رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

آیین کوله چارشمبه(چهارشنبه سوری) در کمیجان برگزار شد+تصاویر

نمایش خبر : 268 | تاریخ انتشار : 22 اسفند 1396

به گزارش سلام کمیجان؛ آئین کوله چارچشمبه(چهارشنبه سوری) با حضور مردم و مسئولان کمیجان در محوطه بیرونی سالن چند منظوره کمیجان برگزار شد.

در این مراسم موسیقی محلی عاشیقی، کوسسا چاقاردماق، کوزه شکستن و شال اندازی «ساللاماق» اجرا شد.

در پایان این مراسمِ شاد نیز از مهمانان با آش رشته محلی و تنقلات پذیرایی شد.

آئین کوله چارشمبه(چارشنبه سوری) در سرزمین تات‌ها و مادها

عارف، انسان شناس فرهنگی و عضو هیات علمی دانشگاه و نویسنده کتاب «کمیجان سرزمین شگفت انگیز تات ها و مادها» در مورد آداب و رسوم مردم کمیجان با فرا رسیدن عید نوروز و جشن چهارشنبه سوری به خبرنگار سلام کمیجان گفت: هم اکنون در کمیجان همانند تمام نقاط ایران، این آئین کهن و نمادین اجرا می شود.

وی ادامه داد: با این تفاوت که مردم بومی روستاهای کمیجان به جای آتش افروزی در کوچه ها و میادین، در حیاط خانه های خود آتش می افروزند، گردش می ایستند، ترانه های محلی می‌خوانند و در پاره ای از روستاها مثل عیسی آباد، انار، خنجین، میلاجرد، اسفندان، چهره قان و وفس آتش را از دیوار حیاط به کوچه پرتاب می کنند، غالبا جارو به دست ساز بومی درون منزلشان را آتش می زنند و به کوچه می اندازند، چراکه باور دارند که با این کارشان کثافات، پلیدی، سیاهی، کینه، زشتی، ارواح خبیثه و سردی را ازخانه بیرون کرده اند.

این پژوهشگر تصریح کرد: آنان خبائث را از کوچه می رانند تا گرمی بهار و طبیعت جدید و صلح و آشتی و دوستی و مهر و محبت را با تحول طبیعت به خانه بیاورند.

وی خاطرنشان کرد: هرساله شب های چهارشنبه سوری در تعدادی از روستاهای کمیجان، شعله های سرکش یا نیمه جان آتش، بر فراز پشت بام ها، حال و هوای دیگری به زمین و آسمان منطقه می بخشد. به خصوص این که در باور بسیاری از مرم منطقه چهارشنبه آخر سال روز بد و نامبارکی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 عکس: مهدی یزدی

انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir