رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

همراه با نام‌آوران میلاجرد/ ملا مالك رقابى مصمم در ترویج فریضه امر به معروف

نمایش خبر : 1071 | تاریخ انتشار : 2 اسفند 1395

به گزارش سلام کمیجان، شهرستان کمیجان زادگاه نام آوران و بزرگان دین و علم است و میلاجرد سرزمین کهنی است که علم و ادب و فرهنگ از گذشته تاکنون در آن حرف اول را میزند. خانواده های مذهبی و اندیشمندی که سالیان سال فرزندان فرزانه ای را پرورش دادند که نمونه ای از آن را می توان به عیسی خان بهادری و آیت الله شیخ احمد میلاجردی عراقی و ده ها نفر را عالمان را نام برد.

حجت الاسلام ملا اسماعیل مالک رقابی

خانه گلى مرحوم حسن مالك رقابى حدود يك صد و پنجاه سال پيش صداى نوزادى را شنيد كه بعدها علم و عمل را با هم آميخت و قدم در طریقت شريعت نبوى «صلى الله عليه و آله» نهاد و تبليغ آيين محمّدى «صلى الله عليه و آله» را پيشه خود ساخت. اين نوزاد عالم جليل القدر حجت الاسلام و المسلمين ملا اسماعيل مالك رقابى است.

ملا اسماعيل مالك رقابى تحصيلات خود را در ميلاجرد آغاز نمود و نزد آيت الله آخوند ملا محمّد محمودى و حجت الاسلام و المسلمين آخوند ملا محمّد باقر ميلاجردى ادامه می دهد و به مقام علمى شايسته اى می رسد.

ايشان عالمی بزرگوار و بسيار باتقوا بوده و امر به معروف و نهى از منكر را به شيوه‏ هاى جالب انجام می ‏دادند و براى احياى نماز جماعت اگر كسى را در كوچه و خيابان میديد به مسجد دعوت مى نمود، تا از فضيلت نماز جماعت محروم نگردد.

وقتى از فرزند ايشان جناب حجت الاسلام شيخ ابوتراب مالك رقابى از مقام و موقعيت علمى پدرش سوال می كنند وى جواب می‏دهد: "علم من در مقابل علم پدرم مثال قطره در مقابل درياست."

مرحوم ملا اسماعيل مالك رقابى از خط بسيار خوبى نيز بهرمند بوده و قرآنى نوشته است كه در مجالس ختم مورد استفاده قرار می ‏گرفت و در حال حاضر در دست نوه گرامى ايشان نگهدارى می ‏شود.

 

اين عالم بزرگوار تأليفاتى داشته است من جمله:

۱ - «مصيبت نامه» به زبان تركى در مراثى اهل بيت(ع) كه در اين كتاب از كتاب «ملا حسين مراغه ‏اى» تقليد كرده است.

۲ - «منهاج الرشاد» كه توسط نوه ايشان به كتابخانه آيت الله العظمى مرعشى نجفى در قم اهداء شده است.

اين عالم بزرگوار عاقبت در سال ۱۳۱۳ هجرى شمسى دار فانى را وداع گفتندو قبر ايشان در نزديكى قبر فرزندش حجت الاسلام شيخ ابوتراب مالك رقابى قرار دارد. سنگ قبر ایشان در گذر زمان از بین رفته است که بهتر است سنگ قبری جدید برای مزار مطهر این عالم وارسته در نظر گرفته شود.

منبع: کتاب فرزانگان میلاجرد (محمد آقامحمدی)

انتهای پیام/ک

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir