رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

حضور رئیس مرکز ملی فرش ایران در زادگاه استاد عیسی خان بهادری/عیسی خان بهادری کیست؟

نمایش خبر : 355 | تاریخ انتشار : 4 دی 1396

به گزارش سلام کمیجان، رئیس مرکز ملی فرش ایران از زادگاه استاد عیسی خان بهادری بازدید کردند.

معرفی استاد عیسی خان بهادری
انسان‌های بزرگ، داستان‌های عجیبی دارند، انگار زندگی جور دیگری با آنها رفتار می‌کند، گویی در چشم زندگی هم آنها جور دیگری هستند.
عیسی‌خان بهادری نیز از آن دسته انسان‌های بزرگی است که زندگی سرشار از پویایی و موفقیت خود را از روستایی کوچک و دورافتاده در بخش میلاجرد استان مرکزی به نام آقچه‌کهریز آغاز کرد.
وی فرزند موسی‌خان بود و در ۲۲ دی‌ماه سال ۱۲۸۴ به دنیا آمد و پس از به پایان رساندن تحصیلاتش به تهران رفته و در مدرسه صنایع مستظرفه که به سرپرستی کمال‌الملک اداره می‌شد به تحصیل هنر پرداخت.
در این دوران با استعداد شگرفی که از خود نشان داد مبانی نقاشی و طبیعت‌سازی را نزد استاد اسماعیل آشتیانی فرا گرفت و از استاد حسین بهزاد نیز آموزه‌های ارزشمندی آموخت و اساتید را شگفت‌زده کرد.
اما، هرقدر اشتیاقت برای آموختن زیاد باشد باز هم دلتنگی برای وطن چیز دیگری است که داستان یک مشت خاک از آنجا آمده است.
وقتی که عیسی خان به خاطر دوری از وطن؛ دلتنگ می شود با ارسال نامه ای به مادر خود؛ اعلام میکند که قصد بازگشت به آقچه کهریز را دارد اما مادرش در جواب او مشتی خاک را در کیسه ای میریزد و به همراه نامه ای برای عیسی خان می فرستد.
مادر عیسی خان در آن نامه به فرزندش می نویسد که اگر دلتنگ وطن شدی به این خاک نگاه کن و به تحصیلت ادامه بده لذا با این کار عیسی خان از بازگشت منصرف شده و به تحصیلاتش ادامه می دهد.
بعد از این واقعه عیسی خان به تحصیلاتش ادامه می دهد و به مدارج بالایی از علم و هنر می رسد و شاگردان فراوانی را تربیت می کند و درنهایت سرپرست هنرستان هنرهای زیبای اصفهان می شود.
عیسی خان در تمام مدتی که در ایران بوده این خاک را به همراه خود داشته و نزدیکان و رفقا از این خاک باخبر بودند لذا بعد از سفر وی به پاریس، این خاک را به یکی از دوستان خود می سپارد که عیسی خان بعد از مدتی در پاریس از دنیا می رود و در همان جا نیز دفن می گردد.
این خاک درحال حاضر در موزه نگه داری می شود.
زنده یاد مرحوم استاد عیسی بهادری را یکی از ‏نوپردازان هنر صنعت فرش می دانند که حرکات نوینی ‏را در فرش ایران بنیان نهاد.
ایشان پس ازتحصیلات مقدماتی و آشنایی با طراحی فرش در اراک مدتی در روستای خود به کار طراحی نقشه فرش اشتغال داشت.
سپس وارد مدرسه کمال الملک شد و اصول نقاشی و طبیعت سازی را نزد استاد اسماعیل آشتیانی آموخت و پس ازآن با استاد طاهرزاده بهزاد همکاری داشت و آموزه های ارزشمندی آموخت.
به علت علاقه به اصفهان و مرکزیت هنرهای سنتی دراین شهر برای الگوبرداری ازگچبریها و نقاشی های بناهای تاریخی سفرهای پژوهشی به این شهر داشت .در سال 1315شمسی سرپرستی هنرستان جدید التاسیس هنرهای زیبای اصفهان را پذیرفت و بیش ازسی سال ریاست آن را برعهده داشت وی با اعتقاد به مبانی ‏ارزشمند هنرهای ایران در اعتلای آنها در عصر حاضر به ‏شدت تلاش می نمود.
زندگی هنری به نسبت کوتاه وی، ‏برکات بسیاری برای هنر سنتی معاصر ایران داشت. ‏عمر پربرکت این استاد فرزانه صرف شاگردانی شد که ‏اینک خود اساتیدی توانمند و تاثیر گذارند. که ازبرجسته ترین آنها استادعباسعلی پورصفا، استاد جوادرستم شیرازی ، استاد محمودفرشچیان و استاد امیرهوشنگ جزی زاده را می توان نام برد. و شاگردان بسیاری را تربیت نمود که هر یک از نام آوران عرصه هنرنگارگری و طراحی سنتی ایران در دوره معاصر می باشند. طراحی ‏های استادانه ایشان که تعدادی از آنها زینت بخش موزه ‏های ایران است.
راه نوینی در طراحی قالی باز نمود ‏که درهنرمندان پس از ایشان تاثیر بسیاری بجا گذاشت. ‏وی با استفاده ی هنرمندانه از آموخته های خود به ‏طرز حیرت آوری گلها و برگهای ختایی و اسلیمی را در‏قالی بکار گرفته است. قدرت تخیل بی مانند و قلم ‏ماهرانه او مفاهیم عرفانی و نمادین را در پیچش ‏گلها ، برگ ها و موتیف های سنتی به طرز خارق العاد ه ای ‏ظاهرنموده است.

استاد عیسی بهادری هنرمندی آشنا به مبانی هنر ایران وجهان بود او با نقشمایه های سنتی و پای بندی به اصول ومبانی هنرایران دست به ابتکار و نوآوری زد و با ترکیب عناصر اسلیمی وختایی وغیره نقش هایی بدیع وتازه با مضامین عرفانی ، فلسفی و اسطوره ای طراحی نمود که در تاریخ هنر طراحی فرش بی سابقه است و برای اولین بار در سال 1338در اصفهان پرتره بافی به شیوه نقاشی را اجرا نمود. او نقاش طبیعت ساز،نگارگر، طراح کاشی ،معرق چوب ،خاتم ،قلم زنی و سایر هنرهای سنتی ایران بود که از نظر خلاقیت و نوآوری در طراحی فرش سرآمد طراحان معاصر به شمار می رود از آثار ماندگار وی در طراحی فرش می توان به طرح بشریت ،شکارچرخ ،ستاره دریایی،تنازع بقا ،تشعیر و پروانه ها و مجلس ابن سینااز این جهت هیچ یک ازآثارش شبیه به هم نیست. استاد را می توان یکی ازبزرگترین احیاءکنندگان هنرهای سنتی ایران بشمار آورد.
او موفق به دریافت نشان های متعدد از جمله مدال هنر از نمایشگاه کالای ایران، دیپلم دنور و مدال طلاا ازنمایشگاه جهانی بروکسل و نشان علم و هنر از طرف دولت فرانسه گردید استاد عیسی بهادری در سال 1365در پاریس درگذشت و درگورستان پرلاشز پاریس به خاک سپرده شد

طراحی فرش استاد عیسی خان بهادری که در موزه لوور پاریس نگه داری می شود.

 

 حضور رئیس مرکز ملی فرش ایران در زادگاه استاد عیسی خان بهادری در دهکده آقچه کهریز بخش میلاجرد

 

 

 

 

 

 انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir