خودروسازان طرح‌های تبدیل خودرو را اختیاری کنند

مخاطبان خبرگزاری فارس از خودروسازان خواستند که طرح‌های تبدیل خودرو اختیاری شود و خودروسازان مشتریان را وادار به خرید خودروهایی مغایر با خودروهایی که متقاضیان در سامانه یکپارچه ثبت نام کرده‌اند، نکنند.

به گزارش سلام کمیجان؛به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس مخاطبان سامانه (فارس من) با ثبت پویشی با عنوان «طرح های تبدیل خودرو اختیاری شود» از طرح های تبدیل اجباری خودروسازان گلایه و عنوان کرده اند که اخیرا خودروسازان به متقاضیان خرید خودرو که در سامانه یکپارچه ثبت نام کرده اند، خودروهایی مغایر با خودروهای ثبت نامی آنها عرضه می کنند و به مشتریان برای خرید این خودروها فراخوان تکمیل وجه ارسال می کنند. 

آنها عنوان کرده اند اگرچه خودروسازان مدعی اند که هیچ اجباری در کار نیست و به مشتریان پیشنهاد می دهند که به جای خرید خودرو مورد تقاضایشان خودروی پیشنهادی  آنها را خریدار کنند اما در واقع این اقدام خودروسازان وادار کردن مشتریان به خرید خودرویی گران تر است. زیرا در صورت عدم تمایل مشتری به خودروی به اصصلاح پیشنهادی خودروساز، زمانی را برای عرضه خودروی ثبت نامی متقاضی را تعیین نمی کنند و به این ترتیب مشتری که ماه ها پس از ثبت نام در سامانه یکپارچه منتظر خرید خودرو بوده بلاتکلیف می شود و معلوم هم نیست که خودروساز بعدها خودرویی به این مشتری عرضه کند یا اینکه نوبت وی با عدم پذیرش پیشنهاد خودروساز باطل می شود. 

ثبت نام کنندگان این پویش از خودروسازان خواستند که طرح تبدیل خودرو اختیاری باشد و در صورت عدم تمایل مشتری خودروساز همان خودرویی که متقاضی در سامانه برای خرید آن ثبت نام کرده است به وی تحویل دهند. 

به گزارش فارس، همانطور که اشاره شد  ‌اخیرا خودروسازان‌ متقاضیان خرید خودرو در سامانه یکپارچه را وادار به خرید خودروهایی مغایر با خودروهای ثبت‌نامی در سامانه یکپارچه می‌کنند. 

به عنوان مثال شرکت ایران‌خودرو در فراخوانی به متقاضیان خرید رانا پلاس که قبلا در سامانه یکپارچه ثبت‌نام کرده بودند اعلام کرده که به جای این خودرو، رانا پلاس ارتقا یافته یا پژو ۲۰۷، با قیمت بالاتر تحویل بگیرند.

همچنین این خودروساز در فراخوانی دیگر به مشتریان خود که متقاضی تارا V1 بوده‌اند اعلام کرده به جای این خودرو برای خرید تارا V1 پلاس واریز وجه کنند (این خودروها به تازگی به عنوان خودرو جدید در شورای رقابت قیمت‌گذاری شده است).

دیگر خودروساز کشور، یعنی شرکت سایپا نیز، همسو با ایران‌خودرو، اخیرا همین رویکرد را دنبال کرده و به مشتریان خود که در سامانه یکپارچه برای خرید شاهین دنده‌ای (دستی) ثبت نام کرده بودند، اعلام کرده که برای خرید شاهین اتومات (که قیمت بالاتری دارد) تکمیل وجه کنند. 

البته خودروساز مدعی است ما مشتری را وادار یا اجبار به خرید خودرو نمی‌کنیم و اگر خودرویی مغایر با آنچه که متقاضی برای آن ثبت‌نام کرده را عرضه می‌کنیم در واقع پیشنهاد می‌دهیم، اما متقاضایان نگران هستند که نتوانند واریز وجه کنند و سهمیه آنها از دست برود. 

همان‌گونه که گفته شد، خودروهای به اصلاح پیشنهادی خودروسازان قیمت بالاتری نسبت به خودروی مورد تقاضای مشتریان دارد و همین موضوع موجب شده است‌ متقاضیانی که ماه‌ها در انتظار خرید خودرو در صف سامانه یکپارچه بوده‌اند و بابت خودرو قبلی وجه پس‌انداز کرده‌اند، نتوانند با افزایش قیمت جدید، خودرو‌ خریداری کنند.

به گزارش فارس، علی آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت در واکنش به این اقدام خودروسازان گفت: خودروسازان مطلقا و طبق قانون حق ندارند خریداران را مجبور به خرید اجباری محصول خود کنند و باید براساس قرارداد عمل کنند. 

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: خودروسازان به من گفته‌اند که «به مشتریان توصیه می‌کنند خودرویی را جای خودروی دیگر خریداری کنند»،‌ حالا مشتری می‌تواند توصیه را نپذیرد.

وی همچنین وعده داد که از خودروسازان مطالبه کند که چرا خودروسازان در صورت عدم تمایل مشتری به خرید خودروی پیشنهادی، زمان عرضه خودروی مورد تقاضای مشتریان را مشخص نمی کنند. 

پایان پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 13 =