رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

پیامبر اعظم (ص) در آیینه قرآن/وحدت مهم ترین فلسفه بعثت پیامبر

نمایش خبر : 446 | تاریخ انتشار : 25 آذر 1395

به گزارش سلام کمیجان، با کمی تدبرو تامل در آیات قرآن کریم به 2 نکته مهم در مورد ویژگی ها و صفات پیامبر اکرم (ص) پی می بریم:

 "رئوف و مهربان" دوصفت مشترک خداوند و پیامبر (صلی الله علیه وآله)

یکی از نکاتی که با مطالعه آیات قرآن کریم به آن دست می یابیم این است که، پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) از هر نظر و از هر جهت ممتاز، فوق العاده و برتر از همه انبیاء و اولیاء و فرشتگان و در یک کلمه «اشرف مخلوقات» بود.

کتابش (قرآن) افضل از همه کتب آسمانی، و دین او (اسلام) برتر از همه ادیان و شرایع، و اخلاق او از همه بهتر است که خدا فرمود: «وَ إِنَّكَ لَعَلى‏ خُلُقٍ عَظيمٍ» خلاصه او «رحمة للعالمین» بود.

مرحوم طبرسی می‌ گوید: بعضی از علمای گذشته گفته ‌اند؛ خدای سبحان برای هیچ یک از پیامبران، دو نام از نام های خود را در یک جا جمع نکرده جز برای پیامبر(صلی الله علیه و آله) که درباره ‌اش فرموده: «بِالمُؤمِنِینَ رَئُوفٌ رَحِیمٌ» و درباره خودش نیز فرموده «إِنَّ اللَّهَ بِالنَّاسِ لَرَؤُفٌ رَحيمٌ»؛ بدین ترتیب دو صفت از صفات خدا در یک آیه به پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) نسبت داده شده است.

علامه طباطبایی(ره) پس از تفسیر آیه فوق و اشاره به صفاتی که در این آیه برای پیامبر (ص) بیان شده است، می ‌گویند: همه این صفاتی که در این آیه بیان شده، برای تأکید قبول دعوت پیامبر(صلی الله علیه و آله) و اجابت فرمان اوست.

لذا هم خداوند و هم رسول الله نسبت به مؤمنان رئوف و مهربان هستند، یعنی هر گونه دستور مشکل و طاقت ‌فرسایی را که می ‌دهند، آن هم یک نوع لطف و محبت از ناحیه او می ‌باشد.

وحدت مهم ترین فلسفه بعثت پیامبر

با نگاهی به آیه "واعتصموا بحبل الله جمیعا ولاتفرقوا" (همگی به ریسمان الهی چنگ بزنید و متفرق نشوید)، درمی یابیم که ریسمان محكم نبوت تنها وسيله ­اي است كه انسان ها را در زير لواي وحدت و برادري فراهم مي ­آورد؛ انسان هايي كه از تفرقه و تشتت و نزاع و اختلاف ها به تنگ آمده و به دنبال راهكاري مورد اعتماد براي حل معضلات زندگي خود مي ­گردند.  همانطور که در سوره بقره آمده است:

"كانَ النّاسُ أُمَةً واحِدَةً فَبَعَثَ اللهُ النَّبيّينَ مُبَشّرينَ وَمُنْذِرينَ وَأنْزَلَ مَعَهُمْ الْكِتابَ بِالْحَقِّ لِيَحْكُمَ بَيْنَ النّاسِ فيما اخْتَلَفوا فيهِ." ( بقره /213)

"مردم در آغاز امت واحدي بودند [سپس بنابر عللي در ميان آنان اختلاف پديد آمد]، پس خداوند نيز پيامبراني را برانگيخت تا مردم را بشارت دهند وانذار كنند و به همراه آنان كتاب [آسماني] فرستاد تا در ميان مردم در مورد آنچه در آن اختلاف كرده بودند داوري كند.‌"

يكي از اهداف مهم بعثت انبياء، پايان بخشيدن به اختلافات مردم است كه از روي جهل و غفلت و نا آگاهي و پيروي هواي نفس و برتري جويي صورت مي ­گيرد.

آتش خانمان سوز اختلاف، نيروهاي عظيم بشري و سرمايه­ هاي فراوان آنان را به باد داده و زيباترين محيط هاي زندگي را به جهنمي سوزان بدل مي­كند.

اگر انسان ها به سخنان پيام ­آوران وحي توجه كرده و زير عَلَم توحيد گرد آيند، مطمئناً از تفرقه و تشتت در امان بوده و در سايه كلمه توحيد، به توحيد كلمه نيز دست خواهند يافت.

مخصوصا در این عصر و زمان باید در مقابل خطر غرب و صهیونیسم و خطر افراطی‌گری داعش و تفکرات افراطی، سکولار و لائیک به وحدت برسیم.

«وحدت اسلامی» و اتحاد بین مسلمین از جمله اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین موضوعات در اندیشه‌ سیاسی و فرهنگی رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

اهمیت این موضوع نزد رهبری تا آنجاست که وحدت اسلامی را به عنوان «مسأله‌ای استراتژیک» و نه تاکتیکی معرفی نموده است.

علما و دانشمندان چه سنی و چه شیعه می بایست به مشترکات دینی بیشتر اهمیت داده و از مسایل اختلافی که فرعی است دوری کرده و بهانه به دست دشمنان ندهند.

داعش و دشمنان دین اسلام که پشتیبانی و حمایت غیرعلنی را برعهده دارند به سنی و شیعه رحم نکردند و نخواهند کرد.

 

یادداشتی از: "حجت الاسلام و المسلمین امیرحسین شاهی آشتیانی"، کارشناس مذهبی.

انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir