رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

نقش میلاجرد در آزادسازی خرمشهر/شهری که بیش از دهها شهید و جانباز در یک عملیات تقدیم نظام کرد

نمایش خبر : 2141 | تاریخ انتشار : 3 خرداد 1396

به گزارش سلام کمیجان، رژیم بعث عراق با تصرف خرمشهر در این فکر بود که ایران را به پذیرفتن هرگونه مذاکرات صلح وادار کند، و آزاد سازی این شهر از هر نظر می توانست اراده ی ملت ایران را به دشمنان متجاوز ثابت کند و نشانه ی برتری نظامی کشور باشد.

 

بر همین اساس، امام خمینی(ره) در پیامی به رزمندگان اسلام فرمودند: خرمشهر باید آزاد شود، و شاگردان مکتب روح الله در جبهه های حق بر باطل همانطوری که امام امر کرده بود، با تلاش و مجاهدت و جانفشانی به دعوت امامشان لبیک گفتند و دشمن تا دندان مسلح را از خونین شهر بیرون راندند.

 

 

عملیات بیت‌المقدس با هدف آزادسازی جاده اهواز - خرمشهر و خارج شدن جاده اهواز و آبادان از برد توپخانه دشمن در 30 دقیقه بامداد روز 10 اردیبهشت 1361 با قرائت رمز عملیات «بسم‌الله الرحمن الرحیم. بسم‌الله القاسم ‌الجبارین، یا علی ابن ابی‌طالب» از سوی فرماندهی مشترک آغاز شد.

 

عملیات بیت‌المقدس را میتوان به چهار دوره زمانی به شرح زیر تقسیم کرد:

 

1-در محور قرارگاه قدس (شمال کرخه کور) که رزمندگان توانستند از مواضع دشمن عبور کرده و منطقه‌ای در جنوب رودخانه کرخه کور را به عنوان «سرپل» تصرف کنند، و در محور قرارگاه فتح، یگان‌های خودی ضمن عبور از رودخانه به سرعت خود را به جاده اهواز – خرمشهر رساندند.

 

2-در این مرحله آزادسازی خرمشهر از دستور کار عملیات خارج و تصمیم گرفته شد که قرارگاه‌های فتح و نصر از جاده اهواز - خرمشهر به سمت مرز پیشروی کنند و قرارگاه قدس نیز ماموریت یافت تا به صورت محدود برای تصرف «سرپل» در جنوب کرخه کور اقدام نماید و سپس آن را گسترش دهد.

 

3-در این مرحله، قرارگاه نصر ماموریت یافت تا حرکت خود را به سمت خرمشهر آغاز کند.

 

4-سرانجام در ساعت 22:30 اول خرداد 1361 تلاش برای آزادسازی خرمشهر با رمز «بسم الله القاسم الجبارین یا محمد بن عبدالله (ع)» آغاز شد، و تا ساعت دو بعدازظهر ادامه داشت که خرمشهر به طور کامل آزاد شد و پرچم جمهوری اسلامی ایران بر فراز «مسجد جامع» و پل تخریب شده خرمشهر به اهتزاز درآمد. بدین ترتیب این شهر مقاوم که پس از 35 روز پایداری و مقاومت در چهار آبان 1359 به اشغال دشمن درآمده بود، پس از 578 روز (19 ماه) اسارت، آزاد شد.

 

 

خرمشهر، حدیث مقاومت و جانبازی دلیرمردان، نماد شجاعت و دلاوری و سند افتخار ملتی است که برای دفاع از آبرو و ناموس خود، از جوانان برومند خویش گذشتند تا بر دروازه خونین شهر، تا همیشه، حجله فتح و ظفر بندند، مردم شهر میلاجرد از توابع شهرستان کمیجان هم با اعزام نیروهای مردمی نقشی در آزادسازی این شهر ایفا کردند.

 

شهر میلاجرد با نثار خون 11 تن از جوانان خود و همچنین بیش از دهها زخمی و جانباز، در آزاد سازی خرمشهر دین خود را نسبت به نظام اسلامی و انقلاب ادا کردند، که حتی در یک روز شش تن از شهدای میلاجردی که در عملیات بیت المقدس حضور داشتند، در این شهر تشییع شده است.

 

 

 

منبع: سایت میلاجرد

انتهای پیام/ع

 

 

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir