رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

شرايط نگهدارى و بهترين غذاى ماهى قرمز چيست؟

نمایش خبر : 3689 | تاریخ انتشار : 28 اسفند 1396

به گزارش سلام کمیجان؛به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛هرساله با نزدیک شدن به پایان سال بنا به آداب و سنن ایرانیان، فروش ماهی قرمز نیز آغاز می‌شود. اما متاسفانه به دلیل قیمت ارزان آن، اغلب توجه لازم به آن نمی‌شود.

دکتر نسترن شهبازیان، رئیس گروه بهداشت و بیماری‌های ماهیان دریایی و آبزیان زینتی دامپزشکی بیان کرد: اولین و مهم‌ترین موضوع در نگهداری از ماهی قرمز محل زندگی و سطح آب مصرفی اوست.

سطح آب در مقایسه با حجم آب اهمیت بیشتری دارد از طرفی ظرف نگهداری ماهی باید دهانه گشادی داشته باشد چرا که اگر تَنگ باشد تبادل اکسیژن با محیط کاهش یافته و مسلما ماهی دچار مشکل می‌شود بنابراین در انتخاب تُنگ ماهی دقت داشته باشید.

وی در ادامه افزود: به ازای هر ماهی باید دو و نیم لیتر آب برایش در نظر گرفت، از نظر دمایی نیز بهترین دما ۲۵ درجه سانتی گراد است. دقت داشته باشید تُنگ ماهی را در کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی نگذارید، معمولا ظرف ماهی را در مکانی قرار می‌دهند که دارای دمای ثابت بوده و همچنین در معرض نور مستقیم خورشید نباشد.

شهبازیان متذکر شد: از نظر تغذیه‌ای ماهی‌های قرمز، ماهی‌هایی هستند که غذایشان را کربوهیدرات‌ها تشکیل داده است بنابراین غذایی را برای این گونه‌ها در نظر بگیرید که دارای کربوهیدرات فراوان باشد.

بهترین غذا برای ماهی‌های قرمز، خوراکی‌های کارخانه‌ای هستند که مخصوص کپور ماهی‌ها تهیه می‌شود. البته استفاده از نان هم بسیار رایج است که توصیه می‌شود به صورت مداوم از آن برای غذا دهی استفاده نشود چرا که بدن ماهی به ویتامین‌های دیگر هم نیاز دارد.

به گفته رئیس گروه بیماری‌های آبزیان زینتی دامپزشکی ۲ وعده در روز برای غذا دهی این دسته از ماهی‌ها کفایت می‌کند.

وی تعویض آب تُنگ را موضوع مهمی دانست و گفت: تعویض آب تُنگ ماهی بستگی به کِدری، رنگ و بوی آب دارد. افراد دقت داشته باشند از آبی استفاده کنند که فاقد کلر باشد. همچنین تعویض سریع آب ماهی باعث ایجاد استرس درون ماهی می‌شود

شهبازیان هشدار داد: افرادی که بر این باورند نگهداری ماهی در یخچال ایده خوبی برای زنده نگه داشتن حیوان است به شدت در اشتباه هستند.

هنگامی که ماهی را در یخچال می‌گذارید دمای آب کاهش پیدا کرده و همین اقدام باعث محدود شدن فعالیت‌های معمول ماهی میگردد و به عبارتی نیاز ماهی به انرژی و غذا به صفر می‌رسد لذا تاکید می‌شود خانواده‌ها به هیچ عنوان این کار را انجام ندهند، زیرا ماهی با این کار بهبود پیدا نکرده بلکه تنها به حالت سکون در می‌آید. ناگفته نماند این شوک حرارتی نیز بی شک باعث نابودی ماهی می‌شود.

رئیس گروه بیماری‌های آبزیان زینتی دامپزشکی اظهار داشت: پاشیدن نمک روی ماهی بی حال موضوع رایج دیگری است که برخی از افراد برای زنده نگه داشتن ماهی قرمزشان انجام می‌دهند.

نمک به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده، ضدباکتری، ضدقارچ، ضد انگل و ضد استرس برای ماهی‌ها استفاده می‌شود. نکته حائز اهمیت دلیل بی حالی ماهی ست، به عنوان مثال اگر دلیل بی حالی وجود باکتری در خون ماهی باشد نمک پاشیدن باعث بهبود حال ماهی بیمار نمی‌شود، اما می‌توان هفته‌ای یکبار ماهی را در آب نمک ضدعفونی کرد تا از ابتلا به بسیاری از بیماری در امان باشد.

وی خاطرنشان کرد: آبزیان در مقایسه با جانوران دیگر خطرات بسیار کمتری برای انسان دارد بدین معنا که بیماری‌های مشترک بین این دسته از ماهی‌ها با انسان اندک است با این حال توصیه می‌شود از تماس زیاد با ماهی خودداری کرده مخصوصا تماس مستقیم کودکان با ماهی یکی از دلایل مرگ سریع ماهی‌های قرمز است.

به گفته شهبازیان، برای جا به جایی و تعویض ماهی‌ها از تماس مستقیم دست با ماهی خودداری کرده و می‌توان با یک ملاقه یا توری این اقدام را انجام داد. ماهی قرمز به طور متوسط دارای طول عمری معادل ۶ تا ۷ سال است که حتی در صورت شرایط مناسب نگهداری تا ۲۰ سال نیز احتمال زنده ماندن آن وجود دارد.


انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir