رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

کمیجان

کُمِیجان شهری است در بخش مرکزی شهرستان کمیجان استان مرکزی ایران. شهرستان کمیجان در شمال غربی استان مرکزی واقع شده‌است که با اراک مرکز استان ۹۵ کیلومتر فاصله دارد. مردم شهرستان کمیجان در روستاها و مرکز شهرستان آن آذری بوده و به زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند. این شهرستان از نظر آب و هوایی منطقه‌ای بکر به حساب می‌آید و جایگاه خوبی برای زندگی و گردشگری است. و دارای دانشگاه آزاد و پیام نور می‌باشد. اکثر مردم این شهر کشاورز می‌باشند. این شهر جاذبه‌هایی مانند بازار، قلعه خاندان بهادری، و خانه شاعر معروف فخرالدین عراقی می‌باشد. از جاذبه تاریخی مانند تپه چرگزی باغ‌های حسن آباد و شیخ دیل، محمود بلاغی، قوش دره و... می‌باشد

 

محله‌های کمیجان


    قلعه

کمیجان از محله قلعه
کمیجان محله قلعه با نمای زیبای کوه وفس

        محله قلعه بالاترین نقطه این شهر حساب می‌شود و از نظر بافت شهری محله‌ایی قدیمی می‌باشد که به بام کمیجان معروف است.
        محله گل ایچی

که مسجد جامع فعلی در ان محل بنا شده است و از محله های قدیمی محسوب میشود

    کهنه قلعه
        این محله بین محله ی نجارلار و نزدیک به چهار راه مهدیه از سمت خیابان 16 متری انقلاب قرار دارد که یکی از محله های قدیمی کمیجان محسوب میشود.در این محل مسجدی به نام مسجد صاحب الزمان قرار دارد که آن مسجد هم از مسجد های قدیمی و بزرگ کمیجان به حساب می آید که اکنون محل برقراری نماز جمعه نیز هست.
    یوخاره حاصار(علیا محله)
        این محله دارای یک یخچال قدیمی زیر زمینی بالای ۱۰۰سال قدمت تاریخی می‌باشد که در ملک اقای حاج امان الله کمیجانی وجود دارد و هنوز از آن برای نگهداری بعضی از مواد غذایی مانند ترشیجات استفاده می شود این یخچال به دستور میرزااصغردفتردار عاصم السلطنه ساخته شده است.(وهنوز پابرجااست)
    عیسی آّباد سویه (محله سراب)
        بزرگترین محله کمیجان می‌باشد و این محله در مرکزی ترین نقطه شهر است این محله به خاطر شریک بودن آب با محله عیسی آباد به عیسی آباد سویه نام گرفت که از نام قدیمی این محله‌است و اکنون به محله سراب معروف است. جنوب این محله به باغ‌های این محله ختم می‌شود که آشاقه باغلار نام برده می‌شود و ساکنین این محله علاوه بر این باغ‌ها در منطقه حسن آباد نیز باغ دارند.
    نجارلار
        این محله بین محله کهنه قلعه و یوخاره حاصار (علیا محله) قرار دارد. که امروزه کمتر از این محله در کمیجان نام برده می‌شود در گذشته نجارها در این محله زندگی می‌کردند.
    علی قلی بک
        استخر قنات علیقلی بگ که از دامنه غربی دشت حسن آباد منشاء می‌گرفت در این محله قرارداشت و آب آن پس از جمع شدن در استخر، دشت عیسی آباد را آبیاری می‌کرد و این محله را به همین نام نهاده‌اند. این محله در حدفاصل عیسی آباد و کمیجان قرار داشت و در اتصال ایندو نقش مهمی ایفا کرده‌است.
    عیسی آباد
        عیسی آباد در اصل از کمیجان جدا و در غرب آن واقع بود ولی با توجه به فاصله بسیار کم، بمرور با ساخت و ساز اماکن مسکونی و تجاری به کمیجان متصل گردیده و بیکی از محلات بزرگ کمیجان تبدیل گردید.
    انار
        انار در اصل از کمیجان، جدا و در شرق آن واقع بود ولی با توجه به فاصله بسیار کم، بمرور با ساخت و ساز اماکن مسکونی و تجاری به کمیجان متصل گردیده و به یکی از محلات بزرگ کمیجان تبدیل گردید. ورودی شهر کمیجان این محله می‌باشد این محله یکی از محله‌های بزرگ این شهر است.(دانشگاه های آزاد و پیام نور، بیمارستان، اداره راه و ترابری و اداره آب های زیر زمینی در این محله قرار دارد)
    گول اوسته
        در زمان‌های قدیم، قنات بزرگ کمیجان و استخر(گول)آن در این محله قرار داشت و اطراف و اکناف این استخر(گول) را گول‌اوسته یعنی بالای استخر می‌گفتند. این منطقه، خوش آب و هوا ترین محله کمیجان می‌باشد که اکثر خانه‌های این محله درون باغ‌های ساکنین می‌باشد، این محله از محله‌های قدیمی بوده و قلعه قدیمی در این محله قرار دارد که به موزه شهر تبدیل شده است.
    هفتاد دستگاه (شهرک فرهنگیان)
    پنجاه دستگاه
    زاوا (شهرک گلستان)

کمیجان از شهرک گلستان با نمای کوه وفس

    بیست دستگاه
    حسن آباد
    شهرک نیروی انتظامی
    شهرک مسکن مهر

 

 

صنایع دستی

 

صنایع دستی کمیجان:!

 • قالی
 • گیوه
  • هم در وفس بافته می‌شود و هم در کمیجان
 • لواشین
  • لواشین توسط نجارهای ماهر کمیجان ساخته می شده که در فصل‌های زمستان که کشاورزی نبوده مشغول به ساخت لواشین می‌شدند و در تابستان آنها را می‌فروختند

آب و هوا

اقلیم شهر کمیجان در جنوب و غرب از منطقه سرد همدان تاثیر گرفته و در جنوب به جهت وجود دشت‌های هموار صفه از هوای خنک تری بهره مند است. آب و هوای کمیجان به طور کلی معتدل و خشک است و مقدار بارش باران و برف به نسبتا خوب است. حداکثر درجه حرارت در تابستان ۲۵ درجه سانتی گراد است که تابستانهایی خنک را می‌سازد.

 

دانشگاه آزاد کمیجان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کمیجان تحت پوشش دانشگاه آزاد واحد اراک در بهمن ۱۳۸۲ کار خود را آغاز کرد. هم اکنون با تصویب گسترش پروژه و با امتیاز ۱۳۵۰۰ میلیون ریال در زمینی به مساحت ۵/۳۲ هکتار فاز اول ساخت و ساز این دانشگاه آغاز شده و در فاز اول ۴۷۰۰ مترمربع فضای آموزشی در ۱۲ واحد ساختمان در حال اجراست. این دانشگاه در حال حاضر ۳۱۰ نفر در رشته‌های: کاردانی پیوسته کامپیوتر - الکترونیک و حسابداری و کاردانی ناپیوسته و کارشناسی حسابداری دانشجو پذیرفته که پس از اجرای فاز اول، رشته‌های حقوق - بازرگانی - الکتروتکنیک و عمران و کاردانی ناپیوسته کامپیوتر اضافه خواهد شد و در آینده تعداد رشته‌ها به ۳۰ رشته و همچنین تعداد دانشجوهای پذیرفته شده پس از اجرای فاز اول به ۱۰۰۰ نفر و در آینده به ۳۰۰۰ نفر خواهد رسید.

 

دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور واحد کمیجان در شهریور ۱۳۸۵ با پذیرش ۲۶۵ نفر دانشجو در رشته‌های حقوق - مدیریت بازرگانی - ادبیات فارسی - الهیات - علوم اجتماعی - مهندسی رایانه فعالیت خود را آغاز کرد. در طرح توسعه این دانشگاه با اختصاص زمینی به مساحت ۷ هکتار و ۲۳۰۰ مترمربع زیربنا در محله عیسی‌آباد تعداد دانشجوهای پذیرفته شده به ۲۰۰۰ نفر هم خواهد رسید. دانشگاه پیام نور کمیجان در ۸۵ کار خود را در رشته‌های حساب داری، کامپیوتر، حقوق آغاز کرد

 

کتابخانه

 • کتابخانه فخرالدین عراقی

این کتابخانه در سال ۷۶ با ۱۲۰۰ کتاب در کمیجان تاسیس شد. کتابخانه فخرالدین عراقی هدف اصلی خود را گسترش فرهنگ خواندن را در بین گروه‌های سنی کودک و نوجوان و جوانان می دانند. اهداف کتالخانه فخرالدین عراقی

 • ایجاد زمینه‌های علاقه مند کردن کودکان، نوجوانان، والدین و مربیان به مطالعه.
 • ایجاد کتابخانه و مرکز اطلاع رسانی خود جوش برای ترویج خواندن در روستاهای این شهرستان.
 • ارتباط با دانش آموزان و معلمان در جهت رشد فرهنگ کتابخوانی.
 • برگزاری کارگاه‌های ترویج خواندن برای والدین، مربیان، معلمان و علاقه مندان به فعالیت‌های فرهنگی.
 • جمع آوری کتابهای مناسب و منابع مربوط به خواندن، از همه نهادهای دولتی و غیر دولتی مربوط به کتاب و کتابخوانی و خیرین و... ، سازماندهی آنها

کتابخانه دانشگاه آزاد

این کتابخانه در دانشگاه آزاد واحد کمیجان برای استفاده دانشجویانی که در این دانشگاه درس می‌خوانند می باشد. این کتابخانه شامل کتابهای:

  • گروه آموزشی فنی مهندسی
  • گروه آموزش کشاورزی و منابع طبیعی
  • گروه آموزشی علوم پایه
  • گروه آموزشی علوم انسانی

خانه معلم

خانه معلم در مرکز شهر واقع شده که روبروی مدرسه ۱۷ شهریور قدیم ساخته شده بد که معلمانی که از اراک برای تدریس به کمیجان می‌آمدند در این مکان استراحت می‌کردند

بیمارستان امام علی(ع)

بیمارستان امام علی (ع)کمیجان یکی از بیمارستانهای عمومی و تابعه دانشگاه علوم پزشکی اراک می‌باشد که منظور تشخیص و درمان بیماران ایجاد شده‌است. این مرکز دارای بخشهای اورژانس، اطفال و نوزادان وداخلی و تسهیلات زایمانی می‌باشد و در قسمتهای دیالیز، دندانپزشکی، روانپزشکی و تغذیه نیز به خدمات می‌پردازد. همچنین این بیمارستان دارای بخشهای پاراکلینیکی، داروخانه، رادیولوژی و آزمایشگاه این مرکز تمام مناطق شهرستان و برخی از شهرهای مجاور را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. پروژه ساخت این بیمارستان بدست یکی از خیرین این شهرستان به نام حاج سلیمان اناری در تاریخ ۳۱/۴/۷۶ آغاز و در ۳۱/۶/۷۸ به پایان رسید. در سال ۱۳۸۱ با افتتاح بخش اورژانس به بهرهبرداری رسید و در آبان ماه ۱۳۸۸ از بخشهای اطفال و داخلی نیز بهره برداری شد.

این مرکز در زمینی به مساحت ۷۰۰۰ متر مربع و در زیر بنای ۳۲۷۰ متر مربع در دو طبقه واقع در خیابان شهید بهشتی کمیجان قرار دارد که دارای ۳۶ تخت مصوب درقالب ۶۶ پست سازمانی می‌باشد. درطبقه اول (همکف):بخشهای اورژانس با مساحت ۹۰ متر مربع و ۷ تخت فعال، بخش دیالیز با ۱۷۰و ۴ تخت فعال و بخش پاراکلینیکی آزمایشگاه داروخانه و رادیو لوژی قرار دارد. همچنین واحد پذیرش. نگهبانی، انبار دارویی و درمانگاه‌های سرپایی داخلی، اطفال، عمومی، روانپزشک، دندانپزشک و کارشناس تغذیه نیز وجود دارد.

در طبقه دوم ساختمان واحد مدیریت، تسهیلات زایمانی، بخشهای بستری و اطفال آمار و مدارک پزشکی و نماز خانه وجود دارد.

این مرکز دارای ۴ پزشک عمومی ۳ پزشک متخصص(داخلی، اطفال، روانپزشک)و ۲ دندانپزشک و دکتر داروساز،۱ کارشناس تغذیه،۱۳ کادر پرستاری،۴نفر ماما ۲ نفر کارشناس مدارک پزشکی ۲ نفر متصدی داروخانه ۱ نفر کارشناس مددکاری ۴ نفر کادر آزمایشگاه (۳نفر کارشناس ا نفر متصدی)۲ نفر کاردان رادیولوژی بیمارستان مجهز به ۴ دستگاه آمبولانس نیز می‌باشد.

 

درمانگاه

این درمانگاه در سال ۳۸ در کمیجان ساخته شد و در این درمانگاه دکتر لقمانی اولین پزشکی بود که در این در مانگاه مشغول به طبابت شد و پزشکان هندی و پاکستانی نیز در این درمانگاه به مداوای بیماران می‌پرداختند. این درمانگاه در ابتدای خ امام خمینی واقع است و از یک طرف نیز به بازار کمیجان می‌خورد که اکنون خ شهید حجازی می‌باشد. این درمانگاه همکنون زیر نظر بیمارستان امام علی (ع) کمیجان است. و مشاوره‌های پزشکی نیز در این درمانگاه صورت می‌پذیرد.

 

مسیرهای ارتباطی

مشاهیر کمیجان

 • فخرالدین عراقی
 • شیخ شهاب‌الدین عراقی
 • مهندس سالار مرادى ازاد
 • آدور بادور
 • ابراهیم خان عاصم السلطنه
 • میرزا اصغر رجیل
 • حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ رضا ضیغمی
 • حاج آقاجانی
 • ملافرج
 • ابراهیم سلطانی
 • * منوچهرخان پزشکی
 • آشیخ عبدالنبی عراقی
 • آقای حاج زین‌العابدین ملیحی همدانی
 • آیت الله محمد شماعی همدانی
 • دکتر ابوالقاسم مرادى آزاد
 • * عیسی خان بهادری عیسی بهادری
 • دکتر اکبرخان بهادری
 • دکتر جهانشالو
 • دکتر ناصر محمدخواه
 • روح الله یزدى فر
 • حجت الله کمیجانی خبرنگار واحد مرکزی
 • دکتر علی صمدی
 • آقای حاج شیخ علی اصغر کمیجانی

آداب و رسوم

 • چهارشنبه آخر سال

۱.در این روز مردم آتش روشن می کنند و دور اتش جمع می شوند و از روی آتش می پرند (زردی من از تو سرخی تو از من) می گویند و اکثرا این آتش روشن می ماند تا صبح فردا که قبل از طلوع آفتاب آن را خاموش می کنند و از خداوند متعال درخواست دارند که کلیه بلاها از خانواده آنها دور شود و سال خوب و خوشی داشته باشند.
۲. مردم در این روز همسایه های خود را دعوت می کنند و کوزه ای را انتخاب می کنند و درون آن را از آب پر می کنند و هر کدام از همسایه ها نشانی را درون آن کوزه می اندازند و در آن را می پوشانند و هنگامی که در آن را می گشایند یک دختری را مانند عروس درست می کنند و از او می خواهند دست درون کوزه کند و نشان هر کسی را در آورد هنگامی که نشانی را در می آورد یک شعر زیبا خوانده می شود که نشان دهنده سال پر برکت برای آن خانواده می باشد و مقداری از آب آن را بر سر آن دختر و دختران مجرد می ریزند تا سال آینده بخت آنها باز شود و به خانه بخت روند.

 

شال اندازی

مراسم شال اندازی روز اول عید برگزار می شود و به در خانه ها می روند و از دوستان و آشنایان درخواست دارند که پارچه ای که به آنها داده می شود را پر کنند و به آنها بدهد (معمولاً: تخمه آجیل پول سکه و ...) به آنها می دهند که نشان از دست خیر آنها می باشد.

 

روز طبیعت (۱۳ فروردین)

 

. رسم به اینکه در دور چاه ها که به صورت تپه ای در آمده است موتور و دوچرخه سواران دور آن می چرخند و به نوعی باعث تفریح آنها می شود و مردم کنار آنها نگاه می کنند و لذت می برند ( شبیه دیوار مرگ) که به زبان محلی دولان پیچ پیچ معروف است.
۲. در این روز که معمولا عصر ۱۳ فروردین انجام می گیرد افراد برای مسابقه سنگ اندازی به بیابان می روند و در مسابقه سنگ اندازی شرکت می کنند و بدین صورت است که به صف می ایستند و یک نفر به عنوان داور بیشترین یرد سنگ را نشان می دهد تا برنده معلوم شود(که معمولا تا شب به طول می انجامد).

 

باغ‌های کمیجان

یکی از دلایل سر سبز بودن کمیجان باغ‌هایی می‌باشد که دور تا دور شهر را پوشانده‌است. باغهای این شهر اکثرا تاکستان انگور، درخت زرد آلو، هلو، بادام، گردو و... می‌باشد. باغهای کمیجان به شرح زیر است:

 • باغ های ظهیر آباد
 • باغ‌های حسن آباد
 • باغ‌های محله سراب(آشاغه باغلار)
 • باغ‌های محله گل ایچه (آق گنبد)
 • باغ‌های انار(یوخاره باغلار - قانّه باغ - قارا آغاشله باغ - آشاغه باغلار)
 • باغ‌های عیسی آباد
 • باغ‌های محله بالا
 • باغ‌های زادق آباد
 • باغ‌های محله قلعه
 • باغهای محله یوخاره حاصار(علیا محله)

صنعت

شهرک صنعتی کمیجان در ۵ کیلو متر ی جاده همدان واقع است. که یکی از قطب‌های کوچک صنعتی به شمار می‌رود. و این قطب صنعتی پتانسیل شرکت‌های بزرگ را در خود دارد. شرکت‌هایی در این شهر صنعتی مشغول به کاراند:

    شرکت صنایع شیر دهکده کمیجان (آلتیش)
    شرکت دانه‌های کلزا و الوفه
    کارخانه سنگ آغ داش
    کارخانه آسفالت شهرداری
        در دست احداث
    شرکت لوله و شیلگ سازی
    شرکت لاستیک و پلاستیک
    شرکت‌های ریخته گری و نورد
    شرکت‌های...

منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir