رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

بازخوانی ۸ ماه بحرانی در ایران، سال ۸۸ در ایران چه گذشت؟

نمایش خبر : 410 | تاریخ انتشار : 9 دی 1395
به گزارشسلام کمیجان به نقل از دیار آفتاب؛ یکی از حماسی ترین روزهای ملت ایران روز جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ است که مردم ایران با حضور چهل میلیونی در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند.

مردم ایران با حضور گسترده و با شکوه در انتخابات ریاست جمهوری یک بار دیگر سیلی محکم به مخالفان نظام اسلامی در دنیا زدند و به جهانیان اثبات کردند که همچنان در کناریکدیگر ایستاده اند و گوش به فرمان ولی فقیه زمان هستند.

مردم ایران آماده برای برگزاری جشنی به وسعت دریا برای تاریخ ساز شدن حضور عظیم خود بودند تا این که متأسفانه با طرح ادعای "تقلب"  اتفاقات جنجالی و پر از آشوب در ایران به وقوع پیوست.

واژه "تقلب"بار ها و بارها توسط افراد ناآگاه که خود بازیچه و ملعبه دست های پشت پرده بودند به کار برده شد و حتی سال ها بعد یکی از متهمان فتنه سال ۸۸ در دادگاه رسیدگی به اتهاماتش بیان کرد؛ «تقلب، اسم رمز آشوب‌ها بود.»

ادعای تقلب، سرآغاز کودتای مخملی

کلید واژه تقلب، چیزی بود که در میان اردوگاه فتنه از ماه ها قبل از انتخابات رد و بدل می شد. در روز انتخابات، و در ساعات ابتدایی شمارش آرا، وبگاه های خبری متعدد همزمان به درج اخباری مبنی بر پیش افتادن موسوی در انتخابات، مشغول شدند. بعد از اعلام شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری، اما اولین کسی که نتیجه را قبول نکرد میرحسین موسوی بود.

ستاد جنگ روانی موسوی بعد از اعلام نتایج انتخابات پروژه دیگری را کلید زد و آن زیر سوال بردن انتخابات بود.  اولین گامی که موسوی و ستاد انتخاباتی اش در برنامه فتنه برداشتند طرح واژه "تقلب" بود.

در این بحبوحه اوضاع و جنجالی که ایجاد کرده بودند نشان از ایجاد جنگ روانی در اذهان عمومی می داد. موسوی فتیله آتش آشوب‌ها و اغتشاشات را بالا کشید. وی در بیانیه شماره اولش مسئولان انتخابات را "شعبده بازانی" خواند که امانت دار نبوده اند و برای "حاکمیت دروغ و استبداد" تلاش می کنند، و اعلام کرد "تسلیم این صحنه آرایی خطرناک نمی‌شوم" و خواهان ابطال انتخابات شد.

در این میان متاسفانه برخی از افراد هویت واقعی شان را به ملت ایران نشان دادند، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در هنگام رأی دادن به طور ابهام آمیز، دغدغه خود را درباره سلامت انتخابات اعلام کرد! حتی همسر موسوی نیز مردم را برای اعتراض خیابانی در صورت رأی نیاوردن موسوی دعوت کرده بود.

همه این موارد دست بر دست هم داد تا کودتای مخملی رقم بخورد.

نمونه هایی از جنگ روانی که موسوی برای تحت فشار قرار دادن نهادهای قانونی انتخابات به کار گرفت برگزاری تجمعات بدون مجوز و غیرقانونی روزهای اول پس از انتخابات بود. از این تجمعات می توان به صورت ویژه به تجمع در خیابان آزادی در عصر دوشنبه (۲۵/۳/۸۸)  اشاره کرد که موسوی در بین طرفدارانش حضور پیدا کرده و سخنرانی کرد.

همچنین حمله به یک مقر نظامی و تلاش برای خلع سلاح آن پایگاه از سوی برخی چهره های مشکوک نیز تنها بخشی از حواشی این راهپیمایی بود که متأسفانه به کشته شدن هفت نفر و مجروح شدن تعداد بیشتری انجامید.

مجمع روحانیون مبارز هم قدم با موسوی/مجمع روحانیون مبارز «بنزین» فتنه ۸۸ بود

اولین گروهی که بعد از موسوی صحبت‌های موسوی را ادامه داد و خواهان ابطال نتایج انتخابات شد، مجمع روحانیون مبارز بود. مجمع روحانیون مبارز با صدور بیانیه‌ای خواستار ابطال نتایج انتخابات ریاست جمهوری شد(اینجا)

مجمع روحانیون مبارز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: ما به آن افراد و گروه اندک که خواسته‌ها و شعارهای خود را از مردم جدا کرده‌اند، توصیه می‌کنیم که شما هم به صفوف اکثریت عظیم دانشجویان بپیوندید که خواست آنان خواست اکثریت عظیم مردم ایران است.

مجمع روحانیون مبارز در روزی که در تقویم به  آغاز حرکت مسلحانه منافقین در ۳۰ خرداد ۶۰ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران منسوب بود، از فتنه گران دعوت کرد تا بار دیگر به خیابان ها بریزند.

زمان این تجمع غیرقانونی کاملا برنامه ریزی شده بود درست فردای سخنرانی وحدت بخش رهبر معظم انقلاب اسلامی در نمازجمعه تهران بود که به نحوی سخنان ایشان را تحت الشعاع قرار دهند.

تاثیر بالای مجمع روحانیون مبارز در فتنه تا آنجایی بود که پرویز سروری عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی ۳۰ خرداد سال ۹۳ طبق اظهاراتی، نقش بنزین در شعله ور شدن فتنه را برای این مجمع قائل شد و تصریح کرد: معتقدم مجمع روحانیون مبارز نقش تقویتی برای فتنه داشت و بیانیه این مجمع سبب خوشحالی نظام سلطه، صهیونیست‌ها و اپوزیسیون خارج از کشور شد.

پس از آن که مجمع روحانیون مبارز اعلام حضور خیابانی کرد سازمان مجاهدین نیز با ورود به عرصه بیانیه‌نویسی، این بار بیانیه‌ای شدید‌اللحن را علیه دولت نوشته و نظام جمهوری اسلامی را متهم به «راه‌اندازی انقلاب مخملین» علیه مردم کرد! سازمان مجاهدین در بیانیه خود نوشت: «آنچه در این انتخابات رخ داد، علاوه بر تقلب و تخلفات گسترده و بی‌سابقه در صندوق‌های رای، سو استفاده حداکثری از تمامی امکانات و فرصت‌های در اختیار برای مهندسی آراء و رای سازی بوده است.»

خطبه های نمازجمعه رهبری ۲۹ خرداد ۱۳۸۸

اما خطبه های نمازجمعه رهبری چه بود؟ سخنان حضرت آقا در خطبه های نماز جمعه تهران برای آنان که فضا را شبه ناک می دانستند و منطقا خواستار روشن شدن موضوع بودند، می توانست فصل الخطاب باشد. رهبری در بخشی از سخنان شان با اعلام صریح، راهکار خود را برای حل اختلاف پیش آمده مطرح و با هشدار به گروه ها و جریان های سیاسی فتنه انگیز اعلام کردند: «اگر كساني شبهه دارند و مستنداتي ارائه ميدهند، بايد حتماً رسيدگي بشود؛ البته از مجاري قانوني؛ رسيدگي فقط از مجاري قانوني. بنده زير بار بدعتهاي غيرقانوني نخواهم رفت. امروز اگر چهارچوبهاي قانوني شكسته شد، در آينده هيچ انتخاباتي ديگر مصونيت نخواهد داشت. بالاخره در هر انتخاباتي بعضي برنده‏اند، بعضي برنده نيستند؛ هيچ انتخاباتي ديگر مورد اعتماد قرار نخواهد گرفت و مصونيت پيدا نخواهد كرد. بنابراين همه چيز دنبال بشود، انجام بگيرد، كارهاي درست، بر طبق قانون.»

نامزد دیگری که در عرصه انتخابات وارد شد و در پایان رای گیری آرای کمتر از رقبا آورده بود مهدی کروبی بود. کروبی در روز رای گیری اعلام کرده بود «وقتی نتایج اعلام می‌شود، همه ما باید قبول کنیم و از تخریب دیگران بپرهیزیم. نباید به کسانی که درصدد ایجاد شبهه در انتخابات هستند، میدان بدهیم»، اما با اعلام نتایج، پس از حرف و حدیث های فتنه گران فرصت را غنیمت شمرد و وارد میدان شد و در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نتایج اعلام شده بر این انتخابات نامشروع و دولت برآمده از آن فاقد وجاهت ملی و صلاحیت ملی است و از این رو آقای محمود احمدی‌نژاد را رییس‌جمهور ایران نمی‌دانم.»

نصایح و هشدار رهبری در زمینه فتنه

اگر نگاه متفکرانه و عاقلانه و به دور از سیاست زدگی به مواضع و بيانات ولي امر مسلمين از ابتداي سال ۸۸ تا انتهاي اين سال در موضوع حوادث پس از انتخابات و فتنه گران داشته باشیم می توانیم به این نکته دست پیدا کنیم که رهبری همواره از موضع رأفت و دلسوزي و توصیه و نصیحتی توأم با هشدار و اقتدار به مسائل در مراحل مختلف برخورد كرده‌اند و تلاش خود را براي نگه داشتن برخي عناصر ذيل پرچم نظام جمهوري اسلامي به‌كار برده اند.

مقام معظم رهبری، فتنه ۸۸ را یک برنامه طراحی شده از سوی دشمنان  می دانستند که هدف آنها براندازی جمهوری اسلامی بود که حدودا ۱۰ تا ۱۵ سال قبل آن را آماده کرده بودند. رهبری در این مورد بیان کرده اند: «من در همين فتنه‌ى ۸۸ به بعضى دوستان قرائن و شواهد را نشان دادم؛ حداقل از ده سال، پانزده سال قبل از آن، برنامه‌ريزى وجود داشت» بيانات در ديدار دانشجويان و جوانان استان قم‌(۴/۸/۸۹)

نماز جمعه هاشمی و بار دیگر دعوت به تداوم فتنه

یکی از شخصیت هایی که نقش پررنگ خود و خانواده اش در ایام فتنه برکسی پوشیده نماند، هاشمی رفسنجانی بود. وی در نمازجمعه ۲۶ تیرماه ۱۳۸۸ تهران که همراه با تبلیغات وسیع فتنه گران بود،  ستاد جنگ روانی موسوی از هواداران خود خواستند تا این فرصت را غنیمت بشمردند و با حضور در دانشگاه تهران درگیری و آشوب ایجاد کنند.

هاشمی رفسنجانی هم در خطبه ها با تمام وجود تلاش کرد با بحرانی نشان دادن اوضاع کشور و بی گناه جلوه دادن برخی از عناصر سران و اصحاب فتنه نظام را به سوی باج دهی به فتنه گران دعوت کند.

تداوم فتنه در مناسبت های مذهبی

فتنه گران از حرکت نایستاند و با شبهه افکنی و سخنرانی در رسانه های خارجی هم چنان به نارضایتی خود در ناکامی در انتخابات ادامه دادند و با برنامه ریزی هایی که در اتاق فکر در داخل و خارج از کشور داشتند سعی بر تخریب نظام جمهوری اسلامی در مناسبت های ملی و مذهبی به ویژه در روز قدس، ۱۳ آبان، ۱۶ آذر و  عاشورای حسینی داشتند.

ساز ناکوک کشورهای غربی در فتنه ۸۸

در همه این ایام نباید چشم بر اقدامات کشورهای غربی بست، در روزهای پر از آشوب فتنه حضور برخی از عناصر غربی کاملا در بین مردم خودنمایی می کرد. دیپلمات های انگلیسی پیشتاز آشوبگران شدند و با حضور در جمع آنها دخالت واضح در فتنه ۸۸ را به جهانیان نشان دادند.

رفت و آمدهای مشکوک رابطین امنیتی سفارتخانه های اروپایی و امریکایی به ستاد انتخاباتی برخی از کاندیدها خود شاهدی بر ادعای نقش فعال و موثر کشورهای غربی است. نقشی که هنوز هم ابعاد جدید تری از آن توسط دستگاه های امنیتی روشن می شود.

۹ دی ماه ۱۳۸۸ پایان کار فتنه گران

پس از اخلال گری هایی که در روز عاشورا توسط فتنه گران صورت گرفت مردم ایران تصمیم گرفتند به عملکرد ناشایست فتنه گران پاسخ کوبنده ای دهند و با حضور در خیابان های سراسر کشور سیل خروشانی از  یکپارچگی و اقتدار خود را به نمایش گذاشتند و حماسه نهم دی ماه را آفریدند.

مردم با سر دادن شعارهایی انزجار و نفرت را به فتنه گران اعلام کردند و حمایت و پای بندی خود را از رهبری و جمهوری اسلامی و دفاع از آرمان ها ی امام راحل(ره) را به همه دنیا اثبات کردند و اعلام کردند که با هر عنوان یا موضوعی کسی بخواهد انقلاب اسلامی ایران را تضعیف کند، ملت ایران یکپارچه و متحد از انقلاب و رهبری حمایت و پشتیبانی می کنند.

پس از خلق این حماسه بزرگ، هرساله این روز به عنوان یک حماسه بزرگ و به یاد ماندنی در تاریخ نظام جمهوری اسلامی پاس داشته می شود.

بی شک همین خروش مردمی باعث شد تا برخی دندان طمع از این کشور بکشند. اما همواره بحران ها و فتنه ها اثراتی بر یک کشور می گذارند که شاید سالها برای ترمیم آن طول بکشد. یکی از این اثرات، تشدید تحریم های بین المللی بود. تحریم هایی که به تازگی عده ای ایرانی نما، درخواست تشدید های آن را به رئیس جمهور آمریکا داده اند.


انتهای پیام/ک

دیدگاه کاربران
عالیه تحلیل جالبی بود

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir