رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

کارشناس مذهبی مطرح کرد: حضرت زینب(س)؛ سرچشمه صبر و الگوی شکیبایی/آزمایش های الهی؛ راهی برای رسیدن به سعادت

نمایش خبر : 154 | تاریخ انتشار : 3 بهمن 1396

حجت الاسلام شاهی آشتیانی کارشناس مذهبی و مدرس حوزه در گفتگو با خبرنگار سلام کمیجان گفت: «صبر و استقامت» در برابر سختی ها، یکی از مهمترین اصول اخلاقی در دین مبین اسلام است. از منظر دین، «صبر» جایگاه بسیار والایی دارد و قرآن به صبر کنندگان بشارت داده است، همچنین مقام «صبر» نسبت به ایمان همانند سر برای بدن است.

وی ادامه داد: ارزشمندترین نوع شکیبایی ها، شکیبایی در برابر گناهان است؛ این امر در دست یابی به سعادت واقعی و کمال انسانی از دیگر انواع صبر مؤثرتر است. نوع دیگر صبر، صبر برای «عبادت» است؛ معمولا انجام دستورات دینی، نیازمند غلبه بر راحت طلبی و تحمل دشواری های آن است.

این کارشناس مذهبی «صبر بر مصیبت» را نوع دیگر صبر دانست و تصریح کرد: بر اساس اعتقاد اسلامی، پاداش بزرگ با تحمّل بلاهای بزرگ نصیب انسان می شود. هنگامی که خداوند مردمی را دوست بدارد، آن ها را مبتلا می سازد و اگر در مقابل این ابتلا صبور باشند، خدا از او راضی می شود.

آزمایش های الهی؛ راهی برای رسیدن به سعادت

حجت الاسلام شاهی آشتیانی گفت: همه انسان ها اعم از اولیا الهی و مردم عادی همگی مورد آزمایش الهی قرار می گیرند تا بتوانند ظرفیت وجودی خود را شکوفا و به کمال برسانند. هر انسانی براساس شخصیتی که دارد با موارد مختلفی همانند زیان مالی و جانی یا فقر و.. مورد آزمایش الهی قرار گرفته و هرکس بتواند از این آزمایش های الهی سربلند خارج شود بی شک به سعادت نائل می شود.

این مدرس حوزه بیان کرد: «صبر و استقامت »می تواند به عنوان یک سلاح کارآمد و اثر بخش در این مسیر سخت و دشوار انسان را یاری رساند و مسیر تکامل و خوشبختی را برایش هموار سازد.

حجت الاسلام شاهی آشتیانی با اشاره به ویژگی های شخصیتی حضرت زینب(س) گفت: وقتی از «صبر» گفته می شود، همیشه «صبر» حضرت زینب(س) برای ما الگو می شود، بانویی که در برابر حوادث و داغ هایی که در دوران زندگی خود دید «صبر و شکیبایی» نمود.

وی ادامه داد: ایمان او به خداوند و لذت عبادت در وجود او آنچنان نقش بسته بود که با تمام سختی ها، داغ ها و مصیبت ها لحظه ای از یاد خدا جدا نشد و در تمام این مراحل باز هم عبادت و شب زنده داری می کرد.

این کارشناس مذهبی بیان کرد: با استناد به روایات می توان گفت که هرچه قدر ایمان شخص بیشتر شود، سختی ها و مصیبت بیشتری بر او وارد می شود. روز عاشورا در حالی که غم از دست دادن عزیزترین افراد قلب نازنین زینب(س) را می آزرد، سفر طولانی و طاقت فرسای اسارت از کربلا تا کوفه و از کوفه تا شام آغاز شد و با توجه به بیماری امام سجاد(ع) قافله سالاری این کاروان غم زده و مصیبت دیده، به عهده حضرت زینب(س) بود.

حضرت زینب(س)؛ تربیت یافته شجره طیبه

این مدرس حوزه تصریح کرد: حضرت زینب (س) بر اثر توجه و تربیت خمسه طیبه، آنچنان روح بزرگ یافته بود که شهادت عزیزانش را با صبر و ثبات وصف ناپذیر تحمّل نمود. حضرت زینب کبری(ع) همچون کوهی سترگ و استوار، با خطبه های آتشین خود در کوفه و شام وظیفه افشاگری ظلم بنی امیه را به خوبی انجام داد و نهضت حسینی را به جهانیان عرضه کرد.

حجت الاسلام شاهی آشتیانی با بیان این که در زندگی اهل بیت(ع) سیر شدن از دنیا معنی ندارد و با صبر و شکیبایی با مسائل برخورد می کردند، گفت: آنچه مهم است نحوه برخورد انسان با این حوادث است؛ که اگر نگاه انسان به رضایت پروردگار و تسلیم امر او باشد به سعادت می رسد و این حوادث برای او خوب است و اگر به شقاوت برسد برای او بد است.

حضرت زینب(س)؛ سرچشمه صبر و الگوی شکیبایی

وی افزود: گاهی پیش می آید در زندگی انسان دچار برخی از مشکلات شده که به جای این که صبر پیشه کند اقدام به خودکشی می کند که این همان شقاوت و بدبختی است. اگر جوانان اهل بیت(ع) را به ویژه حضرت زینب کبری(س) که اسوه و کوه صبر را الگوی خودشان قرار دهند، می توانند با کسب رضایت پروردگار به موفقیت و کامیابی دست پیدا کنند.

این کارشناس مذهبی با اشاره به جمله «من جز زیبایی چیزی ندیدم» حضرت زینب(س) در روز عاشورا خاطرنشان کرد: حوادثی که به ظاهر بلا و سختی هستند، در باطن آثار متفاوتی دارند و اولیاء الهی نه تنها به بلا راضی هستند و ندای «راضیم به رضای خدا » سرمی دهند بلکه اصلا بلا را بلا نمی دانند و به دیده زیبایی و جمال به آن می نگرند؛ چنان که حضرت زینب(ع)  پس از تحمل سختی ها و مصائب بسیاری که بر او و خاندانش وارد شده بود، فرمود: « من جز زیبایی چیزی ندیدم .»

انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir