رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

بی‌مهری به قطب منبت کشور؛ نفس‌های کارگاه‌های منبت سمقاور به شماره افتاده است/وعده‌های تو خالی!

نمایش خبر : 466 | تاریخ انتشار : 19 اسفند 1396

به گزارش سلام کمیجان؛ سمقاور یکی از روستاهای شهرستان کمیجان با جمعیتی دو هزار نفری است که به عنوان قطب منبت کاری در استان مرکزی و حتی در ایران شناخته شده است.

در ۸۰ کارگاه منبت این روستا ۳۰۰ هنرمند به صورت حرفه‌ای مشغول فعالیت هستند. این هنر بیش از ۳۰ سال است که در بین مردم این روستا رواج دارد شغلی که جوانان با اشتیاق فراوان به سراغ آن می‌روند و با گذر زمان و کسب تجربه خود استاد ماهری در این حرفه می‌شوند و حتی به واسطه کارگاه‌های فعال این شهرستان این روستا مهاجرپذیر هم هست.

متاسفانه ظرفیت تولیدی و اقتصادی این روستا برای تبدیل شدن به قطب صنعت صنایع چوب و منبت کشور در نزد مسئولان استان مغفول مانده و تولیدکنندگان صنعت منبت سمقاور را با مشکل مواجه کرده‌اند.

در سایه این بی‌توجهی مسئولان تولیدکنندگان حتی برای فروش محصولات خود دچار مشکل هستند و هیچ‌گونه ساماندهی برای تولیدات این روستا در سطح شهرستان و استان انجام نشده است.

سال ۹۰ زمزمه‌های از ساخت «ناحیه صنعتی تخصص چوب و منبت سمقاور» شنیده شد و توسط مدیران وقت نیز اجرای این طرح بر روی کاغذ ثبت شد. اما با گذشت ۶ سال هنوز کلنگی بر زمین نخورده و کوچکترین تغییری در وضعیت کارگاه‌های منبت این روستا احساس نمی‌شود.

حسین جهانشاهلو، از تولیدکنندگان صنعت چوب و منبت در روستای سمقاور در گفتگو با خبرنگار سلام کمیجان گفت: بیش از ۳۰ سال است که در این حرفه فعالیت دارم. در دوران جوانی برای یافتن کار به تهران رفتم و در یک کارگاه نجاری به عنوان شاگرد مشغول به کارشدم. سه سال بعد با انگیزه و هدف تأسیس کارگاه به روستای خود برگشتم و بایکی از دوستانم مشغول به کار نجاری و منبت شدیم.

وی ادامه داد: هریک از جوانان روستا هم که هنر منبت یا حرفه نجاری را می‌آموختند، در روستا کارگاه کوچکی را راه‌اندازی می‌کردند و اینگونه بود که هنر منبت شغل اکثر جوانان این روستا شد.

نفس‌های کارگاه‌های منبت سمقاور به شماره افتاده است

جهانشاهلو بیان کرد: صنعتگران خوش ذوق سمقاور روز به روز پیشرفت کردند تا جایی که روستای سمقاور در کشور به عنوان قطب منبت شناخته شد و جوانان این روستا در زمینه صنعت چوب و منبت در استان حرف اول را زدند.

این استاد منبت با گلایه از اوضاع بازار فروش گفت: این روزها حال کارگاه‌های منبت خیلی خوب نیست و نفس‌های برخی از کارگاه‌ها به شماره افتاده و یکی یکی تعطیل می‌شوند.

وی افزود: باوجود اینکه در صنعت چوب و منبت تولید فراوانی داریم اما نبود بازار فروش مناسب، بزرگترین مشکل تولیدکنندگان این صنعت است و نبود مکان مشخص برای عرضه محصولات تولیدی بر این مشکلات دامن زده است.

احداث ناحیه صنعتی سمقاور؛ گامی موثر در عرصه اقتصاد مقاومتی

این استاد منبت خاطرنشان کرد: بعد از گذشت ۶ سال از وعده احداث ناحیه سمقاور، خبری از این طرح نیست. چنانچه وعده مسئولان درخصوص احداث این شهرک صنعتی محقق شود، گام موثری در عرصه اقتصاد مقاوتی برداشته خواهد شد و هم اینکه با برند شدن محصولات این ناحیه جوانان بسیاری جذب کار می‌شوند.

کسادی بازار بسیاری از کارگاه‌های تولیدی را به تعطیلی کشانده است

مهدی کریمی، یکی دیگر از اساتید حرفه منبت سمقاور،در خصوص بازار فروش این کار به خبرنگار ما گفت: این روزها بازار فروش تولیدات وضعیت مناسبی ندارد. به دلیل کسادی بازار برخی از کارگاه‌ها تعطیل شده‌اند. حتی تعدادی از تولیدکنندگان ناچار شدند پس از تعطیلی کارگاه‌شان با مشارکت تولیدکنندگان دیگر در یک کارگاه مشغول شوند.

وی افزود: با وجود این که اکثر تولیدات این روستا به شهرهای بزرگ کشور مانند اصفهان، قم، تهران و تبریز صادر می‌شود اما هنوز در استان و حتی شهرستان خودمان بازار مشخصی برای فروش محصولات نداریم.

کریمی بیان کرد: متقاضیان برای خرید ناچار هستند برای ثبت سفارش به روستا بیایند که این وضعیت، مناسب حال خریداران و فروشندگان نیست.

کریمی خاطرنشان کرد: اکنون که ظرفیت مناسبی برای ایجاد اشتغال جوانان در روستا فراهم شده بایستی مسئولان نیز با نگاه ویژه به حل مشکلات و رونق این منطقه بپردازند.

 فرماندار کمیجان:

تخصیص ۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای احداث ناحیه صنعتی/نرخ بیکاری کمیجان ۵.۶ درصد است

 سیامک سلیمانی فرماندار کمیجان در گفتگو با خبرنگار سلام کمیجان با بیان اینکه یکی از برنامه‌های مهم دولت در سال ۹۶ توسعه صنعت روستایی در کنار توسعه صنایع در مناطق شهری بوده است، گفت: برای این منظور ۱.۵ میلیارد دلار تسهیلات از محل صندوق توسعه ارزی برای توسعه اشتغال در مناطق روستایی تخصیص داده شده است.

وی با تاکید بر این که مجموعه کاملی برای توسعه اشتغال در زمینه‌های گردشگری، صنایع تبدیلی، تقویت زیرساخت‌های شهرک و نواحی صنعتی در شهرستان تدوین شده است، بیان کرد: به طور قطع تحقق این تسهیلات و اجماع مسئولان شهرستان و استان در زمینه توسعه اشتغال، آینده خوبی را می‌توان در کمیجان رقم زد و با اجرایی شدن مصوبات و تحقق تسهیلات و اعتبارات تا حد زیادی مشکل اشتغال شهرستان رفع می‌شود.

سلیمانی از فعال شدن چرخه‌های تولیدی ناحیه و خوشه صنعتی چوب سمقاور خبر داد و افزود: در کنار توسعه صنعت چوب شهرستان، توسعه صنعت سنگ‌های نیمه قیمتی و سفال را نیز به واسطه ظرفیت‌های موجود در کمیجان و دانش و تجارب بومی در دستور کار قرار داده‌ایم و آینده خوبی را در این عرصه متصور هستیم.

فرماندار کمیجان تصریح کرد: مطالعات و برنامه‌ریزی در این زمینه کامل صورت گرفته است و اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال برای احداث ناحیه صنعتی سمقاور به منظور ساماندهی و حمایت واحدهای مبلمان و منبت احداث می‌شود.

فرماندار کمیجان نرخ بیکاری شهرستان را ۵.۶ درصد عنوان کرد و افزود: در شرایط کنونی تعداد افراد جویای کار در شهرستان کمیجان دو هزار و ۱۰۰ نفر است که قطعا به راحتی نمی‌توان برای این تعداد شغل ایجاد کرد، اما روند رو به رشدی در جریان است که کمک شایانی به رفع بیکاری در کمیجان خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی:

کلنگ شهرک صنعتی سمقاور تا پایان سال بر زمین می‌خورد

آمره مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان مرکزی در ۲۶ بهمن امسال در جلسه کارگروه امور اقتصادی و تولیدی استان مرکزی از ایجاد شهرک صنعتی در سمقاور خبر داد و گفت: به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال در مناطق محروم و روستایی استان، ناحیه صنعتی سمقاور در شهرستان کمیجان ایجاد می‌شود.

آمره ادامه داد: با تاکید استاندار و مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی و به منظور حمایت از صنایع روستایی و اشتغال در این مناطق، این ناحیه صنعتی در مساحت ۴۹ هکتار برای تولید انواع مبل و صنایع چوبی احداث می‌شود و از کلنگ زنی ناحیه صنعتی سمقاور تا پایان سال خبر داد.

همچنین چندی پیش مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی خبر از ثبت روستای سمقاور به عنوان روستای ملی صنایع دستی در راستای ارتقای جایگاه استان مرکزی در حوزه هنرهای سنتی و صنایع دستی در آینده نزدیک خبر داد.

این وعده مسئولان استانی در حالیست که تنها ۱۰ روز به پایان سال ۹۶ باقی مانده است و تا به این لحظه هیچ‌ اقدامی برای احداث این شهرک صورت نگرفته است.

امیدواریم با این همه برنامه‌ریزی برای احداث ناحیه صنعتی سمقاور و توسعه و پیشرفت در حوزه گردشگری و صنایع دستی کاری ارزشمند برای این قطب صنایع دستی انجام شود و برند سازی منبت سمقاور از مرحله حرف و کتابت به مرحله اقدام و عمل وارد شود.

انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir