رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

کارشناس حقوق قضائی: ناکارآمدی برخی نهادهای مسئول برای پیگیری مطالبات مردمی/سازوکار معیوب ارجاع مطالبات آسیب‌شناسی شود

نمایش خبر : 147 | تاریخ انتشار : 16 دی 1396

یوسف مولایی، کارشناس حقوق قضائی و دکترای حقوق بین الملل در گفتگو با خبرنگار سلام کمیجان؛ با اشاره به راه های مختلف پیگیری مطالبات مردمی گفت: مردم می توانند جهت دستیابی به مطالبات مشروع خود در حوزه های اجتماعی، فرهنگی، حقوقی و... از طریق قانونی پیگیری کنند.

وی در ادامه به اصول قانون اساسی اشاره کرد و افزود: براساس اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران؛ برگزاری اجتماعات و راهپیمایی ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مغایر با مبانی اسلام نباشد، آزاد است.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: در فصل سوم قانون اساسی در مورد حقوق مردم ایران اصولی همچون آزادی بیان، آزادی مطبوعات، دادرسی عادلانه و... بیان شده است. برای اجرای همه این اصول باید قوانین عادی که قابلیت اجرایی دارند، وجود داشته باشد.

مولایی ادامه داد: قوه قضائیه هم در مسیر درست قانون اساسی، قوانین را در جامعه پیاده می کند و اگر قوانینی با قانون اساسی مغایرت داشته باشد از طریق مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان پیگیری و اصلاح می شود.

این کارشناس حقوق بین الملل بیان کرد: قضات کشور باید آموزش های مختلف را ببینند و در صورتی که همه اصول قانون اساسی به درستی در جامعه اجرا شود، بخشی از مطالبات مردمی قابل طرح است و کاملا مسالمت آمیز بدون این که مشکلی در کشور ایجاد شود قابل پیگیری است.

کمیسیون اصل ۹۰؛ یکی از نهاد های پیگیر مطالبات مردمی

وی در ادامه افزود: شهروندان جهت بیان و دستیابی به مطالبات مشروع خود نیازمند بسترهایی هستند که تامین آن بر عهده مسئولان حاکمیتی است. یکی از نهاد هایی که می توان برای پیگیری مطالبات به آن مراجعه کرد کمیسیون اصل ۹۰ است.

مولایی تصریح کرد: براساس اصل ۹۰ قانون اساسی، چنانچه هر فردی شکایتی از شیوه عملکرد مجلس، قوه مجریه یا قوه قضاییه داشته باشد، می‌تواند شکایت خود را به صورت کتبی به مجلس شورای اسلامی عرضه کند. مجلس نیز موظف است به این شکایات رسیدگی کرده و پاسخ کافی دهد.

بی پاسخ ماندن مطالبات مردمی ازسوی برخی نهادهای مسئول

وی بیان کرد: در مواردی که شکایت به قوه مجریه و یا قوه قضاییه مربوط است رسیدگی و پاسخ کافی از آنها بخواهد و در مدت متناسب نتیجه را اعلام کند و در موردی که مربوط به عموم باشد به اطلاع عامه برساند.

این کارشناس حقوق بین الملل با اشاره به فعالیت های کمیسیون اصل ۹۰ گفت: این کمیسیون در مواردی فعالیت مناسبی را در پیگیری مطالبات مردمی از خود نشان داد اما گاهی به لحاظ عملیاتی و اجرایی وظایف خود را به درستی انجام نمی دهد. در موارد متعددی مردم به این کمیسون مراجعه و یا نامه نگاری کرده اند اما این کمیسیون جوابگو نبوده است.

عملکرد نامطلوب کمیسیون اصل ۹۰ در پیگیری مطالبات مردمی

مولایی عملکرد کمیسیون اصل ۹۰ را نامطلوب دانست و افزود: در این زمینه باید آسیب شناسی علمی انجام شود که چرا نهادهای پیش بینی شده برای این کار به اندازه کافی کارآمد نبوده اند. آیا نقض قوانین وجود داشته و یا در اجرای آن کوتاهی می شود؟

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: متاسفانه تاکنون آسیب شناسی، مطالعات و بررسی دقیق علمی صورت نگرفته است و اینکه در این زمینه مردم ایران باید چه مسیری را برای طرح مطالبات به صورت مدنی طی کنند، مشخص نیست. آیا همان طور که در قانون اساسی بیان شده در قانون عادی هم این مسیر باز است و اگر باز است چه مشکلاتی وجود دارد؟

خلاء در تفسیر قانون برگزاری راهپیمایی

وی ادامه داد: در قانون اساسی ذکر شده است که برای برگزاری راهپیمایی باید از وزارت کشور اجازه گرفت، به طور مثال چنانچه مال باختگانی برای پیگیری یک مطالبه قصد تجمع در مقابل یک بانک داشته باشند، باید مجوز بگیرند، اما قانون تصریح نکرده که برای گرفتن مجوز باید به چه روشی اقدام شود؟ این گونه مباحث باز مانده و تفسیری برای روشن شدن متن قانون مشخص نشده است.

بی توجهی مسئولان به اصلاح ساز و کار پیگیری مطالبات مردمی

این کارشناس حقوقی گفت: انقلاب در آستانه ۴۰ ساله شدن است؛ باید یکسری قوانین، دستوالعمل ها و مقررات قوی اجرایی و ضمانت اجرایی کافی وجود داشته باشد. چنانچه یک مجموعه قوانین کامل وجود داشته باشد، اگر شهروندان از آن تخطی کنند آنگاه باید قاطعانه با آن برخورد شود.

مولایی خاطرنشان کرد: در فقدان این ساز و کارها شهروندان باید از مسیرهای قانونی و مدنی پیگیری مطالبات را انجام دهند اما گاهی مردم مسیری را انتخاب می کنند که براساس قانون نیست. بی توجهی به این مهم، چالش‌هایی جدی چون ایجاد خشونت و هرج و مرج را به دنبال خواهد آورد.

انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir