انواع دل درد | علل ابتلا و درمان

در باره روش های درمان خانگی و دارویی درد دل بیشتر بدانیم

انواع دل درد

هر فردی در زندگی حداقل یک‌ بار دل درد را تجربه کرده است. دل دردها انواع متفاوتی دارند که با آشنایی با آنها می‌توان به سراغ درمان مناسب رفت. درمان سریع دل درد برای برخی دل دردها به سادگی امکان پذیر است اما برخی دیگر نیاز به توجه بیشتر و زمان دارند. دل دردها می‌تواند به دلایل زیر رخ دهد.

دردهای معده

معده درد یکی از شایع‌ترین دلایل دل درد است که خود به دلایل متفاوتی ممکن است رخ دهد. البته باید دل دردها را به طور کلی جدی گرفت چون ممکن است نشان از یک مشکل و بیماری جدی باشند اما بیشتر اوقات با یک درمان سریع دل درد رفع می‌شود. دردهای معده به دلایل مختلفی رخ می‌دهند که برخی از آنها خطرناک‌تر هستند.

آپاندیس

زمانی که آپاندیس ملتهب شود باعث ایجاد درد شدیدی در سمت راست و پایین شکم می‌شود. افرادی که آپاندیس آنها با مشکل مواجه است در هنگام نفس‌های عمیق میزان سرفه یا عطسه آنها افزایش می‌یابد. باید بدانید که عمل آپاندیس یکی از عمل‌های اورژانسی است که تعداد آن در کشورهای پیشرفته بالاست. آپاندیس عفونی و ملتهب باید قبل از ترکیدن برداشته شود و به همین دلیل به توجه ویژه‌ای نیاز دارد.

عفونت مجاری ادراری و سنگ کلیه

یکی دیگر از دردهایی که در شکم و قسمت پایین آن ایجاد می‌شود، دردهای مربوط به مجاری ادراری و کلیه‌ها است. عفونت در این نواحی و یا سنگ کلیه باعث می‌شود تا درد در این ناحیه به وجود بیاید که هر دو نیاز به توجه و مراقب دارند. البته بانوان چند روز قبل از قاعدگی نیز ممکن است درد در این نواحی تجربه کنند که به آن سندرم پیش از قاعدگی گفته می‌شود.

انواع دل درد

بررسی دلایل دل درد

همانطور که گفتیم معده درد یا به طور کلی دل درد به دلایل متفاوتی رخ می‌دهند. شناخت دلایل کمک می‌کند که درمان سریع دل درد صورت گیرد. بنابراین در ادامه در خصوص شایع‌ترین دلایل نکاتی را بیان کرده‌ایم.

ورم معده

ورم معده یا دل درد به دلیل پرخوری را می‌توان یکی از شایع ترین انواع دل درد دانست. این نوع درد را معمولاً بسیاری از افراد تجربه کرده‌اند و با گذشت اندکی زمان بهبود پیدا می‌کنند. البته باید بدانید که اعتدال در خوردن می‌تواند در سالم ماندن معده و دستگاه گوارش نقش بسیار مهمی داشته باشد.

البته ورم معده می‌تواند به دلایلی مانند مسمومیت‌های باکتریایی، مصرف برخی داروها، افزایش سن، مصرف دخانیات و الکل نیز باشد. در این مواقع نیز افراد احساس پر بودن بیش از حد معده را تجربه می‌کنند.

اسید معده

یکی دیگر از انواع دل دردها ریفلاکس اسید معده است. این نوع درد معمولاً به دلیل ترکیب غذا با اسید معده‌ای است که راه خود را به مری باز کرده‌ است. این نوع دل درد در صورت عدم توجه و درمان می‌توان منجر به بروز اختلالات مزمن گوارشی شود. باید بدانید که خوردن غذاهای چرب و تند در افزایش میزان ریفلاکس معده بسیار مؤثر است و باید در خوردن آنها پرهیزهای لازم را انجام داد.

لاکتوز

یکی دیگر از شایع‌ترین دل دردها، عدم تحمل لاکتوز توسط معده افراد است. معده برخی افراد توانایی هضم لاکتوز را ندارد و به همین دلیل باعث می‌شود تا معده خود درد احساس کنند.

فشار عصبی

در جوامع مدرن و پر استرس امروزی، استرس را می‌توان یکی از شایع‌ترین دلایل به وجود آمدن دل درد دانست که بخش نه چندان کمی از جامعه به آن توجه نمی‌کنند. استرس و فشار روانی بر بخش‌های مختلف بدن تأثیر منفی می‌گذارد که یکی از آنها معده است.

درمان سریع دل درد در خانه

راه‌های ساده‌ای برای درمان برخی دل دردها در خانه وجود دارد اما باید توجه داشته باشید که در صورت مزمن شدن دل درد یا دردهای زیاد باید به پزشک مراجعه کرد. این راه‌ها عبارتند از:

درمان دل درد با نعناع

درمان فوری دل درد نعناع

نعناع تازه یا عرق نعناع در هنگام دل درد مانند آب به روی آتش عمل می‌کند. بسیاری از ما از بزرگان خانواده در هنگام دل درد شنیده‌ایم که عرق نعناع باید خورد. درمان سریع دل درد توسط نعناع یا عرق آن به بسیاری از افراد ثابت شده است. البته بهتر است برگ نعناع را به صورت دمنوش و عرق نعناع را با مقداری آب گرم مصرف کنید تا تأثیر آن بیشتر شود.

درمان خانگی دل درد با کیسه آب گرم

درمان خانگی دل درد با کیسه آب گرم

گرما یکی دیگر از راه‌های درمان سریع دل درد است. یک کیسه آب گرم در زمان دل درد می‌تواند آرامش بیشتری به فرد دهد و باعث شود تا درد کمتری را تجربه کند.

درمان دل درد با لیمو

درمان با چای یا دمنوش لیمو

چای لیمو یا دمنوشی که حاوی مقادیر مناسبی لیمو باشد علاوه بر ویتامین سی و طعم خوبی که دارد، به درمان دل درد نیز کمک می‌کند. اسیدی که در آب لیمو وجود دارد، معده را برای ساخت اسید بیشتر تحریک می‌کند. این عمل باعث می‌شود تا فرایند هضم غذا سرعت گیرد و معده سریع‌تر سبک شود.

درمان دل درد با رازیانه

درمان سریع دل درد با رازیانه

رازیانه می‌تواند درد شکم را کاهش دهد، هضم را آسان کند و گاز و ورم معده را به میزان مناسبی کاهش دهد. رازیانه را می‌توانید به صورت دمنوش استفاده کنید تا اثر آن در درمان دل درد را مشاهده کنید.

آب برنج

شاید عجیب‌ترین راهی که برای درمان دل درد در این مطلب می‌خوانید، استفاده از آب برنج باشد. اما کاملاً درست خواندید. آبی که پس از پختن برنج اضافه می‌آید، یکی از راه‌های درمان سریع دل درد است. آب برنج با ایجاد یک پوشش بر روی معده، مانند ماده‌ای ضد التهاب عمل می‌کند و دل درد را کاهش می‌دهد.

دمنوش بابونه

یکی از بهترین و مؤثرترین روش‌ها برای درمان سریع دل درد، استفاده از دمنوش بابونه است. بسیاری از پزشکان طب سنتی عقیده دارند که دمنوش بابونه می‌تواند در درمان سریع دل پیچه، اسهال و بسیاری دیگر از دل دردها مؤثر باشد. این گیاه به خاطر ترکیباتی که دارد می‌تواند جلوی اسپاسم و گرفتگی غیر عضلانی را به میزان زیادی کاهش دهد. این کار موجب تسکین و درمان درد دل خواهد شد.

دمنوش زنجبیل و هل

زنجبیل را باید یکی از گیاهانی دانست که هزاران سال است از خواص درمانی آن برای درمان موارد متفاوت مانند دل درد استفاده می‌کنند. یکی از مواردی که می‌توان با استفاده از دمنوش زنجبیل رفع کرد، دل درد است. برای درمان سریع دل درد، ناراحتی و ورم معده، سوزش معده، سو هاضمه و حالت تهوع می‌توان از دمنوش زنجبیل به همراه مقداری هل استفاده کرد. هل گیاهی آرام بخش و تسکین دهنده است و اضافه کردن آن به دمنوش زنجبیل تأثیر آن را افزایش خواهد داد.

درمان دل درد در کودکان

درمان دل درد در کودکان

کودکان به دلایل متفاوتی مانند پرخوری، نفخ، یبوست، ناتوانی در هضم شیر و بسیاری موارد دیگر به دل درد دچار می‌شوند. در صورتی که این دل درد با تب بالا، اسهال و استفراغ برای مدتی بیش از ۲۴ ساعت همراه نباشد، می‌توانید از درمان‌های سریع خانگی برای رفع دل درد کودکان استفاده کنید. در صورتی که کودک برای مدتی طولانی تب بالا یا دل درد داشت، حتماً در سریع‌ ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید. از مهم ترین روش‌های درمان خانگی دل درد در کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

کمپرس گرم

استفاده از کمپرس گرم را می‌توان یک روش مناسب و بدون عوارض برای درمان و کاهش میزان دل درد دانست. برای این کار می‌توانید از کیسه‌های آب گرم خانگی یا پدهای حرارتی استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که با توجه به حساسیت بالای پوست کودکان، حرارت زیاد نباشد تا موجب بروز مشکلات در آن‌ها مانند سوختگی نشود.

استفاده از دمنوش‌های متفاوت به همراه عسل

روش دیگری که برای درمان دل درد کودکان استفاده می‌شود، استفاده از دمنوش‌های متفاوت مانند رازیانه به همراه عسل است. عسل به دلیل این که حاوی کربوهیدرات و آنتی اکسیدان‌های متفاوت است، می‌تواند در درمان دل درد در کودکان بالای دو سال بسیار مؤثر باشد. نکته ای که در این هنگام باید به آن توجه داشته باشید، این است که هرگز به کودکانی که کمتر از دو سال سن دارند، عسل ندهید.

ماساژ دادن شکم

ماساژ دادن آرام شکم کودک یک روش بدون عوارض و ساده برای درمان دل درد به دلیل نفخ و سو هاضمه است. این کار می‌تواند باعث شود تا میزان دل درد کودک کاهش یابد.

نتیجه‌گیری

دل درد به دلایل بسیار متفاوتی به وجود می‌آید که برخی از آنها خطرناک هستند و باید به دکتر مراجعه شود. اما برخی از دل دردهایی که به دلایل متفاوت در معده ایجاد می‌شود را می‌توان به سرعت درمان کرد. استفاده از برگ یا عرق نعناع به صورت دمنوش، دمنوش رازیانه، دمنوش لیمو، کیسه آب گرم و آب برنج برخی از راه‌های درمان سریع دل درد هستند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − هشت =