رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

از مراسم چهارشنبه سوری تا عید نوروز قدیم

نمایش خبر : 3088 | تاریخ انتشار : 24 اسفند 1395

به گزارش سلام کمیجان، یکی از آئین های سالانه و دیرینه ی ایرانیان چهارشنبه سوری یا به عبارت ترکی "کوله چارشنبه" است، در ایران آخرین سه شنبه سال شمسی را با بر افروختن آتش و پریدن از روی آن به استقبال نوروز می روند.

 

اما این مراسم و جشن در شهرهای ایران به طرق مختلف صورت می گیرد و با توجه به آداب و رسوم و فرهنگ مردم هر شهر متغیر است، برای آشنایی بیشتر با این مراسم به سراغ تعدادی از مردم رفتیم و از نحوه ی اجرای این مراسم در شهرستان کمیجان در سال های گذشته پرسیدیم.

 

آقای جلولی عید نوروز را تلفیقی از مراسم چهارشنبه سوری، لحظه تحویل سال و سیزده بدر دانست و گفت: در مراسم چهارشنبه سوری هر کس در بلندترین نقطه پشت بام خانه خود بوته و وَرَک جمع می کرد و قبل از روشن کردن آنها اول به سراغ کسانی می رفتند که فردی در خانواده او فوت شده، اول در پشت بام او آتش روشن می کردند و بعد از سر سلامتی به خانه خود آمده و در پشت بام خود آتش روشن میکردند و از روی آن می پریدند.

 

 

 

بعد از پریدن اهل خانه از روی آتش و با توجه به اینکه اکثراً صاحب تفنگهای برنو -سه تیر و پنج تیر- بودند، شروع به تیر اندازی هوایی می کردند که معمولاً تا دو ساعت طول می کشید و جبهه و جنگ را تداعی می کرد.

 

در موقع پریدن از روی آتش بچه ها با زبان شیرین ترکی می گفتند سَنی قیرمیزی مَنّن و مَنیم سارُم سَنُن(زردی من از تو، سرخی تو از من) و کم کم آتش ها خاموش و تفنگها از سر و صدا می افتادند، همچنین برخی این شعر را می خواندند "شر گدسین، خیر گلسین" یعنی انشاالله خیر و سلامتی بیاید و بلا و شر از ما دور باشد.

روز عید با توجه به اینکه از بیست روز قبل شروع به خانه تکانی و پختن فتیر و اگیردَگ(نوعی شیرینی محلی که با روغن سرخ می شود) کرده بوند و خرید آبنبات و خرما و نخودچی از شهر و قاطی کردن کشمش سبز و رنگ کردن تخم مرغ ها که بسیار مورد توجه دید و بازدید کنندگان بود، سفره را می آراستند و علاوه بر این وقتی بازدید کنندگان وارد می شدند و به همدیگر عید را تبریک می گفتند به تعداد افراد یک بشقاب بزرگ تخم مرغ، باسلوق و فتیر و اگیردک داخل مجمعی قرار می دادند و جلوی بازدید کنندگان داخل سفره قرار می دادند.

 

میهمانان بعد از اینکه پذیرایی می شدند، یک نفر از آنها بیرامیز مبارک(عیدتان مبارک) می گفت و بقیه هم به دنبال آن همین عبارت را تکرار می کردند و هر کس به عنوان عیدی یک تخم مرغ رنگی از سفره برمی داشت، در کوچه ها هم تخم مرغ بازی در بین جوانها رواج داشت به این صورت که یک نفر تخم مرغ را در مشت خود نگه می داشت و فرد دیگری با سر تخم مرغش به تخم مرغ دیگری ضربه می زد، تخم مرغ هر کسی که می شکست بازنده بود و بایستی تخم مرغش را به فرد برنده می داد. البته بسیار مشاهده می شد که موقع انتخاب تخم مرغ عیدی با زدن تخم مرغ به دندان های جلو مقاومت آن را تست کرده و محکم ترین تخم مرغ را برای خود انتخاب می کردند.

 

دید و بازدید ها معمولاً تا سیزده بدر طول می کشید و روز سیزده بدر، بزرگ و کوچک پیر و جوان خانوادگی سفره نان و غذا و تعداد زیادی تخم مرغ آب پز و سماور به طرف باغها و یونجه زارها و بالای قلعه تپه و تا دوردستها می رفتند و جوانها به انواع بازیها از جمله "آتولما قریش"(پرش از روی هم) – قلعه قلعه و ... مشغول می شدند و تا نزدیک غروب سرگرم بودند و عده ای هم با نی و دف به رقص محلی می پرداختند و خود را سرگرم می کردند.

 

 

بزرگترها هم بعد از خوردن نهار و چای به تماشای جوانها می پرداختند و نزدیک غروب هم همه به طرف خانه هایشان حرکت کرده و با انگیزه ایی بسیار سال کاری خود را آغاز می کردند.

 

انتهای پیام/ع

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir