رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

نقد شدن اوراق مشارکتی برای فنی‌و حرفه‌ای کمیجان دردسرساز شد/بهره‌برداری از فاز دوم مرکز چشم انتظار تخصیص اعتبار

نمایش خبر : 1610 | تاریخ انتشار : 24 اسفند 1396

به گزارش سلام کمیجان؛ از مزایای آموزش فنی‌و حرفه‌ای، بازدهی کوتاه مدت است که موجب تسریع در جذب جوانان به بازار کار و اشتغال پایدار کارجویان فاقد مهارت می‌شود.

صنعت کشور نیز به نوعی نیازمند نیروی انسانی توانمند است که با یادگیری مهارت‌های مختلف بتواند چرخ اقتصاد کشور را بچرخاند. نیاز به مهارت آموزی و آموزش فنی و حرفه‌ای امروزه بیش از هر زمانی در کشور ما احساس می‌شود.

بیکاری یکی از مشکلات جامعه امروز است. معضلی که بیشتر گریبان‌گیر جوانانی شده که با گذراندن دوره ‌های تکمیلی تحصیل به دلیل نداشتن مهارت لازم بیکار هستند و از این‌رو می‌توان گفت که نبود مهارت حرفه‌ای و کارآفرینی زنجیره معیوب آموزش نسل جوان کشور است.

در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی خانواده ها بایستی به آموزش های فنی و مهارتی که می تواند به اقتصاد خانواده ها نیز کمک کند توجه لازم را داشته باشند.

مرکز فنی و حرفه‌ای شهرستان کمیجان با هدف تعلیم و تربیت جوانان و نوجوانان مستعد و علاقه‌مند به حرفه آموزی، بازآموزی و ارتقاء مهارت شغلی و همچنین تربیت مربیان متخصص در بهمن ماه سال ۹۴ به بهره‌برداری رسید.

این مرکز برای دو فاز خواهران و برادران در نظر گرفته شده بود که فاز خواهران با هدف کسب مهارت لازم در جهت توسعه اقتصاد خانواده‌ها از همان روزهای آغازین، فعالیت‌های خود را شروع کرد اما بخش برادران پس از دوسال به دلیل نبود اعتبارات هنوز تکمیل نشده است.

 رئیس فنی و حرفه‌ای کمیجان:

ترویج «اقتصاد مقاومتی» رسالت اصلی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای

رضا رضائی، رئیس فنی و حرفه‌ای کمیجان در گفتگو با خبرنگار سلام کمیجان، رسالت اصلی فنی و حرفه‌ای را ترویج «اقتصاد مقاومتی» دانست و گفت: مرکز فنی و حرفه‌ای کمیجان با آموزش کسب و کار، شیوه درآمدزایی و حمایت از کارآموزان، گامی مستحکم در اقتصاد مقاومتی برداشته است.

وی ادامه داد: مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای کمیجان از ابتدای امسال با توجه به نامگذاری سال ۹۶ با عنوان «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» از سوی مقام معظم رهبری با بهره‌گیری از مربیان مجرب با برگزاری ۶۵۰۰۰ هزار نفر ساعت (۲۹۹ نفر دوره) در قالب ۱۰ رشته آموزشی، تلاش کرد با برگزاری رشته‌های کم هزینه اقدام به توانمند سازی بانوان شهرستان و روستاهای اطراف کند.

رضائی تصریح کرد: برنامه این مرکز برای آموزش شامل رشته‌هایی می‌شود که به سرمایه‌ای کم برای راه‌اندازی نیاز داشته باشند، تا افرادی که می‌خواهند در منزل فعالیتی انجام دهند با مشکل سرمایه‌گذاری مواجه نشوند.

ارائه آموزش‌های ثابت و سیار دوره‌های فنی‌وحرفه‌ای در کمیجان

رئیس فنی و حرفه‌ای کمیجان گفت: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در ایام مختلف سال بر اساس نیازمندی‌های حرفه‌آموزان تغییراتی داشته و براساس اعلام نیاز دهیاری ها به دو صورت آموزش ثابت و سیار در شهرستان برگزار شده است.

وی در ادامه افزود: در این راستا با توجه به اعلام نیاز دهیاری «روستای کلوان» تاکنون ۳ دوره آموزشی «دوزندگی کیف چرم با دست»، «قالیبافی درجه۲» و «گلیم بافی» به منظور توانمند سازی بانوان این روستا برگزار شده است.

رضائی بیان کرد: با طراحی فرم‌های نیازسنجی آموزش روستایی با کمک فرمانداری شهرستان، مقرر شد این فرم‌ها در اختیار دهیاران شهرستان قرار گیرد تا در سال ۹۷ برنامه‌ریزی مناسب‌تری برای اجرای دوره‌های آموزشی در روستاها با توجه به شعار «هر خانه یک کارخانه، هر روستا یک محصول» صورت پذیرد.

وی با اشاره به رشته‌هایی که در این مرکز آموزش ارائه می شود، گفت: امسال مرکز فنی و حرفه‌ای کمیجان، رشته‌های «کیف دوزی»، «معرق چرم»، «نقاشی شیشه‌های تزئینی»، «مانتو دوزی»، «شلوار دوزی»، «نازک دوزی زنانه درجه ۲»، «پرده دوزی»، «قالیبافی درجه۲»، «گلیم بافی»، «قالیبافی پیشرفته» را برگزار کرده است.

رئیس مرکز فنی و حرفه‌ای کمیجان با اشاره به ۲ مرحله‌ای بودن افتتاح این مرکز گفت: در بهمن‌ماه سال ۹۴، فاز اول مرکز فنی و حرفه‌ای کمیجان با توجه به شعار اقتصاد مقاومتی «هرخانه یک کارخانه است» افتتاح شد و هدف این بود که  اشتغال و اشتغالزایی را به دورن منازل بکشانیم.

تکمیل فاز دوم فنی و حرفه‌ای کمیجان نیازمند اعتبارات

رضائی با اشاره به فاز دوم فنی و حرفه‌ای که ویژه برادران است، افزود: امسال اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای ساخت فاز دوم (برادران) این مرکز در نظر گرفته شد که از این مقدار، مبلغ ۸۰۰ میلیون ریال تخصیص داده شد که از این میزان اعتبارات تخصیص ۶۰۰ میلیون ریال اوراق مشارکت است.

وی ادامه داد: اوراق مشارکت تخصیص یافته به این مرکز با توجه به مدت زمان طولانی ۲۰ ماهه برای نقد شدن آن سبب شد تا کار ساخت فاز دوم این مرکز به تأخیر بیافتد.  

رئیس مرکز فنی و حرفه‌ای کمیجان گفت: امیدواریم که در سال ۹۷ با تأمین اعتبار و تخصیص‌های لازم بتوانیم بعد از گذشت بیش از دو سال از افتتاح مرکز، شاهد حضور برادران برای دریافت آموزش‌های این مرکز باشیم.

رضائی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه مشکل اساسی جوانان اشتغال و بیکاری است، راه حل این مشکل آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و اهمیت دادن به این حوزه است. از مسئولان امر و خیران می‌خواهیم که در اجرای این پروژه ما را یاری کنند.

باتوجه به آمار بیکاری جوانان شهرستان کمیجان ضرورت وجود مرکزی برای آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای روز به روز بیشتر احساس می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir