رسول اکرم(ص) : هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

صفحه ای "فان" ظرف دو ساعت جنجال رسانه‌ای به پا کرد/ حساب کاربری که پسر نزار زاکا را هم فریب داد+ عکس

نمایش خبر : 286 | تاریخ انتشار : 21 آذر 1396

به گزارش خبرنگار سلام کمیجان به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ طی 24 ساعت گذشته توئیتی در فضای مجازی منتسب به شهیندخت مولاوردی معاون سابق زنان در دولت منتشر شد که خطاب به یکی از بازیگران مخالف حضور زنان در ورزشگاه توهین های شدیدی را منتشر کرده بود.

اکانت توئیتر منتسب به مولاوردی در جواب توئیتی از مهناز افشار نوشته بود: «ممنونم مهناز جان، برخی انقدر حقیرند که در کنار مردان منقلب میشوند. متحیرم در  عرصه بازیگری چگونه دوام آورده اند. بهتر بود در همان اندرونی به کلفتی و سرویس دادن مشغول شوند.

این توئیت که اساساً مربوط به خانم مولاوردی نبوده به سرعت در فضای مجازی ریتوئیت شده و حتی برخی از کانال هایی که ممبرهای بالای 1 میلیون نفر دارند آن را بازنشر دادند.

کانال هواداران پرسپولیس هم در ابتدا این توئیت را منتشر کرد که بالغ بر 88 هزار بازدید در همان ساعت اولیه بازدید داشت هرچند این کانال از مخاطبان خود به جهت انتشار توئیت یک اکانت جعلی عذرخواهی کرد.

کانال منتسب به یاشار سلطانی هم در اشتباهی فاحش این توئیت را از زبان مولاوردی منتشر کرده و به راحتی دستخوش جریان شایعه در فضای مجازی شده است.

در ادامه این ماجرا یکی از بازیگران نیز که گفته می شد رابطه خوبی با سحر قریشی که مخالف حضور زنان در ورزشگاه بود، نداشته، در پستی اینستاگرامی نسبت به این موضوع واکنش نشان داد تا جایی که این پست در ابتدا هزاران لایک را نصیب خود کرد هرچند این بازیگر به سرعت این پست را حذف کرد.

سرعت انتشار و انتشار گسترده این توئیت جعلی باعث شد تا برخی از رسانه ها هم به سرعت گزارشی را در این زمینه آماده کرده و توهمات ذهنی خود را از میان زد و خورد ها و شایعات پرورش دهند.

سایت وابسته به یک کانال خبری که حدود ٢ میلیون عضو دارد، بر اساس این اکانت و اظهار نظر بهنوش بختیارب که بعدا حذف شد، گزارشی نوشته و مدعی شده است که دعوای سحر قریشی و بهنوش بختیاری علنی شده است! نکته جالب این است که این گزارش همچنان روی خروجی این سایت قرارداشته و هنوز حذف نشده است!

جنجال های این اکانت جعلی و توئیت منتسب به مولاوردی همچنان ادامه دارد و اگرچه برخی از کانال ها و شبکه های اجتماعی به سرعت این خبر را از روی خروجی های خود حذف کردند اما توئیت جعلی فردی ناشناس از زبان مولاوردی میلیون ها بار در رسانه ها و شبکه های مختلف دست به دست چرخیده و بازدید خورده است.

جنجال ها به داخل مرزها هم ختم نشد و حتی پسر نزار زاکا، جاسوس دو تابعیتی که در ایران دستگیر شد به گمان اصلی بودن این اکانت، خطاب به مولاوردی نکاتی در این صفحه گوشزد کرده است.

پسر نزار زاکا در پاسخ به سوال یکی از کاربران مبنی بر اینکه چرا از این جاسوس در امور زنان استفاده شده به گمان اینکه این اکانت متعلق به مولاوردی بوده نوشته است: پدر من برای شرکت در یک همایش دعوت شده و سپس دستگیر شده است که از این جهت باید ایرانی ها احساس شرمندگی کنند!

نکته قابل توجه، نامی است که این اکانت جعلی داشته و حتی این اکانت در هدر خود قید کرده است که فان بوده و مرتبط با معاون سابق امور زنان در دولت نیست؛ اما رسانه ها بی توجه به این موضوع توئیت جعلی را بازنشر دادند.

بررسی این موضوع هشداری است برای جامعه رسانه ای کشور که اسیر شایعات در فضای مجازی نشوند؛ یک اکانت جعلی که بیشتر از 300 دنبال کننده هم ندارد در کمتر از 12 ساعت جریانی را در فضای مجازی به راه انداخت که میلیون ها بازدید از آن شده و صدها نفر نسبت به آن واکنش داده اند.

با اندکی بررسی از سوی رسانه های بازنشر دهنده، جعلی بودن این اکانت و توئیت های منتسب به او مشخص می شد اما سرعت در این فضا باعث شد تا حقیقت اصلی در ماجرای توئیت مولاوردی همانند سایر حقایق در فضای مجازی قربانی شود.

فرهنگ کپی برداری در فضای مجازی بدون تحقیق در نهایت منجر به چنین اتفاقاتی می شود هرچند این موضوع بحران زا نبوده است اما در موقعیت های مشابه می تواند شرایط بحرانی را برای کشور به وجود آورد به ویژه که مخاطبان این شبکه های اجتماعی مبنا را بر صحت اخبار منتشر شده گذاشته اند.

سرعت در فضای مجازی از یک سو و عطش مخاطبان برای دریافت سریع اخبار به ویژه اخبار زرد در کنار رقابت کانال ها و شبکه های اجتماعی برای جذب مخاطب و افزایش عضو باعث شده است که مسائل مهمی نظیر صحت اخبار به حاشیه برود و اخبار زرد و شایعات با ضریب بیشتری در این فضا منتشر شوند.

در شبکه های مجازی معمولاً حساب های کاربری اصلی با داشتن یک تیک آبی از سایر حساب ها شناسایی می شوند اما بازهم مخاطبان این موضوع را نادیده می گیرند؛ به عنوان مثال حساب کاربری جعلی منتسب به احمدی نژاد در کمتر از چند ساعت 8 هزار دنبال کننده گرفت، این در حالی بود که این حساب دروغین بوده و فاقد تیک آبی رنگ بود.

از طرف دیگر رواج شبکه های اجتماعی غیر بومی و همچنین فعالیت مسئولان در فضای مجازی بدون توجه به آسیب ها و تهدیدهای آن در این شبکه مورد دیگری است که به انتشار گسترده این شایعه دامن زده است؛ در شرایطی که بسیاری از مسئولان از شبکه های اجتماعی خارجی و فیلتر شده استفاده کرده و درآنها حضور فعالی دارند، کاربران به راحتی به اکانت های منتسب به آنها اعتماد می کنند که در چنین شرایطی احتمال انتشار سخنان نادرست منتسب مسئولان بسیار زیاد است.

انتهیا پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
منشور اخبار
salamup.ir
telegram
nashrkhabar.ir