رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

کاهش 17 درصدی ارزش پول ملی در چند روز اخیر/ جهانگیری: مردم نباید نسبت به افزایش قیمت ارز و تورم نگران باشند

نمایش خبر : 474 | تاریخ انتشار : 9 دی 1395
به گزارش سلام کمیجان به نقل از سرویس اقتصاد مشرق یکسالگی اجرای برجام نزدیک می‌شویم و این روزها دولتی‌ها و مذاکره‌کنندگان هم رفته‌رفته به اشتباهات خود در مواجهه با دشمن اذعان می‌کنند.
 
اشتباهاتی که عمدتا از جنس عجله در اتمام مذاکرات بود و باعث شد مسایل به طور دقیق بررسی نشود و تیم مذاکره کننده از برخی خطوط قرمز تعیین شده عدول کند و به وعده‌های دشمن دل خوش کند.
 
علاوه بر این، بدعهدی طرف مقابل هم موجب شد دولت یازدهم عملا نتواند دستاورد مدنظر خود را از مذاکرات برداشت کند. اذعان ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی موید این موضوع است.
 
سیف، در این رابطه طی مصاحبه‌ای با تلویزیون بلومبرگ به توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 موسوم به برجام اشاره کرد و گفت: تا کنون برجام، «تقریباً هیچ» دستاورد اقتصادی برای تهران در بر نداشته است.
 
 مقایسه شرایط کلی اقتصاد ایران با وعده هایی هم که روحانی در ازای اجرای برجام به مردم داده بود هم می‌تواند سند دیگری بر اشتباه محاسباتی دولت در امیدواری به وعده دشمن و سپردن شکوفایی اقتصاد ایران به خارجی‌ها است.
 
تاثیرات منفی دلخوشی به کمک‌ دشمن برای بهبود شرایط، این روزها با افزایش جهشی قیمت دلار، طلا و سکه برای عموم مردم ملموس تر شده و مردمی که به وعده‌های دولت برای کاهش نرخ ارز امیدوار بودند این روزها با مشاهده واقعیات اقتصادی، به منتقدان جدی سیاست های اقتصادی دولت روحانی تبدیل شده‌اند.
 
 بازار طلا و سکه هم در این میان حال خوشی ندارد و در مدار صعودی در حال حرکت است بطوریکه دیروز قیمت هرقطعه سکه تمام بهار آزادی رشد 36 هزار تومانی را تجربه کرد که دور از انتظار بود.
 
 در ادامه به بررسی روند افزایش قیمت سه قلم عمده و تاثیر گذار بر اقتصاد در بازه های زمانی روز امضای توافق هسته ای(23 تیر 94) روز تصویب در مجلس(27 مهر 94) و روز اجرای توافق(27 دی 94) می‌پردازیم.
 
 سکه و رشد 235 هزار تومانی
 
طبق بررسی روند بازار ، در روز 23 تیر 94 که مصادف با روز امضای توافق هسته ای میان ایران و کشور دیگر بود،‌ قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در این روز به مبلغ 890 هزار تومان معامله شد. این مقدار در معاملات امروز به یک میلیون و 125 هزار تومان رسید.
 
رشد 22 درصدی قیمت طلا

روز تصویب برجام در مجلس(27مهر 94)، قیمت هر گرم طلای 18 عیار در بازار، اندکی بیش از 95400 تومان بود. در معاملات امروز هر گرم طلا با رقمی بیش از 116هزار و 300 تومان به فروش رسید.
 
صعود 23 درصدی قیمت دلار
 
بازار ارز هم همانند دیگر موارد در این مدت نتوانست انتظارات مردم را برآورده کند و علی‌رغم این که مقدار زیادی از پول‌های بلوکه شده ایران، در این مدت به کشور بازگشت اما دلار روند صعودی خود را حفظ کرد و روز بروز بر قیمت کالاهای وارداتی افزوده شد.
 
 برای نمونه در روز اجرای سند برجام توسط دولت(27 دی 94) هر دلار در بازار آزاد با قیمت 3624 تومان معامله شده بود. رقمی که این روزها وارد مدار 4150 تومانی شد و رکورد گرانترین دلار تاریخ ایران را ثبت کرد. طبق گزارش ها در چند روز گذشته،‌ ارزش دارایی مردم به واسطه افزایش قیمت دلار،‌ حداقل 17 درصد کاهش داشته است.
 
در جدول زیر،‌به بررسی تفضیلی میزان افزایش قیمت طلا ، سکه و ارز در دوران پس از برجام خواهیم پرداخت.
 
«تقریبا هیچ» درست بود/
 آنچه در این میان به نظر می‌رسد، دستپاچگی دولت و نداشتن برنامه درست و منطقی برای مهار این جهش های اقتصادی است. به عنوان نمونه نوبخت سخنگوی دولت در رابطه با افزایش قیمت دلار، عامل این جهش قیمتی را جو روانی می‌داند. وی البته برای کاهش قیمت ارز هم ابراز امیدواری کرد. 
 
جهانگیری، معاون اول دولت روحانی هم دیروز با اشاره به افزایش قیمت‌های اخیر در بازار گفت: مردم وقتی به دولتمردان اعتماد دارند می دانند که نباید نسبت به قیمت ارز، کالا و تورم به وجود آمده نگران باشند.
 
دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir