رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

حضرت معصومه(س)، اسوه ی اخلاق و پاکدامنی

نمایش خبر : 677 | تاریخ انتشار : 20 دی 1395

 به گزارش سلام کمیجان، حضرت معصومه(سلام الله علیها) بانوی بزرگواری که زیارتش هم عِدل و همسان با زیارت حضرت فاطمۀ زهرا سلام الله عليها است. حضرت معصومه در مدت ۲۸ سال عمر با برکت خویش هرگز ازدواج نکرد چراکه هیچ کسی هم شأن ایشان نبود. آنچه که حضرت معصومه را فضیلت می دهد اطاعت و تسلیم بودن در مقابل حکم خدا و امام زمانشان است. عفت، عصمت، حیا، نجابت، ارتباط با خدا، زهد و تقوایی که حضرت داشتند الگویی مناسبی برای فرزندان ما است.

در مورد امام زادگان تنها امام زاده ای که در موردش این همه سفارش شده است حضرت معصومه است. شاید بتوان گفت بعد از حضرت علی اکبر و حضرت عباس تنها امام زاده ای که زیارت نامه اش از امام نقل شده است.

از نظر کمالات روحانی حضرت معصومه(سلام الله علیها) را می توان در دو مورد ذیل خلاصه کرد:

 محدثه بودن

حضرت فاطمه معصومه(س) غير از امام زاده بودن از بزرگان محدثين به شمار مي آيد. اين مقام بزرگ به طور كامل در انبياي الهي و بعد در وجود امام و فرزندان آنان و از آن جمله در وجود فرزندان ائمه عليهم السلام موجود است.

سيده جليله كريمه اهل بيت فاطمه معصومه عليها السلام است كه در دامان پدر بزرگواري، مانند امام موسي بن جعفر عليهما السلام تربيت شده و در سايه برادري، مانند امام علي بن موسي الرضا عليهما السلام ادامه زندگي داده و قطعاً معرفت در وجود آن حضرت در حدّ بسيار بالايي وجود داشته است.

علاوه بر مسأله خانوادگي، موضوع محدثه بودن ايشان است كه دليل بر بزرگي مقام معرفت آن حضرت است؛ زيرا محدثه بودن علامت عالم بودن است. اگرچه احاديث زيادي در اين زمينه در دست نيست، ولي خوشبختانه نمونه اي براي شناخت مقام علم و فضيلت آن حضرت در دست است.

قاضي نور الله شوشتري شهيد رضوان الله عليه در كتاب نفيس «احقاق الحق» از كتاب ارجح المطالباز بكر بن احمد القصري نقل مي كند كه: «قال: حدثنا فاطمة بنت علي بن موسي الرضا، قالت: حدثتني فاطمة و زينب و ام كلثوم بنات موسي الكاظم، قلن: حدثتنا فاطمة بنت جعفر بن محمد الصادق، قالت: حدثتني فاطمة و سكينة ابنتا الحسين بن علي عن ام كلثوم بنت فاطمة بنت النبي صلي الله عليه و آله عن النبي صلي الله عليه و آله يوم غدير خم، قال: من كنت مولاه فعلي مولاه. اخرجه الحافظ ابو موسي المديني في كتابه المسلسل بالاسماء و نيز گفته است اين حديث مسلسل است چون هر يك از اين فواطم از عمه خودشان روايت كرده اند(احقاق الحق» ج ۶، ص ۲۸۲.)

این روایت معروف به روایت فاطمیات است، که به طور مسلسل از فاطمه شروع شده و به فاطمه ختم شده است، از زبان فاطمه زهرا (س) نقل کرده که «من کنت مولاه فهذا علی مولاه»

 

مقام شفاعت

ما شفيع زياد داريم، رسول اكرم (اكرم الشفعاء) است، امام حسين (سفينة النجاة) است در مورد حضرت معصومه شيخ صدوق به سند خود در عيون اخبارالرضا از معصوم چنين نقل مي كند: فاطمه معصومه اي كه در قم مدفون است خدا به او شفاعتي داده كه همه شيعيان را مي تواند شفاعت كند.

حضرت معصومه (س) هم دختر امام و هم عمه امام و هم خواهر امام است، شفاعت مختص به آخرت نیست بلکه از همین دنیا شروع می شود و به آخرت می رسد.

بر مقام شفاعت آن حضرت دلالت مي كند آن جمله شريفه اي كه در زيارت نامه آن حضرت رسيده است كه زائر از ايشان درخواست مي كند: «يا فاطمة اشفعي لي في الجنّة فانّ لك عند الله شأنا من الشأن؛ اي فاطمه! براي من شفاعت كن در بهشت؛ زيرا براي توست در نزد خداوند مقام بسيار بزرگ و با عظمت». كلمه شأن براي تفخيم و عظمت آن حضرت آمده است.

شفاعت حضرت معصومه(س) نسبت به ما همچون مجاورت نور با ماست، تنها زنگار دل است كه موجب مي شود مجاورت آن را درك نكنيم و از آن محروم بمانيم.

 

 ثواب زيارت حضرت فاطمه معصومه عليها السلام

حضرت فاطمۀ معصومه در کمالات به جایی رسید که زیارت او می شود زیارت حضرت فاطمۀ زهرا سلام الله عليها. از دلايل روشن بر مقامات بلند معنوي حضرت فاطمه معصومه عليها السلام رواياتي است كه در فضيلت و اهميت زيارت آن حضرت رسيده است.

۱. روايتي است كه شيخ صدوق در كتاب «ثواب الاعمال» و «عيون اخبار الرضا عليه السلام» با سند معتبر از امام رضا عليه السلام روايت كرده است كه «سعد بن سعد اشعري مي گويد: از امام رضا عليه السلام درباره فاطمه دختر امام موسي عليه السلام سؤال كردم. فرمودند: هر كس او را زيارت كند، براي او بهشت است».و همين روايت را ابن قولويه در كتاب «كامل الزيارات» روايت كرده است.

۲. امام جواد عليه السلام فرمودند: «من زار عمتي بقم فله الجنة؛ (كامل الزيارات» ص ۳۲۴.)هر كس عمه ام را در شهر قم زيارت كند، براي او بهشت است».

۳. سعد قمي از امام رضا عليه السلام روايت كرده است كه فرمود: «اي سعد، نزد شماست براي ما خانواده قبر بزرگي. گفتم: فدايت شوم! قبر فاطمه دختر امام موسي را مي فرماييد؟ فرمود: آري، هر كس او را زيارت كند و عارف به حق او باشد، براي اوست بهشت.

هر گاه به قبر او بِرسي، بالاي سرش، رو به قبله بايست و سي و چهار مرتبه الله اكبر و سي و سه مرتبه سبحان الله و سي و سه مرتبه الحمدلله بگو! آن گاه او را به اين نحو زيارت كن: السلام علي آدم صفوة الله تا آخر زيارت». (بحار الانوار» ج ۱۰۲، ص ۲۶۶.)

۴. علامه مجلسي از تاريخ قم نقل كرده است از امام صادق عليه السلام كه فرمودند: «انّ لله حرما و هو مكّة و لرسوله حرما و هو المدينة و لاميرالمؤمنين حرما و هو الكوفة و لنا حرما و هو قم و ستدفن فيه امرأة من ولدي تسمي فاطمة من زارها وجبت له الجنّة قال عليه السلام ذلك و لم تحمل بموسي امّه؛ (بحار الانوار» ج ۱۰۲، ص ۲۶۷) براي خدا حرمي است و آن مكه است و براي پيامبر صلي الله عليه و آله حرمي است و آن مدينه است و براي امير المؤمنين عليه السلام حرمي است و آن كوفه است و براي ما اهل بيت حرمي است و آن قم است و زود باشد دفن شود در آن زني از فرزندان من كه اسم او فاطمه است.

هر كس او را زيارت كند و در حق او عارف باشد، بهشت براي او واجب است. و اين خبر را زماني امام صادق عليه السلام فرموده كه هنوز مادرش به او حامله نشده بود».

قطعاً براي زيارت انسان هاي عادي بهشت واجب نمي شود و آن هم از سه امام معصوم به همين مضمون باشد. از اين روايات صحيح و معتبر كه در فضيلت زيارت آن جناب رسيده، به روشني استفاده مي شود كه مقامات معنوي فاطمه معصومه عليها السلام همان مقامات بندگان حقيقي و خالص خداوند است نظير مقاماتي كه اولياي معصوم الهي دارند.

یادداشتی به قلم: حجت الاسلام "امیرحسین شاهی آشتیانی"؛ کارشناس مذهبی

انتهای پیام/

 

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir