رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

شهرستان کمیجان؛ محروم از زیرساخت‌های فرهنگی/آغاز به کار عملیات اجرایی مجتمع فرهنگی تا پایان سال جاری

نمایش خبر : 176 | تاریخ انتشار : 18 دی 1396

به گزارش سلام کمیجان؛ امروزه ساخت مراکز و مجتمع‌های فرهنگی در شهرهای کوچک و بزرگ یکی از دغدغه‌های مهم مردم و مسئولان شده است. در هر شهری وجود مراکز فرهنگی سبب اعتلای فرهنگ و هنر آن و ساماندهی فعالیت‌های هنرمندان و فرهیختگان می‌شود تا در راستای توسعه فرهنگ و هنر جامعه قدم‌های محکم‌تری بردارند.

شهرستان کمیجان با وجود اینکه مهد پرورش علما و نخبگان بسیاری است اما از حداقل زیرساخت‌های فرهنگی هم برخوردار نیست. باتوجه به اینکه سالن‌های فرهنگی و هنری در نهایت برنامه‌ریزی و برنامه‌سازی یک یا چند دستگاه اجرایی را به روی سن برده و به نمایش می‌گذارند؛ اما تنها سالن کمیجان سالن امام حسین(ع) یکی از مدارس این شهر است که تمام مراسم‌ها در آن برگزار می‌شود.

کمبود مکان برای فعالان حوزه فرهنگی شهرستان کمیجان

در حال حاضر علاوه بر مباحث فنی و تجهیزاتی برای برگزاری مراسم‌های هنری و فرهنگی، کوچک بودن و کمبود جا و هماهنگی و رزرو سالن به یکی از دغدغه‌های هنرمندان در اجرای برنامه‌ها تبدیل شده است. ضمن اینکه تداخل آن با برنامه‌های سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها که در همین سالن برگزار می‌شود، خود به مشکلات افزوده است.

پروژه مجتمع فرهنگی هنری شهرستان کمیجان از سال ۱۳۸۴ کلید خورده و باید در سال ۸۹ به بهره برداری می‌رسید که به دلایل مختلف هنوز تکمیل نشده است.

 فرماندار کمیجان:

اختصاص ۳۸۵ میلیون تومان برای تکمیل و ترمیم مجتمع فرهنگی کمیجان

سیامک سلیمانی، فرماندار کمیجان در گفتگو با خبرنگار سلام کمیجان، با اشاره به استعدادها و ظرفیت‌های فرهنگی شهرستان گفت: شهرستان کمیجان ظرفیت و استعدادهای بی‌نظیر فرهنگی و تاریخی دارد؛ اما به دلیل نبود زیرساخت‌ها و اعتبارات، اقدامات مطلوبی در این زمینه صورت نگرفته است.

وی در ادامه افزود: در راستای ارتقای زیرساخت‌های فرهنگی نیازمند توجه بیشتر مسئولان استان و کشور هستیم، زیرا فعالیت این مجتمع فرهنگی در کمیجان می‌تواند در جذب استعدادهای مختلف فرهنگی، هنری و شکوفایی این شهرستان مؤثر واقع شود. در واقع درخواست هنرمندان این شهرستان، داشتن یک مجتمع فرهنگی مناسب است.

سلیمانی از نیمه کاره ماندن مجتمع فرهنگی کمیجان گلایه و بیان کرد: ساخت این مجتمع از سال ۸۴ کلید خورد اما به دلیل نبود اعتبارات هنوز به بهره‌برداری نرسیده و با وجود پیگیری‌ها و مکاتبات مستمر با استان و کشور، تاکنون اعتباری تخصیص داده نشده است.

فرماندار کمیجان ادامه داد: از اعتبارت شهرستان کمیجان اعتباری بالغ بر ۳۸۵ میلیون تومان برای ادامه ساخت این مجتمع فرهنگی در نظر گرفته شده که پس از مشخص شدن پیمانکار از سوی اداره راه و شهرسازی، عملیات اجرایی از سرگرفته می‌شود.

وی در خصوص وضعیت هنرمندان و انجمن‌های هنری این شهرستان گفت: کمیجان در حوزه‌های فرهنگی مختلف اعم از نمایش، موسیقی، خطاطی، نگارگری و جاذبه‌های تاریخی و گردشگری، استعدادهای بیشماری دارد، اما به دلیل نبود امکانات و زیرساخت‌های لازم، امکان فعالیت و ترقی ندارند.

سلیمانی با اشاره به تشکیل شورای راهبردی توسعه پایدار در کمیجان گفت: در این جلسه پایه توسعه شهرستان از لحاظ اقتصادی را توسعه فرهنگ گردشگری تعریف کردیم و برنامه‌ریزی مناسبی هم در این زمینه صورت گرفته است.

لزوم تخصیص اعتبارات برای گردشگری فرهنگی این شهرستان

فرماندار کمیجان در ادامه افزود: یکی از مسائل مهم در گردشگری فرهنگی، ایجاد زیرساخت‌های مناسب است که در این زمینه هم اعتباراتی تخصیص داده شده است.

وی خاطرنشان کرد: برای مرمت و بازسازی قلعه بهادری ۵۰ میلیون تومان و مرمت نگارخانه بهادری، ۱۵ میلیون تومان اعتبار تخصیص داده شده است. همچنین برای تأمین زیرساخت‌های مناسب بوم‌گردی در روستای گردشگری وفس، ۴ میلیارد ریال از سوی بنیاد مسکن استان در نظرگرفته شده که به زودی در حوزه گردشگری فعالیت‌های ویژه‌ای انجام می‌شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد کمیجان:

ضرورت تکمیل سریع مجتمع فرهنگی-هنری کمیجان

روح الله چهرقانی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان کمیجان در گفتگو با خبرنگار سلام کمیجان، با اشاره به برنامه‌های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کمیجان به دنبال ارتقاء و بهبود وضعیت فرهنگ و هنر در این شهرستان است.

وی در ادامه افزود: به این نکته ویژه که شهرستان کمیجان استعداد بالایی در عرصه فرهنگ و هنر دارد، باید توجه کرد تا این ظرفیت‌های بالقوه به حالت بالفعل درآیند.

چهرقانی با تأکید بر تکمیل هر چه زودتر مجتمع فرهنگی هنری شهرستان کمیجان، اظهار کرد: ساخت، تکمیل و تحویل این مجتمع برعهده اداره راه و شهرسازی است که به علت عدم تخصیص اعتبار، هنوز این مجتمع به بهره‌برداری نرسیده است. عملیات اجرایی مجتمع فرهنگی کمیجان از سال ۸۴ آغاز شده اما به دلیل نبود اعتبارات، تاکنون ۶۲ درصد آن تکمیل شده و بالغ بر ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار برای ساخت و تأمین تجهیزات لازم دارد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد کمیجان با بیان اینکه اصلی‌ترین مشکل فعلی ما نبود مجتمع فرهنگی و هنری در شهرستان است، ادامه داد: وجود این مجتمع فرهنگی در شهرستان کمیجان ضروری است. چرا‌که شهرستان کمیجان انجمن‌های هنری مختلف ادبی، تجسمی، نمایشی و قرآنی دارد که هیچ‌کدام مکانی برای فعالیت ندارند.

وی تصریح کرد: یکی از اقدامات لازم برای اعتلای فرهنگ جامعه، ساخت و استفاده از مراکز فرهنگی و هنری است، چرا‌که از این راه می‌توان زیرساخت‌های مورد نیاز حوزه فرهنگ و هنر را به لحاظ در اختیار داشتن مکان‌های مورد نیاز تأمین کرد که در حال حاضر اصلی‌ترین مشکل ما در فعالیت‌های فرهنگی، نبود زیرساخت‌ها و امکانات است.

چهرقانی با اشاره به این نکته که افزایش سرانه‌های فرهنگی و هنری و ارتقای امکانات در این حوزه از جمله دغدغه‌های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کمیجان است، خاطر‌نشان کرد: باید به شهرستان کمیجان در حوزه فرهنگ و هنر توجه شود. زیرا محرومیت‌های موجود در عرصه فرهنگی و هنری و نبود زیرساخت‌های کافی به عنوان یک دغدغه جدی در این شهرستان به حساب می‌آید.

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان کمیجان:

آغاز به کار عملیات اجرایی مجتمع فرهنگی تا پایان سال جاری

جعفری رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان کمیجان با اشاره به ادامه عملیات اجرایی مجتمع فرهنگی کمیجان به خبرنگار ما گفت: احداث مجتمع فرهنگی شهرستان با زیربنای یک‌هزار و ۴۰۰ متر مربع در دو طبقه، شامل بخش‌های مختلف و متنوع است و تا‌کنون بیش از ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که ادامه کار نیاز به اعتباراتی بالغ بر ۵ میلیارد ریال دارد.

وی در ادامه افزود: پس از برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار، عملیات اجرایی ساخت مجتمع فرهنگی تا پایان سال جاری آغاز می شود.

انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir