رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

رعایت ۸ نکته‌‌ای که برای درمان بیماریها ضروری است

نمایش خبر : 2131 | تاریخ انتشار : 15 اسفند 1396

به گزارش سلام کمیجان؛به نقل از تسنیم؛‌ در طب ایرانی برای درمان و بهبودی اوضاع و احوال بیماران‌، رعایت نکات زیر جزو ملزومات ضروری و اساسی است لذا درمان بیماران و نیز سرعت درمانشان منوط به رعایت موارد زیر است‌:

ــ بیمار باید پرهیزات غذایی را رعایت کند؛ پرهیزات غذایی به‌عنوان مهمترین اصل از اصول درمان در طب سنتی به‌شمار می‌آید لذا به‌منظور درمان بهتر و تسریع در بهبودی بیمار‌، رعایت پرهیزات غذایی بسیار مهم است؛ چنانچه بیمار تمامی نکات لازم را رعایت کند اما توجهی به پرهیزات غذایی نداشته باشد درمان‌، آن طور که باید و شاید‌، جاری و ساری نخواهد شد.

ــ خواب خوب و کافی و استراحت کامل بیمار در درمان بیماران بسیار مؤثر است؛ بیماران باید ساعات خواب را طوری تنظیم کنند که اثرات درمانی داروها بیشتر و بیشتر شود؛ در چنین حالتی قوه مدبره بدن فرصت کافی برای پاکسازی اخلاط فاسد و کثیف و دفع بیشتر آنها پیدا کرده و روند درمان را تسریع می‌بخشد.

ــ رعایت بهداشت دهان و دندانها در همه زمانها خصوصاً از دوره کمون بیماری تا دوره نقاهت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ رعایت این نکته خصوصاً در بیمارانی که مبتلا به بیماریهای سیستم گوارشی هستند، حایز اهمیت است.

ــ حفظ آرامش و دوری از هرگونه استرس و اضطراب و نگرانی در سیر درمان بیمار بسیار مؤثر است؛ بهتر است که بیمار مثبت‌اندیش باشد، از فکر و خیالات منفی دوری کند و اجازه ندهد که افکار منفی به ذهنش رخنه کند.

ــ تحرک رمز سلامتی است ؛ توصیه و تأکید می‌شود که بیمار حداقل ۴۵ دقیقه در روز را به ورزش و انجام حرکات کششی اختصاص دهد؛ انجام این کار در روند درمان بیمار و خروج بیشتر سموم از بدنش بسیار مؤثر است.

ــ لازم و ضروری است که بیمار تمامی تدابیر درمانی تجویزشده طبیب معالجش را با دقت هرچه بیشتر انجام دهد و سهل‌انگاری نکند چون در صورت سهل‌انگاری‌، روند درمانی بیمار به تأخیر می‌افتد.

ــ لازم است که بیمار برای درمان بیماری‌اش از خداوند استمداد طلبد و از آن قدرت لایزال بخواهد که دردها و آلام جسمی و روانی‌اش را کفاره گناهانش قرار دهد و طلب مغفرت کند؛ این استمداد و استغفار در روند درمان بیمار بسیار مؤثر است و در طب ایرانی و طب اسلامی از جایگاه خاصی برخوردار بوده که در طب نوین و غربی جایگاهی ندارد.

ــ لازم است بیمار در همه رفتارها و در همه کارها جانب اعتدال را رعایت کند یعنی از زیاد خوردن یا کم خوردن، زیاد خوابیدن یا کم خوابیدن و ... واقعاً بپرهیزد.

حمزه سام دلیری؛ محقق و مدرس طب ایرانی

انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir