رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

قانون تحریم ایران (ISA) چیست؟

نمایش خبر : 819 | تاریخ انتشار : 13 آذر 1395

به گزارش سلام کمیجان، قانون تحریم ایران (Iran Sanction Act) یا ISA  نام طرح پیشنهادی سناتور آلفونسو داماتو در مجلس سنای آمریکا است که در سال  ۱۹۹۶ با هدف تحریم بخش انرژی و صنعت نفت ایران به تصویب و به امضای رییس جمهور وقت بیل کلینتون رسیده است و به قانون داماتو مشهور است.

قانون داماتو ـ كندي، يا قانون مجازات هاي ايران و ليبي ۱۹۹۶، با حضور خانواده‌هاي قربانيان پرواز شماره ۱۰۳ پان امريكن كه در ۲۱ دسامبر ۱۹۸۸ بر فراز شهر لاكربي منفجر شده بود، بر ضد ايران و ليبي در ۱۵ اوت ۱۹۹۶ امضاء شده است.

به‌نظر مي‌رسد كه امريكا با چنين نمايشي (جريان امضاي قانون مجازات هاي ايران و ليبي) كه در كمتر از يك ماه بعد از انفجار هواپيماي تي ـ دبليو- اي (T.W.A)۸۰۰ ، در ۱۸ ژوئيه ۱۹۹۶ بر فراز لانگ آيلند به صحنه مي‌آورد قصد ارسال پيامي داشته كه در آن بطور ضمني انفجار اخير را هم به يكي از اين دو كشور (ليبي ـايران) كه از سوي امريكا بعنوان «خطرناك ترين حاميان تروريسم درجهان» معرفي شده‌اند نسبت دهد.

اين قانون به نام مبدع آن در مجلس سنای آمريکا، به داماتو شهرت يافته است.

هدف قانون داماتو ، كه شركت هاي اروپايي دارنده روابط تجاري زياد با ايران و ليبي را مدّ نظردارد، محروم كردن اين دو دولت ازمنابع مالي است ؛ براي اينكه آنها را از ادامه سياست فعلي شان باز دارد.

البته مباني توجيهي قانون داماتو-كندي كاملاً در موردهر دو كشور يكسان نيست، اتهامات وارده به ايران خريد تسليحات با قدرت تخريب وسيع وحمايت ازتروريسم بين‌المللي است كه «امنيت ملّي ومنافع سياسي خارجي ايالات متحده را با خطر مواجه مي‌نمايد».

در واقع هدف اين قانون محروم كردن ايران و ليبي از كسب درآمد لازم براي كمك به تروريسم بين‌المللي و توسعه صنايع نظامي‌شان مي‌باشد.

البته در سال ۲۰۰۶ کشور ليبي از قانون داماتو حذف شد و فقط ايران در ذيل اين قانون قرار گرفت.

به موجب قانون داماتو ـ كندي « هرگونه سرمايه‌گذاري آتي بيش از ۴۰ ميليون دلاردرسال براي توسعه بخش نفت وگاز در ايران توسط هر شركتي در دنيا» ممنوع مي شود .

اين ممنوعيت قابليت تشديد هم داشته و در صورت ادامه آنچه سياست هاي تروريستي از سوي ايران در طي يکسال خوانده مي شود (يعني تا پايان سال ۱۹۹۷) به سرمايه گذاريهاي بيش از۲۰ ميليون دلار نيزگسترش مي‌يابد.

بنابراين در حال حاضر اين قانون عليه شرکت هايي است که سرمايه گذاري هاي بالاي ۲۰ ميليون دلار در ايران داشته باشند.

قانون داماتو ـ كندي در شش بخش، شش نوع مجازات براي شرکت هايي که اين قانون را ناديده بگيرند پيش‌بيني نموده است:

۱ـ ممنوعيت هرگونه كمك مالي به صادرات ـ واردات و بانك؛

۲ـ ممنوعيت صدور هرگونه مجوز صادرات تكنولوژي به نفع شخص مجازات شده؛

۳ـ ممنوعيت اعطاي اعتبار بيش از۱۰ ميليون دلار توسط يك نهاد بانكي امريكايي به شخص مجازات شده؛

۴ـ ممنوعيت مشاركت شركت هاي مالي مجازات شده در سيستم بانكي امريكا يا استفاده ازمنابع دولتي؛

۵- ممنوعيت خريد هرنوع كالا يا خدمات ازشخص مجازات شده توسط دولت فدرال؛

۶ ـ  ممنوعيت كامل واردات توليدات شخص مجازات شده.

طبق قانون رئیس جمهور هم اختیاراتی دارد که می تواند به فراخور زمان مجازات هایی را به آن اضافه یا محدودیت هایی را در نظر بگیرد و یا شرکتی را استثنا کند، رئیس جمهور می تواند اجرای آن را متوقف کند.

بر اساس متن قانون داماتو اين قانون تحريمي هر ۵ سال توسط رئيس جمهور آمريکا تمديد مي شود.

بنابراين تاکنون اين قانون سه بار (در سالهاي ۲۰۰۱، ۲۰۰۶، ۲۰۱۱) تمديد شده است. در تمديد قانون در سال ۲۰۰۶ کشور ليبي از متن اين قانون حذف شده است.

و اما در مذاکرات لوزان بین ایران و ۱+۵ که به توافق برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) شهرت یافت، طبق سندی که باید دو طرف آن را اجرایی کنند، در پیوست سند برجام یکی از کارهای مهمی که دولت آمریکا موظف به اجرای آن است و طبق این سند عدم اجرای آن نقض توافق حساب می شود برداشته شدن و حذف قانون داماتو توسط دولت آمریکا به صراحت قید شده است، این قانون در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۱۶ (۱۱دی ۹۵) مدتش به پایان می رسد، اما این روزها نمایندگان کنگره و سنای آمریکا با اکثریت قاطع رای به تمدید ده ساله این قانون داده اند که بعید است دولت اوباما توان وتوی آن را داشته باشد.

امام خامنه ای:«اگر این تمدید، اجرایی و عملیاتی شود، قطعاً نقض_برجام است و بدانند جمهوری اسلامی ایران حتماً در مقابل آن واکنش نشان خواهد داد.» ۹۵/۰۹/۰۳

انتهای پیام/ش

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir