رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

برگی از خاطرات مردم انقلابی میلاجرد در دوران انقلاب+تصاویر

نمایش خبر : 395 | تاریخ انتشار : 19 بهمن 1396

به گزارش سلام کمیجان؛ بخش میلاجرد شهرستان کمیجان یکی از مناطق فعال و پر شور و حرارت در دوران انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ بود تا جایی که نوجوانان و جوانان این منطقه شب ها با اعلامیه نویسی و شعارنویسی روی دیوارهای روستاها و پخش کردن اعلامیه های امام خمینی(ره) بیداری اسلامی را معنا می کردند.

آن زمان نیروهای انقلابی به شدت از سوی ساواک، عوامل ژاندارمری و شهربانی تحت تعقیب و فشار بودند و نیروهای ساواک مانع فعالیت های تبلیغی مبارزین انقلابی می شدند. فعالان انقلابی نمی توانستند روزها رفت و آمد زیادی به شهرهای اطراف یا حتی قم و تهران داشته باشند و به همین دلیل شب ها موقعیت مناسبی برای عمده فعالیت مبارزین بود.

بعضی از نوجوانان و جوانان بی باک میلاجردی در دل شب بدون واهمه و ترس از عواقب فعالیت هایشان با حضور و شرکت در جلسات روحانیون مبارز و نوشتن اعلامیه ها و طراحی راهپیمایی ها پای ثابت فعالیت های انقلابی بودند که نمونه بارز این جوانان، شهید «حیدر غریبی» بود.

از همان روزهایی که موج انقلاب در حال شکل‌گیری بود شهید «غریبی» با تحمل مشقت و رنج فراوان خود را به تهران مي‌رساند و اعلامیه‌ها و متن سخنرانی‌های حضرت امام(ره) را تهیه و در میلاجرد بین جوانان و مردم توزیع می‌کرد.

این شهید بزرگوار هميشه تاكيد داشت كه من بايد جانم را فداي امام کنم. همين دلدادگي و ارادت از سر صدق او باعث شد به عنوان اولين رزمنده از شهر ميلاجرد عازم جبهه‌هاي حق عليه باطل شود.

همزمان با شروع جنگ تحمیلی در تاریخ ۲۷ مهرماه ۱۳۵۹ در حالیکه سومین فرزندش دو ماهه بود به ندای امام خمینی(ره) لبیک می‌گوید و به جبهه نبرد می‌شتابد.

در دوران انقلاب مردم میلاجرد بیشتر در چهار راهی که به آن "بورناخ " می گفتند تجمع می کردند که اکنون  چهار راه اصلی تقاطع «خیابان شهدا» و «آیت الله محمودی» نام گرفته است.

بخش میلاجرد افتخار تقدیم ۱۱۵ شهید برای حفظ کیان انقلاب اسلامی را دارد.

هرساله با شروع آغاز دهه فجر مردم میلاجرد خاطرات روزهای پرهیجان انقلاب را که از نزدیک التهاب آن را لمس کرده اند، ورق می زنند و گاهی تصاویری را از صفحات آلبوم تاریخ بیرون می کشند.

در دوران انقلاب عکاسان در شهرهای کوچک کمتر از راهپیماهی ها عکس می گرفتند چون تظاهرات یک کار غیر قانونی بود و به همین دلیل کسی عکس نمی گرفت تا مدرک جرمی علیه خود و حاضرین در این تجمعات باقی نماند.اما از همین تجمعات تصاویر پراکنده ای وجود دارد که در صدد جمع آوری و انتشار آنها برآمدیم.

تصاویر زیر راهپیمایی مردم میلاجرد در دوران انقلاب و پس از آن را به تصویر کشیده شده است که توسط لنز دوربین آقای «حسن آشوری» به ثبت رسیده است.

میلاجرد در دوران انقلاب

 انتهای پیام/

 

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir