رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

امام جمعه کمیجان: حفظ بنیان خانواده دغدغه اصلی جامعه/عدم رعایت حریم میان زن و مرد نامحرم معنویت را از جامعه می‌زداید

نمایش خبر : 196 | تاریخ انتشار : 20 تیر 1396

 حجت‌الاسلام مقدسی‌پور امام جمعه کمیجان در گفتگو با خبرنگار سلام کمیجان؛ با اشاره به آیات قرآن در زمینه عفاف و حجاب گفت: خداوند در قرآن کریم در آیات مختلفی به ارزش و جایگاه عفاف و حجاب اشاره کرده است. يكي از اين آيات، آيه ۵۹ سوره احزاب است: « يا ايهاالنبي قل لازواجك و بناتك و نساءالمومنين يدنين عليهن من جلابيبهن ذلك ادني ان يعرفن فلا يوذين و كان الله غفورا رحيما» (اي پيامبر، به زنان و دخترانت و نيز به زنان مومنين بگو خود را بپوشانند تا شناخته نشوند و مورد اذيت قرار نگيرند. )

وی در ادامه افزود: در قرآن کریم به ۳ نوع حجاب پوششی، گفتاری و رفتاری اشاره شده است. در حجاب پوششی خداوند در دو آیه از قرآن کریم به آن اشاره کرده است. در آیه ۳۱ سوره نور به درست بستن و کامل بستن روسری به طوری که بدن و گردن مشخص نباشد و به «خمار» که همان روسری بلند است که در زمان جاهلیت زن ها به طور نامناسب آن را برای پوشش سر استفاده می‌کردند اشاره می‌کند؛ که زن ها به طور کامل تمام سر و موهایشان را با آن پوششش دهند.

امام جمعه کمیجان اظهار کرد: همچنین در آیه ۵۹ سوره احزاب به «جلابیب» اشاره شده که همان لباس های بلند و گشادی است که غیر از روسری باید تمام بدن با آن پوشانده شود.

 وی حجاب دیگر را برای زن حجاب گفتاری دانست و افزود:  نوع ديگر حجاب و پوشش قرآني، حجاب گفتاري زنان در مقابل نامحرم است. زنان در گفتار خود باید عفت را رعایت کنند و به گونه ای هوس انگیز صحبت نکنند که سبب گناه کردن شود : فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ(احزاب؛۳۲) پس زنها نازك و نرم با مردان سخن نگوييد؛ مبادا آن كه دلش بيمار (هوا و هوس) است به طمع افتد.

حجت السلام مقدسی پور نوع ديگر حجاب و پوشش قرآني را، حجاب رفتاري زنان در مقابل نامحرم مطرح و بیان کرد: به زنان دستور داده شده به گونه‎اي راه نروند كه با نشان دادن زينت‎هاي خود باعث جلب توجه نامحرم شوند «وَ لا يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ ما يُخْفِينَ مِنْ زِينَتِهِنَّ(نور؛۳۱) و آن طور پاي به زمين نزنند كه خلخال و زيور پنهان پاهايشان معلوم شود.»

امام جمعه کمیجان تصریح کرد: مراد از حجاب اسلامي، پوشش و حريم قايل شدن در معاشرت زنان با مردان نامحرم در انحاي مختلف رفتار، مثل نحوه‌ي پوشش، نگاه، ‌حرف زدن و راه‎ رفتن است. بنابراين، حجاب و پوشش زن نيز به منزله‌ يك حاجب و مانع در مقابل افراد نامحرم است كه قصد نفوذ و تصرف در حريم ناموس ديگران را دارند.

آثار اجتماعي حجاب در جامعه

وی اثرات مثبتی که مترتب بر عفاف و حجاب است را به چند دسته تقسیم کرد که مهمترین آنها اثرات فردی خانوادگی و اجتماعی است.

حجت الاسلام مقدسی پور بیان کرد: اولین اثري كه حجاب و عفت ورزي در جامعه به وجود مي آورد، ايجاد آرامش رواني و دوري از التهابات دروني است. عدم پوشيدگي زنان و معاشرت هاي بي‌بند و بار زنان و مردان همواره هيجان‌ها و التهابات جنسي را افزايش مي دهد و در صورت پذيرش هر روز سركش‌تر شده و به صورت يك بيماري و عطش روحي مطرح مي شود؛ چراكه اين ميل تنها در جنبه هاي جسماني آن مطرح نيست، بلكه داراي ظرفيت روحي وسيع و نامحدودي است كه حتي جسم نمي تواند پا به پاي آن به پيش رود.

وی در ادامه افزود: عفاف و حجاب موجب قوام و تحکیم خانواده است. از آثار دیگر رعايت حجاب در جوامع، استحكام نهاد خانواده به عنوان كوچكترين و مهمترين نهاد اجتماعي است. با رعايت اصل حجاب و پوشش در محيط بيرون از خانواده، حريم زن و شوهر حفظ مي شود و خانواده داراي ثبات خواهد شد.

امام جمعه کمیجان تصریح کرد: خداوند در سوره نور مي فرمايد: «و قل للمومنات يغضضن من ابصارهن و يحفظن فروجهن و لايبدين زينتهن الا ما ظهر منها و ليضربن بخمرهن علي جيوبهن...،به زنان مؤمن بگو چشم هاي خود را از نگاه هاي هوس آلود فرو گيرند و دامان خويش را حفظ كنيد و زينت خود را جز از آن مقدار كه نمايان است، آشكار نكنند و اطراف روسري هاي خود را بر سينه افكنند...»

حجت الاسلام مقدسی پور با اشاره به احادیث مختلف در زمینه عفاف بیان کرد: عفاف و حجاب در احادیث مختلف به آن تاکید شده است، عفت منشا همه نیکی هاست. بالاترین عبادت عفاف است.

وی تصریح کرد: علی رغم تاکیدات اولیای الهی و قرآن کریم بر حفظ حجاب و عفاف در جامعه متاسفانه تهاجم فرهنگی گسترده ای دشمنان برای کشور تدارک دیده اند و می خواهند جوامع اسلامی را در دنیا آندلسی کنند .

امام جمعه کمیجان گفت: گسترش فساد عامل اصلی شکست آندلس شد. آندلسی که ۸۰۰ سال در اسپانیا حکومت اسلامی کردند اما مسیحیان و اربابان کلیسا با گسترش فساد در بین زنان و مردان هویت اسلامی را از جوانان گرفتند و جامعه اسلامی را به مسیحیت  تبدیل کردند.

وی در ادامه افزود: متاسفانه در جامعه ارتباط زن و مرد در ادارات، دانشگاه ها و مراکز با بهانه های مختلف از آن حیا و عفتی که قرآن و ائمه سخن گفته اند فاصله گرفته است. اگر مساله حریم محرم و نامحرم شکسته شود و عفاف و حجاب از زن ها و مردهای ما گرفته شود جامعه ما خیلی زود همانند غربی ها به آن بی عفتی و بی حیایی مبتلا می شوند.

دغدغه اصلی فرهنگی جامعه، حفظ عفاف و حجاب 

حجت الاسلام مقدسی پور تصریح کرد: اولین دغدغه ما فرهنگ است. باید باورها و بینش ها و اعتقادات مردم را در این زمینه تقویت کرد؛ آگاهی بخشی آسیب ها و مضرات بی بند و باری را باید برای مردم به روشنی بیان کرد.

وی افزود: دولت باید قانون عفاف و حجاب را در جامعه اجرایی کند. کشور ما یک کشور اسلامی است باید مساله عفاف و حجاب را یک دغدغه انقلابی بدانیم. در طول ۳۸ سال تاوان های مختلفی از اقتصادی و نظامی دادیم اما هدف اصلی ما از انقلاب حفظ ارزش های اسلامی و دینی ماست و اگر همه تحریم ها و مشکلات اقتصادی را تحمل کردیم برای تبدیل نشدن کشور همانند کشورهای غربی همچون ترکیه بود و فرزندان ما در محیط مدارس و دانشگاه ها از لحاظ اعتقادی سالم حفظ شوند.

کار فرهنگی به طور مستمر انجام شود

امام جمعه کمیجان تاکید کرد: باید در جامعه کار فرهنگی به صورت مستمر انجام شود. دولتی موفق است که در زمینه فرهنگی به طور مطلوب عمل کند و با برنامه ریزی درست آمار طلاق را کاهش دهد.

وی در ادامه اظهار کرد: مدارس، دانشگاه ها و مراکز فرهنگی همگی در اختیار دولت است. بنابراین وظیفه اولیه دولت باید کار فرهنگی به صورت اساسی در جامعه باشد. سینماها و صدا و سیما فیلم ها نباید موجب ترویج بدحجابی در جامعه باشند همان طوری که مجریان و گویندگان خبر در صدا و سیما با حجاب اسلامی انجام وظیفه می کنند بهتر است بازیگران هم حجاب و پوشش مناسب را در فیلم ها رعایت کنند و سبب حفظ فرهنگ دینی و ارزش های دینی ما شوند.

حجت الاسلام مقدسی پور بیان کرد: دانشگاه ها و نهادهای آموزشی باید ضابطه مشخصی برای رعایت حجاب دانشجویان و اساتید در نظر بگیرند. حتی دانشگاه های غربی هم به پوشش مناسب زن و مرد در دانشگاه ها قوانین ویژه ای وضع کرده اند.

وی افزود: در جامعه مردم و مسئولین باید زمینه ساز فرهنگ عفاف و حجاب باشند. از مسئولان در اماکن عمومی همچون بیمارستان ها تا مغازه ها و فروشگاه ها و حتی اتومبیل ها که همگی در معرض دید عموم مردم قرار دارند ملزم به رعایت عفاف و حجاب هستند.

راهپیمایی عفاف و حجاب سبب بصیرت افزایی و احیای ارزش های دینی

امام جمعه کمیجان با دعوت مردم به شرکت در راهپیمایی روز ملی عفاف و حجاب؛ گفت: شرکت در راهپیمایی یک وظیفه است. راهپیمایی عفاف و حجاب سبب بصیرت افزایی و احیای ارزش های دینی در جامعه اسلامی است.

وی در ادامه بیان کرد: از همه مردم استان به ویژه مردم شهرستان کمیجان انتظار داریم با اهتمام و دغدغه بیشتر در این راهپمایی شرکت کنند. مردم با شرکت در این راهپیمایی و حمایت از عفاف و حجاب اعلام بصیرت افزایی می کنند.

انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir