1396

به گزارش سلام کمیجان؛ پیوند زدن گیاهان یکی از روش‌هایی است که انسان‌ها در طول تاریخ برای اصلاح نژاد و بهره‌گیری بهتر از محصول به کار برده‌اند. اما این اتفاق معمولا در مورد درختان رخ می‌دهد. پیوند زدن سبزیجات و گیاهان غیر درختی کار معمولی نیست. ساقه‌های ظریف و همین‌طور ضعف در شناسایی گیاهان هم‌خانواده و قابل پیوند از مهم‌ترین دلایل این مسئله هستند.

اما اگر این اتفاق رخ دهد می‌توان از این تکنیک برای حل مشکلات بسیار زیادی بهره گرفت. از جمله مهم‌ترین مشکلاتی که امروز با اصلاح نژاد به هر شیوه‌ای می‌توان حل و فصل کرد مسئله آب و تغییر دما است. این همان کاری است که تعدادی از کشاورزان سمقاوری برای حل این مسئله به کار گرفته و برای نخستین بار در شهرستان، صیفی‌جات را به صورت هدفمند پیوند زده‌اند.

مهرعلی محمدی رئیس تولیدات گیاهی جهادکشاورزی کمیجان در گفتگو با خبرنگار سلام کمیجان گفت:در ۶۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی در شهرستان کمیجان کشت صیفی جات در قالب هندوانه، خربزه، گوجه و خیار انجام شده است.

محمدی با اشاره به کشت صیفی جات پیوندی در شهرستان بیان کرد: صیفی کاران روستای سمقاور امسال با کشت نشاء پیوندی هندوانه به ریشه کدو و گوجه به ریشه بادمجان توانستند محصولات پیوندی را برای اولین بار در شهرستان کشت و برداشت کنند.

وی در ادامه افزود: در سالجاری در شهرستان کمیجان 70 هکتار از اراضی به زیر کشت خربزه و500 هکتار به کشت هندوانه اختصای یافته است که به ترتیب 40 و 60 تن در هکتار عملکرد داشته است.

 

 

 

 

 

 

 انتهای پیام/

 

 

 

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir